Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurta ile İlgili Merak Edilenler

Çiğ yumurta içmenin faydası var mı?

131,147
kez izlendi
Puan: 4.98 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli ikinci besindir. Örnek protein olarak kabul edilir ve vücudumuzdaki sindirilebilirlik oranı yaklaşık yüzde 100'dür. Yumurta A, B, D ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, çinko ve fosfor da içerir. Yumurtada aynı zamanda beyin gelişimine büyük faydası olan kolin, resitin ve fosfolipitler bulunur.

Yumurtaya genel olarak baktığımızda beyazı ve sarısı birbirinden farklıdır. Yumurtanın beyazı kalsiyum ve protein açısından zengindir, kolesterol içermez ve son derece düşük kalorilidir. Ancak yumurtanın sarısında yağ ve kolesterol oranı yüksektir. Ancak bu yumurtanın sarısını ve beyazını birbirinden ayırarak tüketelim demek değildir. Yumurtayı bir bütün olarak tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır. Ancak safra, karaciğer, kolesterol ile ilgili ciddi sorunları olan kişilerin, düzenli ilaç kullananların haftalık yumurta tüketimini 3 - 4 günün üzerinde tutmaması gerekir.

Günde 2 adet yumurta tüketimi günlük protein ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılar. Tüm bunların yanı sıra çok ucuz bir protein kaynağıdır. Proteinler vücudumuzun yapıtaşı olduğundan mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Yumurta pişirme

Yumurtanın besin öğelerinden maksimum derece faydalanabilmek için aslında pişirme yöntemi kadar pişirme süresi de son derece önemlidir. Yumurtanızı ister haşlanmış, ister omlet, menemen, çılbır şeklinde tüketebilirsiniz. 

Yumurta için en iyi pişirme yöntemi haşlamadır. Maksimum 8 - 12 dakika olmalıdır. Yumurta 12 dakikadan fazla haşlandığında yumurtanın çevresinde bir sülfür halkası oluşur. Bu siyah bir halkadır. Sülfür, demirin vücuttaki emilimini olumsuz ölçüde etkiler. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekir. 

Besin öğeleri

Yumurta, beyin gelişimine büyük faydası olan kolin, resitin ve fosfolipitleri içerir. Bu nedenle çocukların büyüme ve gelişmesinde son derece etkili ve önemlidir. Aynı zamanda yumurta diyet yönünden bakarsak uzun süre tokluk hissi sağlar ve tüketildikten 36 saat sonrasında bile iştah kontrolü yapmamıza yardımcı olur. Bu nedenle yumurtayı diyet programlarında mutlaka tüketmek gerekir. 

Yumurta her gün herkes tarafından tüketilebilir. Özellikle çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler, sporcular, hamileler yumurtayı mutlaka her gün tüketmelidir. Ancak yaşlılar veya yetişkinlerde eğer kolesterol ile ilgili bir parça bile rahatsızlık varsa, safra kesesi veya karaciğer ile ilgili sorunları olan kişilerin haftada 3 - 4 günden fazla yumurta tüketmemesi gerekir. 

Yumurtanın besin içeriklerine baktığımızda aslında sarısı ve beyazı arasında besin öğeleri açısından farklılıklar bulunur. 

Yumurtanın beyazı
- Kalsiyum ve proteinden zengindir.
- Yağ ve kolesterol içermez.
- Kalorisi düşüktür.

Yumurtanın sarısı 
- Yağ ve kolesterol içerir.
- Kolin, A, D, E vitaminleri beyazına göre yönünden daha zengindir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat