Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ucuz Uçak Bileti Bulma İpuçları

İnternetten ucuz uçak bileti nasıl alınır?

5,815
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Gezi Blogu Yazarı

Öncelikle seyahat edeceğiniz tarihi mümkün olan en kısa sürede belirleyerek biletinizi erkenden almak size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Alacağınız uçak bileti seyahatinizin dönemine haftanın günlerine ya da özel günlere göre fiyat farklılıkları gösterir. 

Genelde hafta içi fiyatlar daha uygun olur, hafta sonuna doğru ise uçak bileti fiyatları artmaya başlar. Yaz döneminde tatil bölgelerine ulan uçuşların fiyatları daha yüksektir.

Bazı durumlarda havayolu şirketleri boş olan uçakları doldurmak amacı ile yakın olan uçuşlarda da promosyonlu bilet satışlarını başlatır. 

Ancak promosyonlu biletlerde iptal, iade ve değişikliğe izin verilmediğini unutmamak gerekir. 

Ucuz uçak bileti bulmanın bir yolu da charter seferleri tercih etmektir. Bazı dönemlerde yoğun olarak charter uçuşlar düzenlenir. Örneğin yaz döneminde Almanya ya da Rusya'dan Antalya'ya çok sayıda charter sefer yapılır. 

En uygun uçak biletini zaman kaybetmeden bulmak ve satın almak için Türkiye'nin en çok tercih edilen uçak bileti karşılaştırma ve satış sitelerini kullanabilirsiniz. 

Yurtdışı için ucuz biletine uygun tarihler

Alacağınız biletin ucuz olabilmesi için öncelikle seyahatinizin tatil sezonu dışında olması çok önemlidir.

Uçak biletlerinin fiyatları talebe göre artan ya da azalan bir ivmeye sahip olduğu için cuma gidiş ve pazar dönüş seferleri, özel dönemler, bayramlar, Paskalya ve Noel tatili dönemlerine denk gelmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. 

Pazartesi ve perşembe arası ya da az talep gören gece uçuşlarını da tercih edebilirsiniz. Ayrıca yılın yoğun dönemlerinde seyahat firmalarının düzenlediği charter uçuşlarla da uygun fiyata bilet bulunabilir.

Seyahat edeceğiniz yer ve tarih netleştiği anda, karşılaştırma yaparak almak istediğiniz biletin en ucuzunu bulabilirsiniz. Erken rezervasyon ucuz uçak bileti için avantaj sağlayacaktır. 

Yabancı ülkelere ucuz uçak bileti

Erken rezervasyon yaptırmak veya tarih ve güzergah netleşmişse bileti erkenden almak ucuz bilet bulmanın en önemli noktalarından biridir. Yaz tatili, yarıyıl tatili gibi dönemler için en iyi yöntem erken rezervasyon olacaktır.

Uçak biletlerinin fiyatı talebe göre anlık olarak artar veya azalır. Bu nedenle cuma ve pazar akşamları veya bayram ve resmi tatil günlerinin hemen öncesinde yapılan uçuşlar dolu olacağı için ucuz bilet bulma şansınız çok düşük olacaktır.

Uçuşun saati de uçuşu etkileyeceği için gece uçuşlarını tercih etmek, daha ucuza bilet bulmak için önemli noktalardan biridir.

Özellikle Avrupa'ya seyahat edecekseniz belirli dönemlerde daha ucuza bilet bulabilirsiniz. Örneğin İspanya için genellikle Ocak ayında uçak bileti fiyatları daha düşük. Hollanda ve Fransa'ya Şubat, Portekiz'e ise Mart ayında daha uygun fiyatlarla bilet bulmak ve satın almak mümkündür.

Son olarak yurtdışı için bilet satın alma işleminizden önce de mutlaka karşılaştırma sitelerini ve mobil uygulamaları kullanmanız önemlidir. Bu sayede farklı havayollarının seferlerini listeleyebilir ve en uygun uçuşa daha kolay ulaşabilirsiniz. 

Hesaplı seyahat etme ipuçları

- Zamanlama (Yoğun dönemlerin değerlendirilmesi)
- Araştırma (İnternetten enuygun.com gibi web sitelerinden araştırma)
- Karşılaştırma (Karşılaştırma bilet sitelerinden alternatifleri değerlendirme)
- Erken rezervasyon (Tarih kesinleşir kesinleşmez rezervasyon)

Charter uçuşlar

Charter uçuş, genel olarak uçağın bir seyahat firması ya da havayolu tarafından kiralanması ve bir bölge için özel sefer düzenlenmesidir.

Genel olarak kiralama işlemlerinin yapılması ile seferler tarifeli uçuşlara kıyasla daha uygun fiyatla sunulur.

Bu durumda Charter kelime anlamında olduğu gibi özel bir uçuş sağlamakta, dolayısı ile seyahat acentelerinin toplu uçuş imkanları durumunda özellikle tatil dönemleri sürecinde ya da dini amaçlı ziyaretler için tercih edilir. 

Charter uçuşlar genel olarak gidiş dönüş karşılıklı düzenlenir. Bu sayede uçuşlar çok daha uygun fiyatlarla tamamlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat