Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaz ve Hamilelik

Hamileler havuza girebilir mi?

10,140
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik hastalık değil, doğal bir süreçtir. Fakat ülkemizde kültürel ve toplumsal olarak gebelik, hastalık yerine konduğundan gebeler, kendilerini doğal yaşamdan kısıtlayabiliyor. Tatile gitmek, havuza ve denize girmek de bunların başında geliyor. Ancak hem annenin psikolojisi hem de sağlıklı gebelik için annenin de tatile gitmeye, denize girmeye ihtiyacı vardır. 

Yaz aylarında hamile olan bir kadının öncelikle yolculuk süresine, denizde veya havuzda hijyene önem vermesi gerekir. Bununla birlikte yaz aylarında sıvı tüketimi çok daha önemli hale gelmektedir. Gebelikte sıvı azalması rahim kasılmalarını artıracağından erken doğuma da yol açabilir. Bu nedenle hem yolculukta hem de deniz ve havuza girmeden önce ve sonrasında sıvı alımına çok dikkat etmek gerekir.

Gebelikte yüzmenin faydaları

Yüzme, yerçekimsiz bir ortamda tüm vücut kaslarını hareket ettirebildiği için, gebelikle ilgili her türlü kas, eklem, bel ve sırt ağrılarına iyi gelir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında sabah yüzmelerinin gebelik bulantılarını ve kusmalarını azalttığı, gebelik sürecine olumlu katkısının olduğu gözlemlenmiştir. 

Havuzda dikkat edilmesi gerekenler

Havuzda en önemli konu havuzun hijyenik olmasıdır. Günümüzde havuzlarda çok sıkı bir şekilde hijyenik önlemler alınmakta ve günlük ölçümler yapılmaktadır. Havuz yetkililerinin anne adayından isteyeceği bazı kan değerlerinin normal olması ve havuzun güvenilir bir yer olması yeterli olacaktır.
 

Yüzme, gebeliğin sebep olduğu bel ve sırt ağrılarına iyi gelir. Gebelik sürecine olumlu katkıda bulunduğu gibi doğumun da kolaylaşmasını sağlar. Yaz aylarına gelen hamileliklerde denize, havuza girmek doktorların özellikle önerdiği bir egzersizdir. Öncelikle denize girme, havuza girmekten daha önceliklidir

Denize girmek için güneşin en etkin, en tepede olduğu saatlerin dışında zamanların tercih edilmesi gerekiyor. Hamilelik süreci vücutta, özellikle baldırlarda ve bacaklarda krampların arttığı bir dönemdir. Denizde krampların artması söz konusudur. Bu nedenle anne adayına denizde eşlik edecek, girebilecek kramp ve herhangi acil bir durumda yardıma gelebilmesi açısından oldukça önemlidir. Çok açılmamak, iyi bilinmeyen yerler yerine kıyıya yakın ve emin olunan sularda yüzmek daha güvenlidir.

Denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla oturulmamalıdır. Islak mayo ile oturmak genital yol ve idrar yolu enfeksiyonları olasılığını arttırabilir. 

Ayrıca denize girmeden önce ve çıktıktan sonra bolca sıvı tüketmek olası rahim kasılmalarının başlaması gibi sorunları önleyecektir.


Hamilelikte sıvı ihtiyacı arttığı için su içmeye, sıvı tüketmeye oldukça önem verilmelidir. Gebelik, yaza denk geldiyse, sıcağın ve güneş ışınlarının etkisiyle, terleme yoluyla ciltten sıvı kaybı daha da fazla olacaktır. Kaybedilen sıvının yerine konması gerekir, çünkü vücutta sıvının azalması ciddi sorunlara yol açabilir.

Rahim kasılmalarının erken başlamasının en büyük nedenlerinden biri vücutta sıvı azlığıdır. Hatta erken doğuma gelen anne adayına sıvı yüklemesi yapılır ve kasılmalar durdurulmaya çalışılır. Sıvı tüketiminde öncelikli içecek olarak su tercih edilir, ama bunun yanı sıra diğer içecekler de seçilebilir. Özellikle doğal meyve suları ve ayran suyun yerine konulabilir.


Anne adayları uzun yolculuklardan kaçınıp daha kısa yolculukları seçebilir. Bu nedenle 10-15 saatlik bir kara yolculuğundan ziyade 1-2 saatlik uçak yolculuğu tercih edilmelidir.

Yolculuğun süresini kısaltmak ve sık molalar vermek önemlidir. Uzun süre hareketsiz kalmamak, molalarda 10-15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Gebelikte uzun yolculuklarda hareketsiz kalmak çok ciddi sorunlara yol açabilir. Pıhtılaşmaya artış yönünde bir eğilim olduğu için bu, damarlarda pıhtılaşma oluşmasına ve daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle uzun yolculuklarda sık sık mola verip hareket etmek, bacakları hareket ettirmek gerekir.

Yolculuk uzun sürecekse varis çorabı giymek gerekebilir. Mola yerleri önceden belirlenmeli ve hastanelere yakın noktalar tercih edilmelidir. Yazın vücudun susuz kalması gebede rahim kasılmalarını başlatabilir. Bu nedenle bol sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat