Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler

Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı yeterli değilse ne yapılır?

7,776
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Sperm sayısının yetersizliğine tek bir sperm testi ile karar vermek doğru değildir. İki hafta arayla yapılmış en az iki sperm testi ile hastanın sperminin yetersiz olduğu gösterilmelidir. Hastada hiç sperm çıkmadı ise hastanın genetik araştırmasının yapılıp yumurtalığında sperm olup olmadığı araştırılmalıdır. Yine idrarın sperm açısından kontrol edilmesi, spermin dışarı çıkmak yerine mesaneye gidip gitmediğinden emin olunmalıdır. 

Sperm sayısının az ancak hareketinin yeterli olduğu hallerde sadece iyi spermlerin toplanıp aşılama yapılması bir tedavi seçeneğidir. Bunun dışında sperm sayısının belli sayıların altında; ciddi şekil bozukluğu ve-veya ciddi hareket sorunlarının olduğu durumlarda mevcut spermlerle tüp bebek yapmak gerekir. 

Yumurtalıkta sperm olup olmadığını anlamak için kullanılabilecek genetik paneller mevcuttur. Bu panellerde hastada sperm olduğu gösteriliyorsa, hastanın üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, ejekülatında hiç sperm bulunmaması durumunda mikrotese yönteminden yararlanılarak, yumurtalığının mikroskop altında incelenmesi ile sperm aranır. Böylece, bulunan spermlerle hastanın eşinin yumurtalığına mikroenjeksiyon yapılarak elde edilen embriyolarla gebelik sağlanabilir. 

Embriyoların dondurulması ile tüp bebekte gebelik şansını artırma

Embriyoların dondurulması ve dondurma tekniklerindeki ilerlemeler tüp bebek alanında son yılların en önemli gelişmelerinden biridir. Embriyoların daha iyi kalitede dondurulup çözülebiliyor olması doktorların en temel silahlarından ve hastanın gebeliğe daha iyi hazırlanmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri. 

Hormon değerleri yüksek ve çok yumurtası olan hastalarda bu tip sorunların çözülmesi için embriyoların dondurulup dinlendirilmesi ve embriyoların hastanın hormon değerleri normale döndükten sonra rahmin içine transfer edilmesi, gebelik şansını artırır. 

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının kendi günlük pratiğinde transfer öncesi günde yaptıkları rahim için kontrolde, yani endometrium kalınlığı ölçümünde endometrium kalınlığının yetersiz olduğu hastalarda transferi iptal edip embriyoyu dondurmak, gelecek aylarda daha iyi bir rahim içi hazırlığı yaparak hastanın gebelik şansı artırılabilmektedir. Dolayısıyla embriyoların dondurulabilmesi hastalar açısından son derece artı değerler getirmektedir; tabii ki uygun hastada, uygun şekilde planlandığı zaman. 

Dondurulmuş embriyoların, transfer işleminden sonra normal zamana göre daha yüksek östrojen ve progesteron takviyesi ile desteklenmesi gerekir. Temel olarak dondurulmuş embriyo gebeliklerinin neredeyse taze transferlere eşit, hatta kimi hastalarda daha yüksek olduğu söylenebilmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde sperm, yumurta ve embriyo güvenliği

Tüp bebek tedavisinde doku güvenliği en çok önem verilen konuların başında geliyor. Hastaların da çoğunlukla korktuğu dokularının karışması ihtimalini en aza indirgeyebilmek için her kliniğin kendine göre geliştirdiği sistemler mevcut. 

Günlük pratikte, hasta kliniğe girdiği anda yumurta toplama gününde bileğine çip içeren bir bileklik yerleştirilir. Bu çip, hastanın master çipi olur ve bu çipe bağımlı, yeni tanımlanabilir minör çipler aracılığı ile tüm dokularına bu minör çipleri ekleyerek dokuların takibi sağlanır. 

Hasta yumurta toplama odasına girdiğinde öncelikle bilekliğini temassız okuyucuya okutur ve ekranda kendi ismini, resmini görür. Laboratuvarda yumurtaları toplamadan sorumlu kişi hastaya tanımlanan minör çipleri ekrana okutmadan hastanın yumurtası ile ilgili hiçbir işlem yapamaz. Dolayısıyla hastanın yumurtası bir inkübatörden, bir saklama alanından diğerine taşınırken mutlaka çipi okutup sistem aktif hale getirilmelidir. O yumurtanın, o spermin, o embriyonun başka bir alana taşındığının gösterilmesi, taşındığı yerde de çipin tekrar okutularak kontrol edilmesi gerekir. Dolayısıyla sistem kendini sürekli kontrol ederek dokuların karışmasını önler. Böylece hastalar da dokularını karışması korkusunu yaşamaz. 

Tüp bebek tedavisinde doku güvenliği

Tüp bebek tedavisi sürecinde hastaların tüp dokuları forwell adı verilen küçük kuyularda saklanır. Bunların çeşitli versiyonları vardır. Bu dokular bu kuyucukların içine girdiği zaman üzerlerine bu çipler yerleştirilir. Bu çipleri okumak için tasarlanmış temassız okuyuculara çipler okutularak işlem yapılacağı her seferinde hastanın ismi, eşinin ismi, kimlik bilgileri teyit edilerek hastanın dokusunun güvenliği tam olarak sağlanır. Dolayısıyla bu sistemde hastanın dokularının karışması gibi bir ihtimal tamamen ortadan kaldırılmıştır. 

Önemli not:  Anlatılan sistem, uzman doktorumuzun görev yaptığı İstanbul Tüp Bebek Merkezi'nde uygulanmaktadır. Farklı tüp bebek merkezleri veya hastaneler başka sistemler uyguluyor olabilir. Bu nedenle tüp bebek ile ilgili farklı bir merkeze gittiğinizde doku güvenliği ile ilgili sorularınızı başvurduğunuz merkeze ayrıca tekrar sormanız, bu konuda bilgi almanız tavsiye edilir. 

Polikistik over sendromunun oluşturabileceği gebelik sorunları

Polikistik over sendromu, ismi sendrom olmasına rağmen temelde normalin varyasyonu olarak değerlendirilebilir. Polikistik over sendromlu kadınların yumurtalarında normal kadınlara göre çok daha fazla sayıda küçük yumurtalar bulunur. Her küçük yumurtanın kendisinin saldığı hormonlar mevcuttur ve sayılarının çok fazla olması nedeniyle kadında çok daha yüksek hormon seviyelerine neden olabilirler. Bu yüksek hormonal seviye polikistik over sendromu kadınların âdetlerinde gecikme, daha uzun süreli âdet görme veya her ay yumurtlayamamaya neden olabilir. Aynı zamanda bu hormonal mikroçevrenin oluşturduğu insülin direnci polikistik over sendromlu kadınların daha kilolu, daha tüylenmeye meyilli olmasına neden olur. 

Polikistik over sendromlu kadınların kadın doğum uzmanlarına başvurularının en sık nedeni âdet gecikmesi ve tüylenmede artış şikayetidir. Polikistik over sendromlu kadınlar her ay yumurtalayamadıkları için kendi kendilerine hamile kalmakta zorlanabilir, bu nedenle bir tüp bebek uzmanına başvurmaları gerekebilir. 

Polikistik over sendromu kadınlar tüp bebek uzmanlarınca nispeten daha kolay tedavi edilebilen grupta yer alır. 

Polikistik over sendromlu hastalarda yumurta büyütüp çatlatma iğnesi ile aşılama yapmak gebelik ihtimalini artırır. Ancak bu çok kolay bir uygulama değildir. Çünkü kadının yumurtalığında çok fazla yumurta olması bu hastanın ilaca aşırı reaksiyon göstermesine yol açabilir. Bu nedenle hastanın çok fazla yumurtasının olduğu ve çok yanıt vereceği düşünüyorsa, polikistik over sendromlu hastalarda tüp bebek tedavi metodlarından mikroenjeksiyon metodunun uygulanması tercih edilir. 
Tüp bebek tedavisi sırasında hastaların çok merak ettiği soruların yanıtlarını Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Çağdaş Aslan yanıtlıyor. Tüp bebekte embriyo ve sperm güvenliği, tedavi sırasında embriyoların dondurulması, sperm sayısı yetersizlikleri ve daha pek çok konudaki sorularınızın yanıtlarını uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat