Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurta Hakkında Merak Edilenler

Yumurtanın sarısının ve akının faydaları nelerdir?

13,704
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yumurta örnek protein olarak kabul edilir ve vücudumuzdaki sindirilebilirlik oranı yaklaşık yüzde 100'dür. A, B, D ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, çinko ve fosfor da içerir. Yumurtada aynı zamanda beyin gelişimine büyük faydası olan kolin, resitin ve fosfolipitler bulunur.

Yumurtayı bir bütün olarak tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır. Ancak safra, karaciğer, kolesterol ile ilgili ciddi sorunları olan kişilerin, düzenli ilaç kullananların haftalık yumurta tüketimini 3 - 4 günün üzerinde tutmaması gerekir.

Yumurtanın besin özellikleri

Günde 2 adet yumurta tüketimi günlük protein ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılar. Tüm bunların yanı sıra çok ucuz bir protein kaynağıdır. Proteinler vücudumuzun yapıtaşı olduğundan mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

1 adet tam yumurta 6 gr protein, 5 gr yağ ve ortalama 186 mg kolesterol içerir. Kolesterol ile ilgili ciddi bir rahatsızlığınız yoksa her gün 1 adet tam yumurta tüketebilirsiniz. 

Yumurta tüketmesi gereken kişiler

Yumurta her gün herkes tarafından tüketilebilir. Özellikle çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler, sporcular, hamileler yumurtayı mutlaka her gün tüketmelidir. Ancak yaşlılar veya yetişkinlerde eğer kolesterol ile ilgili bir parça bile rahatsızlık varsa, safra kesesi veya karaciğer ile ilgili sorunları olan kişilerin haftada 3 - 4 günden fazla yumurta tüketmemesi gerekir. 

Yumurta aslında diğer protein kaynaklarına göre son derece çok ekonomik olan bir protein kaynağıdır. Bu nedenle günde 2 adet yumurta tüketmek, günlük protein ihtiyacının yüzde 20'sini karşılar.  Yumurtanın sabah kahvaltıda katı olarak ya da omlet veya menemen şeklinde ana öğünlerde tüketimi artırılmalıdır. 

Yumurta, beyin gelişimine büyük faydası olan kolin, resitin ve fosfolipitleri içerir. Bu nedenle çocukların büyüme ve gelişmesinde son derece etkili ve önemlidir. Aynı zamanda yumurta diyet yönünden bakarsak uzun süre tokluk hissi sağlar ve tüketildikten 36 saat sonrasında bile iştah kontrolü yapmamıza yardımcı olur. Bu nedenle yumurtayı diyet programlarında mutlaka tüketmek gerekir. 

Yumurta satın alırken dikkat edilecekler

Yumurtayı satın alırken ve kullanırken özellikle dikkat etmemiz gerekenlere baktığımızda öncelikle tabii ki taze olup olmadığına bakmak gerekir. Yumurta alındıktan sonra 1 - 2 hafta boyunca buzdolabı şartlarında saklanabilir. Çiğ yumurta ise -18 derece sıcaklık sağlanırsa, 1 yıl boyunca saklanabilmektedir. Yumurtayı almadan önce tabii ki üretim ve son kullanma tarihlerine de bakmak gerekir. 

Yumurtayı buzdolabına koymadan önce yıkamamanız gerekir. Yumurta mümkünse kendi kabında saklanmalıdır. Ayrıca buzdolabı kapları kullanılmamalıdır. Çünkü kontaminasyon dediğimiz bir bulaşma söz konusu olabilir. 

Yumurtayı kullanmadan hemen önce yıkayabilirsiniz ancak buzdolabında koymadan önce yıkamamalısınız. Çünkü yumurta yıkandığında gözenekleri açılır ve gözenekleri açıldığında yumurtanın içerisine maalesef farklı mikroorganizmalar girebiliyor. 

Yumurta çiğ olarak tüketilmemelidir, mutlaka pişirilmelidir. Çünkü çiğ yumurtada salmonella riski artar. Bu da vücutta tabii ki zarara ve çeşitli hastalıklara neden olur. Bu nedenle yumurta pişirilmemelidir.

Yumurtayı hazırlayacağınız süre iki saati geçiyorsa, bu süre içerisinde mutlaka buzdolabında saklamanız önerilir. Hazırlarken 2 saati geçmesin veya yumurta ile hazırladığınız herhangi bir besini 2 saatten fazla dışarıda tutmayın. Pişirdikten sonra da soğutup mutlaka buzdolabında muhafaza edin. 

Yumurta tüketiminde dikkat edilecekler

Yumurtanın besin öğelerinden maksimum derece faydalanabilmek için aslında pişirme yöntemi kadar pişirme süresi de son derece önemlidir. Yumurtanızı ister haşlanmış, ister omlet, menemen, çılbır şeklinde tüketebilirsiniz. 

Yumurta için en iyi pişirme yöntemi haşlamadır. Maksimum 8 - 12 dakika olmalıdır. Yumurta 12 dakikadan fazla haşlandığında yumurtanın çevresinde bir sülfür halkası oluşur. Bu siyah bir halkadır. Sülfür, demirin vücuttaki emilimini olumsuz ölçüde etkiler. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekir. 

Yumurta omlet, menemen şeklinde de yapılabilir ancak pişirme yöntemine baktığımızda yumurtaya yağ eklenmemesi önemlidir. Çünkü zaten yumurtanın içerisinde belli bir yağ oranı mevcuttur. Bu nedenle yumurtaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağından daha fazla yağ eklenmemesi gerekir. Yumurta yapılırken katı yağ kullanılmamalıdır. 

Yumurtanın uzun süre pişirilmesi ne yazık ki besin öğelerini kaybetmesine neden olur. Uzun süre pişirilen yumurta B grubu vitamin öğelerini kaybeder, sindirilebilirliği zorlaşır. 

Yumurta, demir içeriği düşük olan sebzelerle birlikte pişirildiğinde,  ıspanaklı ya da pazılı yapıldığında besleyiciliği artar. 

Yumurtanın besin değeri

Yumurtanın besin değerine baktığımızda 1 orta boy veya 1 büyük boy yumurta 70 kalori civarındadır. Ortalama 6 gr protein içerir ki bu son derece yüksek bir orandır. 5 gr yağ içerir. Geri kalanı da yaklaşık 186 mg kolesterol içermektedir. 

Yumurta örnek protein olarak kabul edilen besinlerdendir. Çünkü anne sütünden sonra en kaliteli ikinci proteindir. Eğer yumurtaya karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, her gün yumurta tüketimi son derece önemlidir. Özellikle büyüme ve gelişme çağında olan çocukların ve gençlerin mutlaka düzenli olarak yumurta tüketmesi gerekir. 

Yaşlılarda ve yetişkinlerde haftada ortalama 3 - 4 gün yumurta tüketilebilir. 

Yumurtanın sarısının ve beyazının faydaları

Yumurtanın besin içeriklerine baktığımızda aslında sarısı ve beyazı arasında besin öğeleri açısından farklılıklar bulunur. 

Yumurtanın beyazının faydaları
- Kalsiyum ve proteinden zengindir.
- Yağ ve kolesterol içermez.
- Kalorisi düşüktür.

Yumurtanın sarısının faydaları
- Yağ ve kolesterol içerir.
- Kolin, A, D, E vitaminleri beyazına göre yönünden daha zengindir.

Yumurtayı sarısı ve beyazı ayrı olacak şekilde tüketmek yerine bir bütün olarak değerlendirip, o şekilde tüketmek gerekir. Bu sayede hem daha uzun süre tokluk sağlayabilir hem de tüm besin öğelerinden yararlanmış olursunuz.

Yumurtanın pişirme yöntemi de besin değeri açısından önemlidir. Yumurtanın 8 - 12 dakikadan daha fazla pişirilmemesi gerekir. Aksi durumda yumurtanın etrafında bir demir sülfür halkası oluşur. Bu da yumurtanın sindirilebilirliğini azaltır, vücut tarafından tamamı kullanılamaz. 

Yumurta örnek bir proteindir. Anne sütünden sonra en kaliteli ikinci protein olarak geçer. Özellikle tüm bireylerin beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Sporcuların beslenmesinde bulunması önerilir. 

Yumurta özellikle sporcular için çok önemli bir besindir çünkü protein içeriği çok yüksektir. 1 büyük boyunda 6 gr protein bulunur. Sıkı bir fitness programı olan, yoğun olarak spor ile uğraşan kişilerin, kas ve ağırlık çalışanların günde 3 adet kadar yumurta tüketmesi tavsiye edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat