Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp Bebek Tedavisi Rehberi

Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmeli?

29,306
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları - Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Tüp bebek aşamaları yumurtaların çoğaltılması, toplanması, yumurtaların döllenmesi ve embriyoların rahmin içerisine yerleştirilmesi şeklindedir. Nakil aşamasında, embriyo transferinde belli şeylere dikkat edilmesi gerekir. Koyacağınız embriyonun gebelik getirmeye uygun olması gerekir. Çünkü her döllenmiş yumurta, embriyo kaliteli olmayabilir. Bu nedenle gebelik getirmeyecek bir embriyo transferi yaparak umut vermek doğru değildir. Çünkü her embriyon gebelik getirebilecek özelliklere sahip değildir. 

Elinizde iyi bir embriyo varsa, transfer zamanı geldiğinde vücudun da bu transfere hazır olması gerekir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi yapmadan önce rahim içi tabakasının, rahim kalınlığının 7mm olup olmadığına bakılması gerekir. Aksi durumda, rahim kalınlığı 7mm'nin altında olduğunda rahim bebeği taşıyamayabileice ve düşükler olabilir veya bebek beslenemeyebilir.

Bunlara ek olarak tüp bebek tedavisinde, embriyo transferi için östrojen ve progesteron seviyelerinin belli bir değerde olması beklenir. Progesteron hormonu yüksek seyrediyorsa veya yumurta toplandığı gün progesteron seviyesi 1,5 ya da 2'nin üzerindeyse, rahmin bebek tutabilme gücü azalmış demektir. Bu durumda rahim kalınlığı iyi seviyede olsa da embriyo koyulması doğru değildir. 

Transfer günü geldiğinde, rahim kalınlığı uygunsa, tedavi içerisindeki hormon değerleri istenen seviyelerdeyse ve hastanın çok yumurtası gelmediyse transfer gerçekleştirilir. Hastadan 10-15 yumurtadan fazla toplanmışsa, gebelik şansı azalacağından ve kadın gebe kalırsa, hipersitümilasyon adı verilen durum oluşacağı, hatta bazen hastaneye yatırılması gerekeceğinden, transfer ertelenir. 

Dondurulmuş embriyo tedavisi ile gebelik şansı

Halk arasında dondurulmuş embriyo tedavisinin gebelik şansını azalttığına dair bir inanış vardır ancak bu doğru değildir. Bugün itibari ile tedavi trendleri de yavaş yavaş değişmeye başlamış durumda. Neredeyse taze embriyo transferi hiç yapılmamaktadır. Bütün embriyolar rahmin içine 1 ay sonra veya rahmin uygun olduğu diğer zamanda yerleştirilmeye başladı.

Gebelik şansı, diğer yöntemlerin aksine dondurulmuş embriyo ile yapılan tüp bebek tedavisinde daha yüksektir. Zannedildğinin aksine çok daha doğal bir yöntemdir. Çünkü anne adayına iğne tedavisi yapıldığında ve bir sürü yumurta toplandığında her bir yumurtanın salgıladığı hormona bağlı olarak, vücutta estradiol seviyesi çok üst düzeylere çıkar. Normalde kadınların ayda 1 yumurta yumurtladığını düşünecek olursak, tedavi sırasında 10 yumurta alınan bir kadında, en az 10 kat yüksek estradiol seviyesi oluyor. Yumurtalar toplandıktan sonra ise estradiol seviyesi bir anda çok aşağı seviyelere düşüyor. Oysaki estradiol seviyesinin birden yükselip düşmesi rahmin bebeği tutma gücünü olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla dondurulmuş embriyo tedavisinde yumurta büyütme gibi bir işlem olmadığından, çok daha doğal ortamda, çok daha istenilen bir zamanda, hormon testlerini ölçerek, istenilen rahim kalınlığına ulaşıldığında embriyo transferi yapılabilir. Böylece rahim ve bebeği kabul etme açısından çok daha uygun ortam sağlanmış olur.

Bilimsel araştırmalara göre dondurulmuş embriyo transferi ile yapılan tüp bebek tedavisi doğala daha yakın yöntemlerden biridir ve taze embriyo ile yapılan tedaviye göre başarı oranı eşit veya daha yüksektir. 

Tek embriyo transferinin tüp bebek başarısına etkileri

Yeni yönetmelik çıktığında tek embriyo transferi tüp bebek uzmanlarını da ürkütmüş durumdaydı. Çünkü ondan önceki tedavilerde 4-5 embriyoya kadar transfer gerçekleştiriliyordu. Ancak tek embriyo transferi ile sağlıklı gebelik sağlama oranı son derece yüksektir. Bu aynı zamanda çok daha sağlıklıdır. Çünkü rahim 1 bebeğin doğması için yaratılmıştır. İkiz gebelik her zaman risk taşır. Gebeliğin sağlıklı ilerlemesi, bebeklerin vaktinde doğması, anne karnındaki gelişimleri ve bebeklerin anne karnında ve doğumdan sonra sıkıntı yaşaması ile ilgili sıkıntılar söz konusudur. Ancak tek gebelik hem anne adayı hem de bebek için çok daha sağlıklıdır. 

Elimizde sağlıklı 4 embriyo olduğunu düşünelim. Önceki zamanlarda dondurma teknolojileri çok iyi değildi. Embriyolar 4'lü, 5'li paketler halinde dondurulurdu. Çözüldükten sonra 2'si 3'ü bozulurdu, sağlamlar da içeri konulurdu. 2 tane sağlam kalanı içeri konulurdu ancak şu anda dondurma teknikleri o kadar ilerledi ki elde edilen 4 embriyo tek tek bile dondurulsa, kesinlikle şans yüzde 100 olmuyor. Genç hastalarda yine yüzde 60'larda oluyor ama gebe kalınmadığında 4 embriyo da ziyan oluyor. Ama tedavide 4 embriyo ayrı ayrı zamanlarda verilse, her bir embriyo transferinde yine bir gebelik şansı elde edilebiliyor. Bugün itibari ile gençlerde, tek embriyo verildiğinde, 3. gün embriyolarında bile neredeyse yüzde 60'a varan gebelik şansı elde edilebiliyor. O halde dördünü birden tek seferde vermektense, embriyoları ayırıp tek tek vermek kadının bir daha yumurta toplatmadan bir denemede gebeliğe ulaşma şansını artırabiliyor. Bu anlamda tek embriyo transferi daha çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiş durumdadır.

Blastosist transferi avantajları ve dezavantajları

Bugün yoğunlukla blastosist transferi istenmektedir hastalar tarafında. "Embriyolarımızı 5. güne kadar bekletelim, transferin 5. gün olması gebelik şansını artırıyor" gibi yorumlar son zamanda artmış durumda. Hesap olarak bakılırsa, blastosist ile gebe kalma şansı 3. gün yapılan embriyo transferine göre daha yüksektir. Ancak blastosist'e gitmek demek, laboratuvarda yumurtalarla spermleri birleştirdikten sonra sizin bir sürü embriyonuz vardır ve o bir sürü embriyoyu dışarıda bekletirsiniz. Zayıf embriyolar laboratuvar şartlarında kısa sürede ölürken, aynı zor laboratuvar şartlarına dayanabilen güçlü ve sağlıklı embriyolar blastosist aşamasına gelir. Dolayısıyla blastosist'e giderken bir kayıp söz konusudur. Örnek vermek gerekirse, elimizde 15 adet embriyo varsa, 15'inden 2 tane, 3 tane, bazen 4 tane güzel blastosist'in oluştuğunu görürüz. Kalan embriyolar kaybedilir. "Kalan embriyolar acaba anne karnına konulduğu zaman gebelik getirmeyecek miydi" sorusu ile karşı karşıya kalırız. Ancak böyle bir şeyi kesin olarak söyleyebilmek çok mümkün değildir. 

Tabii ki zor şartlara dayanan embriyoları rahme koyarsanız, gebelik şansı daha fazla olacaktır. Ancak blastosist'e giderken de bir sürü embriyonun gelişimi laboratuvar ortamında duracaktır. O halde bu bir politikadır. Blastosist'e ne zaman gidildiğinin önemi vardır. Blastosist, özellikle tek embriyo transferi isteyen kişilere uygulanır. Örneğin, kadın çalışan bir kadınsa, mutlaka tek embriyo transferi istiyorsa, blastosist'e gidilebilir. Yani "1 tane embriyomuz olsun ama güzel olsun. Koyulduğu zaman hem hamilelik şansı fazla olsun hem de ikiz olmasın" denebilir. Ancak bunun dışındaki tüp bebek tedavilerinde, özellikle yumurtaları az olanlarda blastosist'e giderken tüm embriyoları kaybetme riski de olduğundan daha çok 3. gün transferi tercih edilir. Hele ki tedavi edilen hastaların sadece 1 ya da 2 embriyosunun olduğunu düşünürsek, onlarda seçilecek bir embriyo sayısı mevcut olmadığından bazen transferi 2. günde de yapmak gerekebilir. 

Embriyo transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek aslında tamamen doğal bir süreçtir. Tüp bebek uzmanlarının yaptığı vücut içerisinde karşılaşmayan yumurta ve spermi  laboratuvar ortamında karşılaştırıp embriyo oluştuktan sonra rahmin içerisine yerleştirmektir. Normalde yumurta ve sperm, kadının tüpleri içerisinde karşılaşır. Tüpler yumurtalığın üstünden yumurtayı alır, aşağıdan ilişki ile gelen spermler de tüpün içerisine girer ve tüpün içerisinde buluşur. Ardından embriyo oluşmaya başlar. Rahim de embriyoyu rahim içerisine 3-4 gün sonra nakleder ve rahmin içerisine gelen embriyo da oraya yerleşir.

 Tüp bebek uzmanları sadece tüpün içerisinde olan olayları laboratuvar ortamında taklit eder. Rahmin içerisine bebeği koyduktan sonra bebeğin oluşmasını sağlayacak embriyonun vajinal yoldan rahmin içerisine atılması ile yumurta ile sperm tüpün içerisinde birleştirilmesi arasında bir fark yoktur. Çünkü bundan sonraki süreç tamamen doğan bir süreçtir. Bu nedenle embriyo transferinden sonra kadının sürekli istirahat etmesine veya normal hayatından uzaklaşmasına gerek yoktur. Anne adayı günlük işlerine devam edebilir. Tüp bebek uzmanları sadece tedavi içerisinde yumurtalıkları normalden daha fazla uyardığı için yumurtalıkların çapları büyüdüğü için over torsiyonu adı verilen durumdan korkar. Bu, yumurtalığın kendi etrafında dönerek damarlanması ve boğulması anlamına gelir. İleri aşamada ameliyatlık bir durum oluşturabilir. Tüp bebek uzmanları da sadece bundan çekinir. Bu nedenle tüp bebek uzmanları, embriyo transferinden sonra kadının dans ya da ev temizliği gibi eğilip kalkma gerektiren veya ağırlık kaldırma, eşya taşıma gibi fiziksel yorgunluğa neden olacak aktivitelerden kaçınmasını önerirler. Ancak yürümekte, merdiven çıkmakta, duş almakta veya günlük hayatını yaşamasında, işine gitmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Tekrarlayan düşüklerin nedenleri

Tekrarlayan düşüklerin iki önemli sebebi bulunuyor. Bunun ilki embriyoya bağlı nedenler. Rahme konulan veya rahme doğal yollarla gelen embriyo çok sağlıklı değilse, düşük gerçekleşebilir. Bir diğer neden ise rahim kaynaklı nedenler. Rahim, bebeğin yerleşmesine ve büyümesine uygun değilse, düşük yaşanabilir. 

Bir hasta tüp bebek tedavisine hazırlanırken, tedaviye başlamadan önce kişiye kan testi, rahim filmi ve daha önce düşük yapılmışsa, kadın ve erkeğe genetik testler yapılmalıdır. Bunlar yapıldıktan sonra bir problem varsa, probleme yönelik tedavi yapılmalıdır. 

Tekrarlayan düşüklerde en sık rastlanan sebep tüplerde ortaya çıkabilecek sorunlardır. Rahim filminde bu çok rahatlıkla tespit edilebilir. Bazen tüplerde genişlemeler, tıkanıklıklar, tüpün içerisinde sıvı birikmesi gibi durumlar oluşabilir. Bunlar hem gebe kalmayı engellerken hem de tekrarlayan düşüklere neden olabilir.

En sık karşılaşılan tekrarlayan düşük sebeplerinden bir diğeri ise, kadın ya da erkeğin kromozomlarında bulunan yapısal veya sayısal bozukluklardır. Erkekten ya da kadından giden kromozomlar bebeğin kromozom sayısını etkilediği için bebek rahme yerleşir, belli bir süre boyunca büyür ancak sağlıksız bebeklerin rahimden atılması, düşük yapılması gibi bir sistem vardır doğada. Aksi durumda bir sürü sağlıksız bebek doğabilir. Bu nedenle sağlıksız bebekleri rahim bir süre sonra kabul ettikten sonra ileri zamanda düşükle sonuçlandırır.  

Bir düşük olduğu zaman düşen ya da gelişmeyen bebeğin genetik olarak incelenmesi, tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin belirlenmesinde önemli bir yöntemdir. İnceleme yapıldıktan sonra bebeğin sağlıklı olup, rahim tarafından mı düşürüldüğü yoksa sağlıksız bir bebeğin mi rahim tarafından atıldığı belirlenebilir. Böylece bir sonraki tedavi yolu daha net bir şekilde görülür. 

Tüp bebek tedavisi takibi...

Tüp bebek tedavisi takibinde en sık takip ultrason ve hormon ölçümleridir. Tüm diğer detaylar için videolarımızı izleyin!

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat