Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türbe ve Yatırlar

Yatır nedir?

6,119
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
İlahiyatçı

Türbe ziyaretleri ile ilgili ağırlık basan 2 görüş vardır. İlki türbelere gidilmeli, görülmeli, oralarda yardımlar yapılmalı, yemekler yenmeli, kurbanlar kesilmeli, kısmetinin açılmasını isteyen gitmeli şeklindedir. Bu görüş insan psikolojisine çok yakındır çünkü insanda kutsal olanla temas kurma eğilimi vardır. Diğeri ise gidilmemesi gerektiğidir. Gidildiği takdirde kişinin dinden çıkacağı, müşrik olacağı görüşü vardır. Fakat bunun da bir orta yolu vardır. Bu da türbelerin, yatırların ve kabirlerin ziyaret edilmesinde yapılması gerekenleri bilmek ve yapılmaması gerekenlere riayet etmektir. 


Evliyalar

Evliya bir Tasavvuf terimi olup veli kelimesinin çoğuludur fakat Türkçe'de kullanılırken tek olarak kullanılır. Vel yetme bir şeye yakın olma, bir şeyin üzerinde olma, temas halinde bulunma demektir. Yakınında olma durumu aynı zamanda onun gözetiminden de sorumlu olmak demektir. 

Bir evliya ziyareti yapıldığında evliyanın başına gidilip "ya pir, bana bunu ver dendiğinde bu inanç olmaz. Evliyadan bir şey isteme, mezardaki yatan merhumdan bir şey isteme, vefat edenden bir şey isteme asla olamaz. 

Örneğin bir evliyanın kabrine gidildi, Fatiha okundu, "Allahım seviyorsan beni de sev, onun yolu bana göre doğru. Beni de bu doğru bulduğum yoldan götür" dendi. Bu dua şekli doğrudur. Burada Allah'a dua edilir. Onun yolunda gitmek Allah'tan istenir, orada yatandan değil.


Yatır ziyaretinde mahsur yoktur. Yatır ve türbe çok farklı değildir. Mezar zaten ziyaret edilen yerdir. İnsana verilen değer nedeniyle İslamiyet'te mezar ziyareti de çok önemlidir. 

Yatırlardaki insanların halk arasında önemli insanlar olduğu düşünülür. Bazen yatır olarak kabul edilen yerlerde birilerinin de yatmadığı durumlar da olabilir. Bu konuda sağlam bir algıya sahip olmak gerekir. Mezarlığı, mezarlıktan öteye geçirmemek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat