Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Turşu Nasıl Yapılır

Salatalık turşusu nasıl yapılır?

1,250,213
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama
Yemek Blogu Yazarı

Turşu kurarken çok önemli bazı noktalar vardır. Her şeyden önemlisi temizlik, hijyendir ve iyi malzeme seçimidir. Turşu için seçtiğiniz malzemelerin sert ve diri olması, turşunun da iyi olmasını sağlar. Aynı şekilde bu malzemelerin de çok iyi yıkanması şarttır. İyi yıkanmamış malzemeler bakteri barındırdıkları için turşunun bozulmasına yol açacaktır. 

Turşu tuzu seçerken salamura tuz tercih etmeniz gerekir. Salamura tuz aynı zamanda turşunun çabuk olgunlaşmasını, kolay erimeyi sağlar.

Turşu yaparken tuz oranı da çok önemlidir. Turşunun tuz oranını ayarlarken çok basit olan yumurta testini kullanabilirsiniz. Tuzlu suyu hazırladığınızda içerisine yumurtayı bıraktığınızda yumurtanın yüzdüğünü göreceksiniz. O zaman tuz miktarı yeterli demektir. Ancak yaptığınız turşu çok tuzlu olursa, turşu suyu su ile seyreltilebilir. Fakat bu durumda turşunun çabuk bozulmaması için buzdolabında saklanması gerekecektir. 

Turşu kurarken olgunlaşmaya yardımcı olması açısından içerisine nohut taneleri kullanabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız aromatik bazı otlar turşunun hem tadını farklılaştırır, hem de lezzetli bir aroma katar.


Salatalık turşusu yapmak için küçük kornişon, iri kornişon veya Çengelköy salatalığı ya da badem adı verilen minik salatalıklardan kullanabilirsiniz. Turşu için içi çekirdekli olan büyük boy salatalıklar uygun değildir. 

Salatalık turşusu yaparken uzun sapı varsa alın, daha sonra sivri bıçak yardımıyla salatının üzerine küçük delikler açın. Salatalıkları kavanoza yerleştirin. Ardından üzerine nohutları ve sarımsakları yerleştirin. Arzuya göre nane yaprakları ekleyin. Olgunlaşmayı daha iyi sağlamak için limon dilimleri ekleyebilirsiniz.

Turşu suyu malzemeleri:
- 2 litre su
- 1,5 bardak iri tanecikli kaya tuzu (salamura tuz)
- 1,5 bardak üzüm sirkesi

Turşu kurarken kullanacağınız tuz normal sofra tuzu olursa turşu çok tuzlu olur. Turşu kurarken iri tanecikli kaya tuzu kullanmanız gerekir.

Turşu suyunu hazırladıktan sonra yumurta ile test yapın. Yumurtayı turşu suyun içerisine bıraktığımız zaman yüzmesi gerekir. Bu tuzunun az olmadığını belirtir. Turşu suyunu hazırladıktan sonra kavanoza ilave edin.

Maydonozun saplarını ayıklamadan yaptığımız turşunun üstüne kapatacak şekilde bastırarak ilave edin. Bu turşunun üste çıkmasını engeller, bozulmamasını sağlar. Ayrıca turşuya hoş bir koku ve aroma katacaktır.

Yaptığınız turşuyu serin bir yerde ışık görmeyecek bir şekilde saklayın. 3-4 hafta içerisinde olacaktır. Afiyet olsun

Yaptığınız turşu çok tuzlu olursa, turşu suyu su ile seyreltilebilir. Ancak bu durumda bozulmaması için buzdolabında saklanması gerekecektir.


Turşu suyu malzemeleri
- 2 litre su
- 1,5 bardak iri tanecikli kaya tuzu (salamura tuz)
- 1,5 bardak üzüm sirkesi

Turşu yapılışı
- Salatalıkları küçük küçük delin. 
- Kırmızı domatesleri bütün şekilde ilave edin.
- Malzemenizi kavanozun içerisine mümkün olduğunca her malzemeden her katta bulunacak şekilde yerleştirin. 
- Aralarına nohut ve sarımsak ilave edin.
- Kavanozun kenarlarına limon dilimleri yerleştirebilirsiniz.
- Kırmızı lahanaların 1 tanesinin ortasına yerleştirin.
- Malzemeleri kavanoza yerleştirdikten sonra turşu suyunu ekleyin.
- Maydanozu turşunun üstüne kapatacak şekilde bastırarak ilave edin. 


Acı biber turşusu için Arnavut biberi, süs biberi, acı köy biberi kullanabiliriz. Acı süs biberini veya acı Arnavut biberlerini kurarken mutlaka sadece sirkeyle koyun. Bu hem acısını koruması acısından hem de olgunlaşmasını ve süreci kısaltmakla ilgili bize büyük avantajlar sağlamaktadır.

- Biberleri mümkün olduğunca sert ve düzgün olanlarından seçmeye gayret edin. 
- Biberin saplarının kavanozuda fazla yer kaplamaması için aldıktan sonra içerisine de sirkenin girebilmesi için kesik açıp ikiye ayırın.
- Kavanozunuzun tabanına biberleri yerleştirin. 
- Üzerine mayalanması için nohut ilave edin ve aralarına sarımsak ekleyin. 
- Sonra tekrar biber ilave edin. 
- Tekrar nohut ve sarımsak ekleyin kavanozun tamamını doldurup tekrardan 1 diş sarımsak ve nohut ilave ettikten sonra kalın limon dilimini turşunun en üst noktasına koyun ve sirke ekleyin. 
- Tüm bunları yaptıktan sonra kapağını kapattığınız kavanozunuzu mutlaka serin ve güneş görmeyen bir yerde yaklaşık 2 hafta süresinde bekletin. 


Sirke turşusu kurduysanız, sirke turşusu 1-2 haftalık içerisinde olacaktır. Genelde acı biber turşuları için bu tip turşular kullanılır. Karışık turşular, salatalık turşuları, lahana turşuları gibi sebze turşularında ise tuzlu su ve sirke karışımı kullanılır. Bu tür turşular yaklaşık 4-5 haftada olgunlaşır. 4-5 haftalık süreç içerisinde turşularınızın mutlaka serin yerde güneş görmeyecek şekilde saklanması gerekir.

Turşunun olgunlaşmasıyla ilgili en kolay kontrol salatalığın kontrol edilmesidir. Eğer salatalıkların rengi açık yeşil hatta sarıya dönüşmüşse turşunuz olgunlaşmaya başlamış demektir. 1 tane salatalığı kestiğinizde içindeki çekirdekli yapının yavaş yavaş şeffaflaştığını gözlemlersiniz. Salatalığı sıktığınızda artık ilk gevrekliği yoktur. Tamamen turşunun yumuşak dokusuna sahip olmaya başlamıştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat