Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yalancı Gebelik

Boş gebelik nedir?

35,336
kez izlendi
Puan: 2.33 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Yalancı gebelik, biyolojik gebelik olmamasına rağmen kişinin kendisini gebe sanması ve bu belirtilerin ortaya çıkmasıdır. Karnın şişmesi, büyümesi kilo alımına bağlı olabilir. Bebek hareketleri sanılan şeyler bağırsak hareketleri veya karnın istemsiz kasılmaları olabilir. Ancak burada en önemlisi biyolojik olarak gebeliğin kanıtı sayılabilecek gebelik hormonunun yükselmesi veya radyolojik olarak bebeğin kısımlarının görülmesi gibi bir şey söz konusu değildir. 

Hastanın gerçekten fiziksel olarak gebe gibi görülmesi mümkündür. Karın şişliği, yüzde sivilcelenmeler, hastanın bulantıları ve halsizlik hali ortaya çıktığında dışarıdan görünüşüyle hekimi dahi aldanabilir. Bu rahatsızlık her yaşta kişide görülebilir. Daha ziyade gebeliğin olası olduğu fertil çağlarda 15-45 arasında olma olasılığı daha yüksektir. 


Yalancı gebelik belirtileri normal bir gebelikte görülen belirtilerin hepsidir. Bunlar gebeliğe spesifik olan belirtiler değildir. Mesela, karnın büyümesi, şişmesi, kilo alımına bağlı, gaz büyümesine, bağırsaklarda sıvı toplanmasına bağlı olarak görülebilir. Yine göğüslerdeki dolgunluk benzer sebeplerle olabilir. 

Bu kişilerde beyin öyle bir sistemle vücuda hakim olur ki âdetler kesilir, süt hormonu salgılanışıyla memelerden süt bile gelebilir. Bu kişiler daha önce karnın büyümesiyle beraber bağırsak hareketleriyle veya istemsiz karın hareketleriyle bebeğin hareketlerini hissettiklerini, 9 ayın sonunda da karın ağrısı algısı ile doğum sancısı çektiklerini düşünebilirler. Ancak bu kişiler hekime başvurduklarında gebelikleri hiçbir şekilde biyokimyasal veya radyolojik olarak tespit edilemez. 


Yalancı gebeliğin teşhisi biyokimyasal veya radyolojik olarak yapılabilir. Yani annede idrarda veya kanda gebelik hormonunun yükselmesi önemli bir gebelik belirtisidir. Bu gebelik hormonunun yükselmesi çok nadir olarak tümörlerle ilişkili olabilir ama bunun olma olasılığı çok düşüktür. Bunun yanında ultrasonografik olarak bebeğin kısımlarının görülmesi, kalbinin attığının görülmesi, gebelik kesesi gebeliğin objektif bulgularıdır. Bu bulguların ikisi birden olmazsa gebelikten söz edilmesi mümkün değildir. 


Yalancı gebelik, gebelikle ilgili bir korku veya çok büyük bir arzu varsa ve bu bilinç dışında çözümlenemediyse ortaya çıkabilir. Bu kişi, kısırlık tedavileri görmüş ancak çocuk sahibi olamamış bir kişi ve çok fazla çocuk sahibi olmak istiyor olabilir. Tam tersi çocuk sahibi olmaktan çok korkan, yeterince korunamadığından endişe eden bir kişide de aynı şekilde ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kişinin bilinç dışında cinsiyet ve cinsellikle ilgili çözülmemiş meseleleri varsa bu da bu şekilde ortaya çıkabilir. Bunun ortaya çıkması için en önemli yöntem psikoterapidir.


Anne ve baba yumurtalarının bir araya geldikten, zigotun ve embriyonun oluşup rahime yerleştikten sonra bu zigot, embriyo ikiye bölünür. Gebelik gerçek anlamda oluşmuş olur. Bir kısmı bebeği besleyen plasenta ve zarlarını koruyor, bir kısmı da bebek olarak gelişiyor. Eğer plasenta ve ekleri gelişir, bebek herhangi bir nedenle gelişmezse buna boş gebelik denir. 


Boş gebeliğin yalancı gebelikle karıştırılması mümkündür. Yalancı gebelikte kesinlikle gebelik diye bir şey yoktur ama burada gerçekten bir gebelik oluşmuş, herhangi bir sebeple sürdürülememiştir. En çok görülen neden bebekte genetik bir hastalık olmasıdır. Genellikle bu kromozomal hastalıklardır. Bir anlamda doğal seçim mekanizmasıdır. Hasta olan, yaşamla bağdaşmayacak olan embriyo yaşamını sürdüremez. Daha sonra bu gebelik sonlanır. Bebek gelişmediğinde belirli bir süre sonra vücut onu atar. Doğal seyrine bırakırsanız düşük gerçekleşir. Ancak tehlike oluşturabilecek bir kanama olmaması için bu kürtaj ile de sonlandırılabilir.

Yalancı gebelikte bunların hiçbiri söz konusu değildir. Esasında bir gebelik yoktur. Ancak kişi psikolojik nedenlerle kendisinin gebe olduğuna inanır, hatta öyle bir kuvvetle inanır ki beyni vücudunda o değişiklikleri yaratacak şekilde şekillenmeye başlar. Kilo alır, göğüsleri büyür, hatta göğsünden süt bile gelebilir. Ancak bunun gebelikle hiçbir alakası yoktur.

 
Yalancı gebelik ve dış gebelik birbirlerinden tamamen farklıdır. Yalancı gebelikte kesinlikle bir gebelik söz konusu değildir. Gebelik belirtileri olabilir, bunlar subjektif- öznel belirtilerdir. Gebeliğin gerçek bulguları yoktur. Yani gebelik hormonu yükselmez ve bir bebek oluşmaz. Ancak kişi kendini gebe olduğunu zanneder ve buna inanır. Dış gebelik ise farklıdır.
 
Esasında normal koşullar altında gebelik annenin tüplerinde oluşur. Anne ve baba yumurtası burada bir araya gelir ve daha sonra yuvarlanıp çoğalarak rahime düşer, burada yuvalanır. Bazen tüp bebekte anne ve baba yumurtası dışarıda birleştirilir ve belirli bir noktada rahimin içerisinde zerk edilir. Eğer bu yuvarlanma sırasında tüpte takılı kalırsa, dış gebelik en çok tüplerde görülür. O zaman bebek orada yuvalanıp büyümeye başlar.
 
Rahmin iç kısmının dışında olan bütün gebeliklere dış gebelik denir. Bu tüplerde de olabilir. Bazen annenin yumurtalığına, bağırsaklarının üzerine, rahimin ağzına yerleşebilir. Bütün bunlar dış gebeliğin çeşitleridir. En sık rastladığımız tubal denilendir. Burada gerçekten bir gebelik söz konusudur. Hatta bazen bebek oluşup, kalp atımı dahi görebiliriz. Bunların miyada ulaşma şansı yok denecek kadar azdır. Çünkü tüp belirli bir noktadan sonra bebeği taşıyamaz ve anneye hayati tehlike oluşturacak şekilde kanamaya neden olabilir. Nadiren batına yerleşmiş olan ve beslenmesini bir şekilde bağırsaklardaki damarlar aracılığıyla yapmış miyada ulaşmış olan dış gebelikler de vardır.


Erkeklerde yalancı gebelik oluşabilir ama kadınlarda görülen formuyla değildir. Erkeklerde görülen, eşi veya partneri gebe olan erkekte kilo alma, sırt ağrıları çekme, hatta doğum sırasında karın ağrısı algılama gibi bir durumdur. 

Bu babanın eşiyle kendini özdeştirmesi bazen bazı teorisyenlere göre bir çeşit kardeş kıskançlığı gibi duygularla da erkeklerde yalancı gebelik oluşabileceği literatürde yer almaktadır. 


Günümüzde yalancı gebelik oranları çok düşmüştür. Çünkü artık gebeliğin teşhisi çok erken bir safhada, hatta âdet gecikmeden bile kanda gebelik hormonunun artmasıyla konulabilir. Ancak eğer aylara, yıllara gelmiş bir yalancı gebelik söz konusuyla devreye bir psikoloğun girmesi gerekmektedir. Bunun ilaçlarla tedavisi mümkün değildir. Daha ziyade altta yatan sorun, korku veya arzuyu, çözülmemiş meseleleri ortaya koymak gerekir. bazen eşlik eden depresif bir durum veya psikotik bir durum varsa o zaman psikiyatristin önerisi ile ilaçlar kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat