Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus ne anlama gelir?

123,556
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe sorunu olarak tanımlanabilecek vajinismus hakkında merak ettikleriniz ve vajinismus tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Vajinismus, kadının tamamen iradesi dışında, istemsiz, elinde olmayarak kasılması, cinsel ilişkiye girememesi durumudur. Vajinismus hastası olan bir kadın ön sevişme esnasında sorun yaşamazken, cinsel ilişkiye girme aşamasında panik, korku, titreme, kasılma halinde olup cinsel ilişkiye girememektedir. 

Vajinismusun yüzde 95'i psikolojik, %5'i ise anatomik kaynaklıdır. Keza hastalar ilişki haricinde vajinal bir muayene de olamamaktadır. Tampon veya vajinal fitil kullanması gerektiği durumda da vajinal kasılmalar söz konusu olabilmektedir. Kızlık zarının esnek olmaması, yüksek kenarlı olması ve vajende yapışıklıkların bulunması vajinismusa neden olabilir. 

Vajinismus hastalarının beyinlerine, hayatları boyunca cinsellik ve partneriyle birlikte olmakla ilgili yanlış mesajlar gönderilmiştir. Çevrelerinden aldıkları ve bilinçaltına işleyen bu mesajların beyinde yanlış yer etmesi nedeniyle korkular oluşmaktadır. 

Vajinismusun psikolojik nedenleri
- Kızlık zarının evleninceye kadar korunması 
- Abartılı ilk gece hikayeleri (çok kanama, çok ağrı olması) 
- Katı ahlak kuralları 
- Cinsel bilgi eksikliği 

Vajinismus tedavisi

Vajinismus sorununda tedavinin ertelenmesi hem kadının hem de erkeğin birbiri ile olan ilişkilerini yıpratmakta ve boşanma aşamasına kadar götürmektedir. Zira zaman kaybetmeden başlanan vajinismus tedavisi başarıyla sonuçlanacaktır. Bir an önce tedaviye başlamak çift açısından çok önemlidir. Önemli olan vajinismusun bir hastalık değil problem olduğunu ve kolayca çözüme ulaşılabileceğini bilmenizdir.

Vajinismusun %95 oranında çözümü vardır. Bilinçaltı tarafından beynimize ulaştırılan yanlış telkinler ve mesajlar nedeniyle bu kısır döngü yaşanmaktadır. Vajinismus tedavisinde kişiye özel tedavi olmalıdır çünkü herkesin korkusu, endişe farklıdır ve farklı bir tedavi gerektirmektedir. Önemli olan yanlış düşünce kalıbının yerine doğru düşünce kalıbını verebilmektir. Hastayı bilgilendirmek ve bir takım egzersiz programlarına almak gerekir. Buradaki egzersiz programı, tamamen beyne ulaşması gereken mesajların güçlendirilmesidir. Tedavi sırasında eşin yanında olmasına gerek yoktur. Çünkü eşler tedaviye inanmıyor olabilmekte, iş yoğunlukları nedeniyle tedavileri aksatabilmektedirler. Zaten siz bu sorunu kendiniz için çözmelisiniz. Tedavi ile kendinizi üzmeden, sıkmadan sorunu çözebileceksiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat