Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde Pişik Tedavisi

Büyüklerde pişikten korunmanın yolları nelerdir?

112,415
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Dermatoloji Uzmanı

Yetişkinlerde pişik tedavisi hakkında merak edilenler... 

Büyüklerde pişikten korunma yollarının başında pişik olmaya müsait bölgeleri kuru tutmak gelir. Özellikle büklüm yerlerinin kuru tutulması gerekir. Bu nedenle özellikle bu bölgelerin çamaşırlarla ayrılması, kullanılan iç çamaşırlarının, çorapların ve kıyafetlerinin sentetik maddelerden, naylonlardan olmaması; doğal ürünlerden yapılması gerekir. Büklüm yerlerinin kuru tutulması için doğal pudralardan faydalanabiliriz. Bu pudralar saf, doğal pudralar olabileceği gibi, içine medikal asitler katılmış pudralar da olabilir. 


Yetişkinlerde pişik daha çok kilo sorunu olan kişilerde görülür. Kilolu olduğumuz zaman büklüm yerleri daha çok artacaktır. Ayrıca kilodan dolayı terleme daha fazla olacaktır. Bu durumda pişik durumu da çoğalacaktır. Yaşlı kişilerde büklüm yerleri artacağı için, yerçekimi etkisi ile cildimiz aşağı doğru sarkacağı için birçok yerde pişik görülebilir. 

Sadece koltukaltı ve kasıklarda değil, kat yapan kollarda, bacaklarda veya vücudun diğer yerlerinde, gıdı gibi bölgelerde de pişik görülebilir. Özellikle yaşlı kişiler sık banyo yaparak pişik oluşumunu engelleyebilir. Pişik tedavisinde öncelikle koruyucu hekimlik ön planda olmalıdır.

Pişikten korunmak için pişik oluşmaya müsait kat bölgelerinin, büklüm yerlerinin birbirinden ayrılması gerekir. Örneğin bir sütyen kullanacağımız zaman pişiğe müsait bir cildimiz varsa, pamuklu iç çamaşırları tercih etmemiz gerekir. Aynı şekilde külot, çorap gibi iç giyim ürünlerinde de sentetik malzemelerden kaçınmalı, pamuklu ve doğal (coton) malzemeler, teri emici ürünler tercih etmeliyiz. 


Pişik oluştuktan sonra kullanılacak kremler ise tedavi edici ve özellikle mantarı önleyici kremler olmalıdır. Bunlar genelikle günümüzde günde bir defa sürülen kremlerdir. Akşamları daha rahat olduğumuz saatlerde pişik tedavi edici kremleri sürmek, az miktarda cilde uygulamak gerekir. Tedavide sadece kremler değil, pudra da kullanılabilir. Yetişkinlerde pişik tedavisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat