Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp Bebek Tedavisi ve Jinekolojik Rahatsızlıklar

Tüp bebek ve aşılama teknikleri hangi durumlarda kullanılır?

51,950
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları - Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Kadınlarda jinekolojik rahatsızlıklar ve kısırlık tedavisi hakkında merak edilenler... Kadınlarda jinekolojik rahatsızlıklar nedeniyle kimi zaman yumurta rezervi iyi olsa da hamileliğin gerçekleşmediği durumlar vardır. Gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda öncelikli olarak kadın sağlığı kontrol edilmelidir. 

Kadın sağlığı ile ilgili sorunlar söz konusu ise bu durumda histeroskopi ya da laparoskopi yöntemleri ile tedavi gerçekleştirilir. Tedavi sonrası yine de hamilelik gerçekleşmiyorsa, bu durumda aşılama ve tüp bebek yöntemlerine geçilir. 

Aşılama, yumurtalıkların uyarıldıktan sonra spermlerin rahim içerisine konulması ve uyarılmış olan yumurtalıktan atılan yumurtalar ile spermlerin birbirlerini bulmalarını kolaylaştırma yöntemidir. Aşılama yapılması için sperm sayısının 5 milyonun üzerinde olması ve kadında en az bir tüpün açık olması gerekir. Böylece içerideki yumurtalar ile spermler birbirlerini bulabilir. 

Aşılama her zaman tüp bebek yönteminden önceki birinci basamak tedavi olmalıdır. Aşılama sayesinde hasta, bir sürü tüp bebek parası ödemekten ve sıkıntı çekmekten kurtulabilir. Aşılama ile bir iki denemede gebelik olmazsa, o zaman tüp bebek yöntemine geçilmelidir. 

Tüp bebek tedavisi başlıca üç aşamadan oluşur. Bir tanesi yumurtalıkların uyarılması ve yumurtaların büyütülmesi aşamasıdır. Ardından yumurtalar toplanır ve erkeğin spermi ile birleştirilip laboratuvarda bekletilir. Bu süre sonunda embriyolar oluşur. Son aşama ise embriyoların yerleştirilme aşamasıdır. Yumurtalık rezervi iyi olan, çok yumurtası çıkabilecek hastalarda öncelikli olarak iğne tedavisi, aşılama yönemi uygulanır. Böylece daha çok yumurta alarak daha çok embriyo oluşturma şansı vardır. Embriyo transferi için doğru gün ise hastaya göre seçilir. 

Embriyo transferi rahim kalınlığına, hormonların seviyesine ve hastanın hazır olduğu durumda, hastaların embriyolarına göre seçilen bir zamanda yapılır. 

Kadınlarda laparoskopi ve histeroskopi ile tedavi edilebilen kadın hastalıkları, gebelik için aşılama tedavisi süreçleri, tüp bebek tedavi yöntemleri ve embriyo transferi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını Op. Dr. Aret Kamar'dan öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat