Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni Doğan Bebekler Hakkında Merak Edilenler

Bebeğimin sık sık irkilmesi normal mi?

52,052
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Eğer bir bebek gününde doğmuş ise bebeklerde standart baş çevresinin büyüklüğü 35cm'dir. Aylık olarak büyümeler genellikle hayatın ilk 3 ayında 2 santim olur. 1 aylık bebek 37, 2 aylık bebek 39, 3 aylık bebek 41cm gibidir. 3. aydan sonra baş çevresinin büyümesi ayda 1 cm düşer. 6. aya kadar böyle gider.

6. aydan sonra da ayda yarım santim olarak baş çevresi büyür. Çocuk 1 yaşına geldiği zaman bir bebeğin baş çevresinin büyüklüğü ortalama 47 cm olmalıdır ama annenin ve babanın başının büyüklüklerine göre bu değerler 2-3 cm değişebilir. 

Aylık büyüme hızını uzun süre arka arkaya 3cm'den daha fazla olması durumunda ve bunu büyüten hastalıklar akla gelir ve tektiklerin yapılması için çocuk doktoru sizi yönlendirir.


Yeni doğan bebeklerin cildi erişkinlerde olmayan özellikler taşır. Anne ve babaları endişelendirebilecek kızarıklar ortaya çıkabilir. Bunların en çok görülen şekline toksik eritem denilir. Toksik eritem kırmızı kırmızı benekler uçlarında minik sivilceler şeklindedir ve birçok bebekte olabilir. Tamamen sağlıklı bebeklerde gözüken ve kendi kendine kaybolan bir döküntüdür. 

Bebeklerde ciltteki damarların genişlemesine bağlı ya da küçük yumaklar yapmalarına bağlı hemanjiom adı verilen kızarıklıklar olabilir. Hemanjiom bebeğin göz kapaklarında, ensesinde veya cildin herhangi bir yerinde görülebilir. Kendi içinde zaman içinde kaybolabilirler.

Birçok bebekte özellikle 2.ve 3. haftadan sonra akne ortaya çıkabilir ve bunlara yeni doğan aknesi denilir. Bebeklerde yeni doğan döneminde akne görülmesi normaldir ve kendiliğinden geçer. 

Özellikle esmer olan bebeklerde daha yoğun gözüken mongol lekesi denilen bir leke söz konusudur ancak bu lekelerin mongolizim hastalığı ile hiçbir alakası yoktur. Tamamen saklı olan bebeklerde gözüken, bebeğin poposunda veya sırtında olan lekelerdir.


Bebeklerde baştaki kemiklerde birbiriyle henüz kaynaşmamış olduğu için hem anne karnındaki pozisyona bağlı olan hem de doğum sırasında dar olan doğum kanalından geçiş sırasında kafanın şekli değişebilir. Baş bazen yamuk görünümünde olabilir, çok nadiren de bazı hastalıklara bağlı olarak da başta yamukluklar olabilir.

Bebeklerde yatış pozisyonuna bağlı olarak baş çevresi daha yamuk gözükebilir. D vitaminin eksikliği, raşitizme bağlı hastalıklarda baş çevresinde yamukluk gözükebilir. Çok nadiren kemiği de etkileyen metabolik hastalıklarda bebeğin başı yamuk gözükebilir. Kafatası kemiklerinin birbiriyle erkenden ve hatalı olarak kaynaştığı, kafa kemiklerinin birbirleriyle birleştiği hastalıklarda da kafa yapısı yamuk olacaktır.


Başı büyük olan bebeklerde, bunun en büyük sebebi aileseldir. Başın normalden büyük olması, makrosefali adı verilen, anne ve babanın başının büyük olduğu durumlarda ortaya çıkar. Herhangi bir hastalık bulgusu değildir. Bunu daha somut hale getirecek olursak doğumda standart baş çevresinin ölçüsü 35cm'dir.

Hayatın ilk 3 ayında baş çevresi ayda 2cm kadar büyür. 3. aydan sonra baş çevresinin büyümesi 1 cm'e düşer. 6. aydan itibaren de aylık yarım santim büyüyerek, toplum standardına göre 1 yaşındayken de 47cm'e gelebilir. Annenin ve babanın baş çevresi eğer normalden büyükse ya da daha küçükse bebek de bunlara göre daha farklı gelişim gösterebilir. 

Baş çevresi her ay 2 cm'nin üzerinde büyüyorsa hastalık belirtisi olabilir. Bebeğin aylık rutin kontrollerinde nörolojik muayenesinde yapan çocuk doktoru bir takım anormal bulgulardan şüphe ediyorsa bunu yapan bir hastalık aklınıza gelebilir. 


Yeni doğan bebeklerde kemikler birbiriyle henüz kaynaşmadığı için anne karnında pozisyona bağlı şekil değişiklikler olabilir. Doğum sırasında doğum kanalında geçerken bebeğin kafası değişebilir, hafif sivri bir görüntü oluşabilir. Zaman içinde bu sorunlar kendi kendine geçebilir.


Bunun dışında bebeği yanlış yatırma hatalarına bağlı olarak, sürekli aynı pozisyonda kıpırdamadan yatırılan bebeklerin kafa yapısı bozulabilir. Aylık kontrollerde çocuk doktorları görüp aileyi uyararak yatış pozisyonunu anlatarak düzeltebilirler.


Kafatasını oluşturan kemikler bebeklerde birbirine henüz birleşmemişlerdir. Bu yüzden kafatası zaman içinde şekil değiştirebilir. Özellikle anne karnındayken duruş pozisyonu bağlı olarak ya da doğum sırasında doğum kanalından geçerken kafatası şekil değiştirebilir.

Bunun dışında doğduktan sonra da yatış pozisyonundaki şartlara bağlı olarak da bebeğin kafası arada geçen zaman içinde yassılaşabilir. Bebeklerde kafanın yassı olması çok büyük olasılıkla herhangi bir hastalığa bağlı değil, normal bebeklerde görülen bir durumdur.

Bazı durumlarda özellikle D vitamini eksikliğine bağlı raşitizm hastalığında kafa kemikleri yumuşadığı için yatış pozisyonuna bağlı olarak biraz daha yassı olabilirler. Burada dikkat edilecek konu her ay baş çevresinin ölçülmesi, baş büyümesinin takip edilmesi ve baştaki şekil değişikliklerinin doktor tarafından kaydedilmesidir.


Yeni doğan bebeklerin ciltlerinde küçük tüyler olabilir. Özellikle bebekler normalden biraz daha erken doğduysa tüyler biraz daha fazla olabilir. Bunlara şeftali tüyü ya da ayva tüyü anlamında lanugo ismi takılır. Bu tüylerin birçoğu zamanla kendi kendine kaybolabilir. Eğer anne hamileliği sırasında diyabet olduysa yani annenin gebelik sırasında kan şekeeri yükseldiyse bu tüyler biraz daha belirgin olabilir.  Kimi bebeklerde kulak kepçesi simsiyah tüylerle kaplı olabilir ve bu bazen anneleri endişelendirebilir. Ancak bu tamamen normal bir burgudur. 

Eğer bebeğin derisindeki tüyler aslında siyah renkte kıl denilen yapıdaysa, daha iri oluşum varsa ve özellikle benlerin üzerindeyse derideki siyah lekelerin üzerinde çıkan tüyler varsa bunlar bazen olası sorunların habercisi olabilir. Bu nedenle çocuk hekimiyle görüşüp bunları daha ayrıntılı incelenmesini yapmak gerekir.


Doğumdan sonra göbek kordonu 7-10 gün arası düşer. En geç 2 haftada düşmesi gerekir. Göbek kordonunun düşmesini sağlayan en önemli faktör bağışıklık sistemidir. Eğer bir bebeğin göbek kordonu doğduktan sonra 2. hafta içinde helan düşmemiş ise ve göbekte de herhangi bir enfeksiyon bulgusu, herhangi bir sulanma yoksa hastalık açısından bebeğin incelenmesi gerekir. Bunlardan bir tanesi hipotiroidi hastalığıdır. Özellikle hipotiroidi tehlikeli bir hastalık olmasına rağmen bütün bebeklerde sağlık bakanlığı tarafından rutin taraması yapıldığı için genellikle teşhisi erken konulmaktadır. Bağışıklık sistemine bağlı hastalıklarda, bağışıklık yetmezliklerinde göbek kordonunun vücuttan atılması gecikebilir. Kimi zaman da kanın pıhtılaşması ile ilgili bazı hastalıklarda, faktör 13 eksikliği denilen bir hastalıkta göbek kordonunun düşmesi gecikebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat