Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Wilo Pompa Sistemleri

Pompa ve hidrofor seçerken nelere dikkat edelim?

11,138
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Pompa ve Pompa Sistemleri Üreticisi

Hidrofor, şehir su şebekesinin yetersiz kaldığı durumlarda, yüksek binalarda ya da su kesintisine karşı depo bulunan binalarda suyun konforlu bir şekilde kullanımını sağlayan pompa ve kontrol elemanından oluşmuş bir sistemdir. 

Genellikle hidrofor ile pompa arasındaki fark merak edilir. Hidrofor hem pompadan hem de pompanın devreye giriş çıkışını kontrol eden kontrol ekipmanlarından ve pompanın daha uzun ömürlü çalışmasını sağlayan koruma ekipmanlarından oluşmuş bir sistemdir. 

Evinize uygun hidrofor tipi hangisidir?

Evinize en uygun hidroforu belirlerken kapasite hesabı önemlidir. Hidroforların konuttaki daire sayısına ve kat sayısına göre kapasiteleri hesaplanır. Eviniz için gerekli pompa kapasitesi 2 değişkene göre belirlenir. Birincisi debi, diğeri ise basma yüksekliğidir.

1. Debi= Pompanın içinden geçen akışkanın birim zamandaki miktarıdır. Ve genellikle m3/h cinsinden hesap edilir.  Q ile ifade edilir. Yaklaşık olarak  daire sayısını 0,4 ile çarpımı sonucu m3/h cinsinden debi değerine ulaşabilirsiniz. | Q= 0,4 x Daire Sayısı

2. Basma yüksekliği= Pompa çarkının suya ilettiği kinetik enerjidir. H ile ifade edilir. Yaklaşık olarak  kat sayısını 4 ile çarpıp 15 mSS ilave edilerek mSS cinsinden basma yüksekliği değerine ulaşabilirsiniz. | H= 4 x Kat Sayısı + 15

Örneğin; 4 katlı ve 4 daireli bir apartman için hesaplama yapılırsa
Q= 4 x 0,4= 1,6 m3/h
H=4 x 4 + 15= 31 mSS kapasitelerine ulaşırız.

Pompa kataloglarında, hesapladığımız kapasitelere karşılık gelen eğrileri bulabiliriz. Bulduğumuz kapasitenin eğrinin ortalarına denk gelmesine dikkat etmeliyiz. Grafikte de görüldüğü gibi hesapladığımız kapasitenin eğrinin sarı olan bölgesinde yer alması önerilir. Bu kapasiteye göre Initial Control PV 50 ürünü seçilebilir.

Farklı kapasiteler ve kullanıcıya sunduğu farklı faydalar için farklı tip hidroforlar kullanılır. 3 farklı tip hidrofor vardır.

Hidrofor çeşitleri
- Akış kontrollü hidroforlar
- Yatay Tanklı Hidroforlar
- Kontrol Panolu Hidroforlar

Akış  kontrollü hidroforlar
Bu hidroforlar 1,5 HP kadar kullanılan hidroforlardır. Villalar ve az katlı apartmanlarda tercih edilen tiplerdir. 7Kat-14 daireye kadar konutlarda bu tip hidroforlar kullanılabilir.

Yatay tanklı hidroforlar
Bu hidroforlar 3 HP kadar kullanılan hidroforlardır. Vill alar ve az katlı apartmanlarda tercih edilir.
9Kat-27 Daireye kadar konutlarda bu tip hidroforlar kullanılabilir.

Kontrol panolu hidroforlar
Bu hidroforlar 5-6 kat üzerindeki tüm kapasiteler için kullanılan hidroforlardır. Genellikle çok katlı apartmanlar ve sitelerde tercih edilen modellerdir. 
 
Wilo Initial Line dahili genleşme tanklı hidrofor montajı

Pompa emiş hattı için gerekli ekipmanlar
Kesme Vanası: Pompa bakımı vb. durumlar için emiş hattını pompadan ayırabilmek için kullanılmalıdır. 
Pislik tutucu: Pislik tutucu su deposu ile pompa arasında kullanılır ve pompa çalışması esnasında su deposunda veya emiş hattın bulunabilecek pislik veya partiküllerin pompa içerisine girmesine engel olur.
Çekvalf: Genleşme tankı içerisinde depolanan suyun depoya geri dönmesini engellemek için kullanılır. Negatif emiş yapan sistemlerde pompa emiş borusunun ucuna emiş klapesi takılmalı ve çıkış hattında bulunan çekvalf iptal edilmelidir.
Rakor: Bakım veya onarım durumlarında pompanın kolayca sökülüp takılması için kullanılır.

Pompa basma hattı ekipmanları
Çıkış rakoru: Bakım veya onarım durumlarında pompanın kolayca sökülüp takılması için kullanılır.
Çekvalf: Basma hattındaki basınçlı suyun pompanın içinden geçerek depoya gitmesini engellemek için veya Şebeke basıncının olduğu yerlerde şebeke suyunun pompadan geçerek depoya dönüş yapmasını engellemek için kullanılır.
Çıkış Vanası: Pompanın tesisattan ayrılmasını gerektiren bakım onarım vb. durumlar için kullanılır.

Seviye flatörü
Seviye flatörü pompanın susuz kalmasını engellemek için kullanılan koruma ekipmanıdır. Seviye flatörünün alt seviyesi pompa emiş ağzından (veya çekvalften) aşağıda olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Seviye flatörü su deposu içerisinde rahat hareket edebilmelidir.

Wilo Initial Fluid kontrollü hidrofor montajı

Pompa emiş hattı için gerekli ekipmanlar
Kesme Vanası: Pompa bakımı vb. durumlar için emiş hattını pompadan ayırabilmek için kullanılmalıdır. 
Pislik tutucu: Pislik tutucu su deposu ile pompa arasında kullanılır ve pompa çalışması esnasında su deposunda veya emiş hattın bulunabilecek pislik veya partiküllerin pompa içerisine girmesine engel olur.
Rakor: Bakım veya onarım durumlarında pompanın kolayca sökülüp takılması için kullanılır.

Pompa basma hattı ekipmanları
Çıkış rakoru: Bakım veya onarım durumlarında pompanın kolayca sökülüp takılması için kullanılır.
Çıkış Vanası: Pompanın tesisattan ayrılmasını gerektiren bakım onarım vb. durumlar için kullanılmalıdır.

Wilo Initial Drain atıksu pompası montajı

Pompa Basma Hattı ekipmanları
Çıkış rakoru: Bakım veya onarım durumlarında pompanın kolayca sökülüp takılması için kullanılır. Rakor tesisata göre pompanın en kolay müdahale edilebilecek noktada kullanılmalıdır.
Çekvalf: Atıksu veya drenaj pompalarının montajında deşarj edilen suyun geri gelmemesi için toplu tip çekvalf kullanılmalıdır. Toplu tip çekvalfler deşarj edilen sudaki partiküllerin tesisat ekipmanlarına takılmadan deşarj edilmesini sağlamak için kullanılır.
Çıkış Vanası: Pompanın tesisattan ayrılmasını gerektiren bakım onarım vb. durumlar için kullanılmalıdır.
Flatör: Seviye flatörü haznedeki atıksu bittiğinde pompanın susuz çalışmasını engellemek için bulunmaktadır. Pompanın üzerinde bulunan seviye flatörü hazne içerisinde bir yere takılmayacak ve rahat hareket edebilecek şekilde pompa üzerinde sabitlenmelidir.

Wilo Initial Line pompa kullanım ve bakımında dikkat edilecekler

Bu hususlardan en önemlisi tesisat sızdırmazlığıdır. Hangi ürünü kullanıyor olursanız olun, tesisatınızın sızdırmazlığının tam olarak sağlanmış olması gerekir. 

Bunun dışında yapabileceğiniz kontrollerin başında pislik tutucunun temizliği ile vana ve çekvalflerin işlerliğinin kontrolü gibi detaylar bulunur. 

Ürünlerin çalışması esnasında anormal bir ses, aşırı vibrasyon gibi durumlarda karşılaşılırsa mutlaka Wilo yetkili servisleri ile irtibata geçilmesi önerilir. 

Wilo pompa sistemlerinin uzun süre kullanılmayacağı durumlarda, tesisattan mutlaka ayrılmış olmalı ve içerisindeki sular boşaltılmalıdır. Örneğin yazlığınızda kullandığınız hidroforu, kış dönemine girdiğinizde uzun süre boyunca kullanmayacaksanız mutlaka tesisatın emiş ve basma hattından ayırıp içerisindeki suyu boşaltmalısınız. Tekrar çalıştırmanız gereken durumlarda ise pompayı çalıştırmadan önce pompa üzerindeki hava alma tapasını açarak pompaların havasını almalısınız. Aksi takdirde pompaya zarar verebilirsiniz.

Wilo ürünlerinin bakımı için elektrik ve su gibi dış etkenlere dikkat etmek gerekir. Bu etkenler dikkatli bir şekilde kontrol edildiğinde Wilo ürünleri sağlıklı bir şekilde hizmet verebilir. 

Wilo ürünleri ile ilgili tüm bilgilere wilo-il.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat