Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'de Lezbiyenlik

Türkiye'de lezbiyen olmak zor mu?

14,242
kez izlendi
Puan: 4.06 / 5
Detaylı Açıklama
Lezbiyen Hakları Temsilcisi

Türkiye'de lezbiyen olmak hakkında sık sorulanlar... 


Türkiye'de lezbiyenlik oldukça zordur. Özellikle kadın olmak zorken hem lezbiyen hem de kadın olmak çok daha zordur. Lezbiyenler iş bulma noktasında, sosyal çevrelerinde ve ailelerinde cinsel yönelimlerini açık ettiklerinde büyük zorluk yaşarlar. Öncelikle aileler büyük tepki göstermekte çoğunlukla çocuklarını reddetmektedirler. Hatta bazı uç örneklerde kendi evlatlarının sırf bu nedenle ölmesini isteyen aileler vardır. Eşcinsellik yüzünden kişinin hırpalanması veya öldürülmesi genel toplum kanısı olarak çoğu kez normal de görülmektedir. Toplum bunu farklılık ve anomali olarak algılar.

Lezbiyen olmanın zorlukları
Yurtdışında eşcinseller evlenebilir, birlikte yaşayabilir hatta çocuk evlat edinebilir. Bunu Türkiye'de hayal etmek ise mümkün değildir. Lezbiyenlik toplum olarak kabul görmüyorken bunun yasal olarak kabul görmesini beklemek imkansıza yakındır. Eğitim seviyesi ve farklı kültür de bunda etkilidir. Yurt dışında çoğunlukla insanlar bu durumu yargılamamakta ve çoğunlukla desteklemektedirler.

Türkiye'de bütün olarak eşcinsellere karşı bir önyargı vardır. Bu zaten öncelikle kadın olmakla ilgilidir. Lezbiyenlerin gaylerden daha rahat olduklarını söyleyebiliriz. Kadınlar için durum daha anlaşılabilir ve alttan alınabilir haldeyken erkekler için "erkek adam" tabiri üzerinden bunu yaşamak ve kabul ettirmek daha zordur. Erkekler kadın gibi olmakla itham edilerek daha sert tepkilerle karşılaşabilmektedir. Özellikle travestiler bu nedenle sık sık şiddete de uğramaktadır. En azından bu nedenlerle lezbiyenlerin daha rahat olduklarını söyleyebiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat