Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni Doğan Bebek ile İlgili Merak Edilenler

Yeni doğan bebek nasıl yatırılmalı?

172,219
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama
Yeni Doğan Uzmanı

Bebeklerde baş kontrolü olmadığı için yüz üstü yatırmak sakıncalıdır. Özellikle yumuşak yatakta yatan, yüz üstü yatırılan bir bebekte boğulma ve ani bebek ölümü sendromu görülebilir. Bu nedenle bebeğin yatış pozisyonunun sırt üstü olması önerilir. 

Ani bebek ölümü sendromu riskini artıran faktörler
- Yüz üstü yatış pozisyonu
- Annenin sigara içmesi
- Bebeğin aşırı ısıtılması
- Bebeğin yumuşak yatakta yatırılması

Prematüre bebeklerde de bu sendromun daha sık olduğu bilinmektedir. Prematüre bebeklerde solunum düzensizliği, kandaki oksijen miktarının düşmesine bağlı bazı problemler yaşanabilmektedir. Bunu gösteren apne ve bradycardia monitorleri vardır. Bazen bu bebekleri eve taburcu edilirken bu monitörlerle taburcu etmek önerilebilir. 


Yeni doğan bebeklerde saçlı derinin altındaki yumuşak bölüm bağ dokusundan oluşmuştur ve bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır. Ayrıca bebeğin başı hızlı büyüdüğü için bıngıldağın açık olması bebeğin başının büyümesi için de zemin hazırlar. 

Bebeklerin ortalama 1 yaşında, ama en geç 1,5 yaşında yani 18 aylık olduklarında bıngıldaklarının kapanması gerekir. Bazı bebeklerde bıngıldak 18 ayda kapanmayabilir. Bu durumda bebekte bir tiroit problemi ya da bir kemik problemi var mı diye incelemeye alınması gerekir. 

Bıngıldak pek çok aileyi tedirgin eden bir durumdur. Ufak dokunmalarla bıngıldak zarar görmez. Ancak çok şiddetli travma olursa bebek bıngıldaktan dolayı zarar görebilir. 


Bebek ilk doğduğu gün siyah renkte mekonyum adı verilen bir dışkı yapar. Daha sonra anne sütü aldıkça dışkının rengi yeşile ve 3-4 gün içerisinde de sarıya döner. Yeni doğan bir bebeğin her bezi dışkılı olabilir. Yani günde 7-8 defa dışkı yapması normaldir. Yaptığı dışkı yarı sulu bir püre kıvamındadır ama yarı sulu olması normaldir. Bazı durumlarda bebeğin dışkısının simsiyah olması devam eder. Bebek 1 haftalık olmasına rağmen hala siyah dışkılıyor ise o zaman ya yetersiz beslendiğini ya da dışkıda gizli kan olduğunu gösterir. Doktora mutlaka bu bilgi verilmelidir. 

Uzamış sarılığı olan bebeklerde dışkı beyaz renkte, kil gibi bembeyaz renkte de olabilir. Bu da bir karaciğer safra yolları hastalığının habercisi olabilir. 


Bazı özel durumlarda kalçanın sadece muayene ile değil ultrason yoluyla da değerlendirilmesi gerekir. Örneğin ailesinde doğumsal kalça çıkığı olan bebekler, çoğul gebelik sonrası doğan bebekler, makat geliş sonrası doğan bebekler ya da bir iskelet problemi olan bebeklerin 1 aylık olduklarında kalça ultrasonlarının yapılması gerekir. 

Gelişimsel kalça çıkığı bu kalça ekleminin tam olarak gelişememesi sonucunda bacak uzunluğunun farklı olmasına yol açar. Bebek yürüme çağına geldiğinde sendeleyerek yürümeye başlar. Erken tanı konulursa başarıyla tedavi edilebilen bir problemdir. Tanıda gecikilirse bebeğin ameliyat olması gerekir ve sonuçlar yüz güldürmeyebilir.


Doğum lekelerinin nedeni bilinmemektedir. Bunlar genetik problemler değildir. 2 tip doğum lekesi olur. Damarsal yapıda doğum lekeleri ve pigment yapıda doğum lekeleri yani ciltte renk farklılığı şeklinde olan doğum lekeleridir. Damarsal yapılara örnek olarak hemanjiomları gösterebiliriz. Bu hemanjiomlar ciltte bulunmaması gereken damarsal yumakcıklardır. Bir de halk arasında leylek ısırığı denilen, daha yüzeysel olan, daha çok bebeğin alnında ve ensesinde görülen ve genellikle geçici olan lekeler vardır. 

Renkteki değişikliklere örnek olarak mongol lekesini söyleyebiliriz. Bebeklerin sırtında ve bel bölgesinde mavimsi renkte lekeler olabilir. Bunlar genellikle büyüdükçe kaybolur. Esmer tenli bebeklerde daha çok görülür. Tedavi edilmesine gerek yoktur. 

Diğer lekeler ise kafeole lekesi denilen kahverengi, küçük noktasal renkli lekelerdir. Bunlar da 1-2 tane ise çok önem taşımazlar. Çok büyük ve sayıca fazla olduklarında doktor tarafından değerlendirilmeleri gerekir. 


Sağlıklı yeni doğan bebeğin cildi pembe renklidir ve bir miktar tüy ile kaplı olabilir. Özellikle sırt bölgesi, omuzları tüylerle kaplı olabilir. Prematüre bebeklerde bu tüy miktarı daha fazla olabilir. Bebek tüyüne tıp dilinde lanugo denir. Ayva tüyü gibidir ve geçici olan tüylerdir. Doğumdan sonra zamanla dökülürler. 


Şaşılık gözlerin paralel hareket etmemesidir. Bu ilk 3 ay normalde de gözler paralel hareket etmeyebilir. Fakat 6 aydan uzun süre şaşılığın devam etmesi önemli bir problem olabilir. Hem estetik açıdan hem de göz tembelliğine yol açması açısından bebeğin şaşılığı fark edilirse 6 aylık olmadan bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. 

Pek çok bebekte yalancı şaşılık denilen bir durum da söz konusu olabilir. Ancak bunun kararını bir çocuk doktoru vermelidir. Aile böyle bir şikayeti varsa doktoruna başvurmalıdır. Çocuk doktoru da eğer aynı fikirde ise bebek 6 aylık olmadan göz doktoruna sevketmelidir. 


Doğum lekeleri genellikle tedavi edilmesi gerekmeyen lezyonlardır. Bir çocuk hekimi sağlam çocuk muayenesi sırasında bunları değerlendirebilir. İlgili leke hızlı bir şekilde büyüyorsa, hayati bir organın üzerinde ise, mesela göz kapağında olup gözün açılıp kapanmasını görüşü engelleyen bir pozisyonda ise ya da bebeğin dudak kenarında olup beslenmesini engelleyecek bir durumdaysa bu durumda ilaçla ya da lazerle tedavi edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat