Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp Bebek Tedavisinde Olası Sorunlar

Tüpleri kapalı olan kadınlar çocuk sahibi olabilir mi?

60,787
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Histeroskopi rahim kanalı ve rahim boşluğunu optik bir sistem ile gözlemektir. Histeroskopinin anlamı kelimenin içerisinde saklıdır. Histero rahim demektir. Skopi ise gözlem anlamına gelir. Gözlem esnasında herhangi bir patolojiye rastlanırsa aynı etapta uygun cerrahi enstrümanlar kullanılarak bu problem ortadan kaldırılır. Histeroskopi işlemi ameliyathane şartlarında, sedasyon anestezi kullanılarak vajinal yoldan servikal kanaldan teleskop rahim kavitesine sevk edilir. Salin salüsyon ile kavite doldurulur ve gözlem uygulanır. Bazı durumlarda operatif müdahale gerekebilir. 

Operatif müdahale gerektiren durumlar:
- Rahim içi polipler
- Rahim kavitesine bası yapan miyomlar 
Özellikle süt müköz denilen rahim kavitesine bası yapan miyomlar, histeroskopik cerrahi yöntemlerle alınabilir.
- Uterus ön ve arka duvar arasındaki yapışıklıklar cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Doğuştan birtakım rahim anomalileri özellikle septum denilen halk arasında perde denilen durumlarda da histeroskopi ile cerrahi müdahale yapılır. 

Tüp bebek tedavisi aşamalarında rahim içerisinde herhangi bir patoloji düşünüldüğü zaman embriyo transferi yapılmadan önce histeraskopik gözlem yapılır ve gerekirse operatif müdahale ile kavite uygun hale getirilir. Bu işlemden sonra bir sonraki ay kaldığı yerden tüp bebek tedavisine devam edilir veya embriyo dondurulduysa dondurulmuş embriyo transfer yapılır. 

Kadınlardaki miyomların düşük yapmaya etkisi

Miyomlar rahmin düz tabakasından ve bağ dokusundan oluşan iyi huylu tümörlerdir. Yerine bağlı olarak birkaç tipe ayrılırlar. 

Miyom çeşitleri:
- Sübmükoz miyomlar (Rahim içine doğru büyüme yapan)
- Sübseröz miyomlar (Rahim dışına doğru gelişen)
- Instramural miyomlar (Rahim duvarının içine yerleştirilmiş miyomlar)

Miyomlar gebelikte hormonal gelişime ve bebekteki kan akımına artması nedeniyle genellikle büyürler ve zaman zaman ağrılı da olabilirler. Bu anlamda miyomu olan gebelerin hamilelik süreci daha sık ve detaylı takip edilmelidir. Miyomu olan kadınlar hem gebe kalma esnasında hem de gebelik takibinde riskli bir süreç geçirmektedir. Miyomu olan kadınlarda gebelik ve doğum sürecine bağlı bazı sorunlara daha sık rastlanır.
 
Miyomu olan gebe kadınlarda görülebilecek riskler:
- Düşük riskinin artması
- Plasentanın yerleşim anomalileri
- Anne karnındaki bebekte gelişim geriliği
- Artan erken doğum riski
- Bebeğin anne karnında duruş anomalileri ve dolayısıyla sezaryen oranın artması

Yapılan son araştırmalara göre miyomlar, özellikle rahim içine doğru yapan sübmüköz miyomlar, gebe kalmayı zorlaştırır. Miyomların boyutu ve yerleşimine bağlı olarak bu etki değişebilmektedir. Miyom ameliyatlarından sonra gebe kalma oranı ve problemsiz gebelik geçirme şansı artmaktadır. Miyomlar normal doğum esnasında doğum sancılarının düzensiz olmasına neden olabilir. Dolayısıyla doğum sürecinin uzamasına neden olduğu için anne ve bebeğin sağlığı göz önüne alınarak sezaryen oranında artış gözlemlenir. 


Polikistik over nedeniyle oluşabilecek sorunlar

Polikistik over çok sayıda küçük kist içeren yumurtalar anlamına gelir. Polikistik over sendromun temelinde yumurtlama sürecinde duraklama vardır ve yumurtlama bozukluklarıyla seyreder. 

Polikistik over sendromu belirtileri
- Âdet düzensizliği
- Kolay kilo alma ve obezite
- Vücutta tüylenme artışı 
- Sivilcelenme artışı
- Gebe kalmakta zorlanma

Polikistik over sendromu hastalara bir yaşam tarzı olarak bilinmeli ve hayat boyu bazı önlemler alınmalıdır. Rahim içi tabakası uzun süre östojen etkisinde kalabilir. Progesteron yoksunluğu halinde endometrial kalınlaşmaya hiperplazi neden olabilir. Bu yüzden âdet gecikmesi halinde, âdet görmek için ilaçlar kullanmak gereklidir. Hastaların artmış androjen (erkeklik hormonu) nedeniyle lipid metabolizmaları kötü etkilenir ve kalp damar hastalıkları riski artar.

Polikistik over henüz çocuk istemeyen kadınlarda, doğum kontrol hapı tarzı hormon ilaçlarıyla tedavi edilir. ancak çocuk arzu eden çiftlerde, sadece kilo vererek dahi yumurtlamada düzenlenme gözlenebilir ve stepson gebelik oluşabilir. 

Bu grup hastalarda düzenli kan şekeri ve insülin kontrolü yapılmadığı halde ileri yaşlarda diyabet hastalığına aday olabilirler. Endometrium yüksek seviyeye estroje maruz kaldığı için endometriumda hiperplazi ve kanser riski artabilir. Kilo kontrolü ihmal edildiği durumlarda diyabet hipertansiyon ve metabolik sendrom adayıdırlar. 

Tüpleri kapalı olan kadınların çocuk sahibi olması

Doğal ortamda yumurta ve spermin döllenmesi fallop tüplerin içerisinde oluşur. Tüplerin ikisi kapalı veya sağlıksız olduğu zaman doğal veya aşılama yoluyla gebelik oluşamaz. Bu durumlarda tüp bebek tedavisi uygulaması uygun olur. Tüplerin yumurtalığa yakın olan kısmından yapışık olduğu zaman ve içi sıvı ve deforma halinde bulunduğu zaman hidrosalpenks adı verilir. 

Hidrosalpenks nedenleri:
- Geçirilmiş pelvik cerrahiler
- Geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar
- Endometriozis

Hidrosalpenksin tanısı için rahim filmi ya da laparoskopi yapılması gerekir. Tüpleri kapalı olan kadınlarda tüp bebek tedavisinde gebelik şansı yarı yarıya düşer. Bunun sebebi, tüpün içindeki sıvılar rahim içine geri aktığı için mekanik veya kimyasal etkileşim yoluyla embriyonun endometrium içine yerleşmesini engeller veya yaşama şansını azaltır. Aynı zamanda oluşan gebeliğinde düşük riskini normal bir hastaya göre artırabilir.

Tüp bebek tedavisi aşamalarında hastada hidrosalpenks tespit edilirse öncelikle oparatif yoldan hidrosalpenks alınmalı veya tüpler bağlanmalıdır. Ardından 1 - 2 ay sonra tüp bebek tedavisine kalındığı yerden devam edilebilir. Hidrosalpenksin kadında tüp bebek tedavisi aşamasındayken tespit edilirse embriyolar transfer edilmez ve dondurulur. Dondurulmuş embriyoların transferi hidrosalpenksi ameliyatından sonra gerçekleşirse gebelik şansını artırmış oluruz. Hidrosalpenks tüp bebek tedavisinde gebelik şansını yarı yarıya azaltır. Aynı zamanda oluşan gebeliklerde de düşük riskini artırır. Bu anlamda tespit edildiği zaman öncelikle oparatif tedavi uygulanmalı, daha sonra tüp bebek tedavisine geçirilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat