Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Konuştuğumuz kişinin yalan söylediğini hareketlerinden anlayabilir miyiz?

29,204
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama

Konuştuğumuz kişinin yalan söylediğini hareketlerinden anlayabilir miyiz?

Her şeyden önce yalanı yakalamak çok zordur bunun sebebi sadece bir duruma bakarak yargıda bulunmak büyük bir hatadır. Bunun sonucunda da sevdiğimiz insanlarla ilişkilerin zayıflayıp, kopmasına neden olabilir. Bu hataya düşmemek için olayı sadece tek bir harekete indirgemeden, önyargısız şekilde incelemek gerekir. Burada herkesin kendi iletişim tarzını tespit etmek gerekir. 


Konuştuğumuz kişinin kendi iletişim tarzını belirlemek lazım yani o kişinin kendine özel beden dili, yüz ifadeleri, ses tonu, seçmiş olduğu kelimeler, iletişim tarzı bunun içerisinde nasıl bir bütünlük arz ettiğini anladıktan sonra konuşmanın ilerleyen safhalarında, hangi noktada bu temel çizgiler üzerinde sapmalar yaşanıyor bu tespit edilmelidir. Fakat bunların hiçbiri doğrudan yalanın işareti olarak alınamaz bunların hepsi birer stres göstergesi de olabilir.

 

Konuştuğumuz yada sorguladığımız kişinin göstereceği en büyük stres sinyallerinden biri ellerin vücutta, boyunda ve yüz bölgesinde dolaşmasıdır. Bunun sebebi de artan adrenalin ile birlikte kan akışı bu bölgeye doğru hızlanır. El, ağızdan çıkacak olan yalanları bastırmak için ağızda dolaşmaya başlar burun altında kaşınma sebepleri de buna dayanır. 


Kişi duymuş olduğu sözleri onaylamadığını göstermek için kulağını kaşıyor olabilir veya o anı tamamen zihninden silmek adına, orada olmak istemediğini belirtmek adına gözlerini ovuşturabilir. Ortamın yarattığı baskıdan dolayı gerilen boyun ve omuz kaslarını rahatlatmak üzere ense okşanabilir.

 

Bütün bu hareketlerden çıkan temel sonuç yalan söylerken bedenin ve gözlerin başka tarafa yönelmesidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat