Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uzak Akraba Terimleri Sözlüğü

Kayınço ya da kayınbirader kime denir?

26,544
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İnternet Editörü

Bacanak karınızın kız kardeşinin eşidir. Eğer bir bacanağınız varsa siz de onun bacanağısınızdır. Elti, en uzak akrabaları bile ayrı ayrı adlandırma hastası atalarımızın madem erkekler bacanak olabiliyor, kadınlarda da bunun bir karşılığı olmalı diyerek yarattığı bir akrabalık terimidir. Şöyle ki erkek kardeşlerin eşleri birbirlerinin eltisi olur.


Görümce, bir masal yaratığı, yağmur ormanında yaşayan çok bacaklı bir böcek, akrep, çiyan falan değildir. Görümce bir gelinin kocasının kız kardeşidir. Görüm de denir kendisine. 

Kayınbirader karınızın erkek kardeşidir. Kendisine kayınço diye hitap edilir. Kayınço da ablasının kocasına enişte der. Kocasını ailesine karşı doldurmakla aileyi de kendi içinde çarpıştırmakla görevlendirilmiş kadın akraba ise yenge olarak adlandırılır. Ayrıca esnafın kadınlara default hitap biçimlerinden biridir. 

Kayın bir ağaç cinsidir. Aynı zamanda kaymak fiilinin 2. çoğul emir kipi çekimidir. Mesela evlisiniz. Kocanızın bir erkek kardeşi var. İşte o sizin kaynınızdır. Kaynana ya da kayınvalide eşin annesine verilen isimdir. Kaynana kısmı zalim olur diye toplumsal bir kabul vardır. Kaynananın kocası da kayınpeder olarak anılır. Kaynata da denir kendisine. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat