Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp Bebek Rehberi

Tüp bebek fiyatları nasıl belirlenir?

12,863
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları - Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Tüp bebekte, normalde yumurta ve sperm tüpün içerisinde birleşiyor, kadın yumurtladığı zaman tüp yumurtayı tüpün içine alıyor, ilişkiye girildiğinde aşağıdan gelen sperm de tüpün içerisinde yumurtayı buluyor ve orada döllenme olayı oluyor. Oluşan embriyo da 3-4 gün içerisinde rahmin içerisine aktarılır. 

Tüp bebek işleminde bunlar tamamen laboratuvar ortamında yapılır. Kadının yumurtalarını topluyor, o yumurtaları laboratuvar ortamında erkeğin spermiyle birleştiriyoruz. Erkeğin spermiyle birleştikten sonra döllenme ve bebeğin oluşumu, yani embriyo gelişimi aşamalarını da laboratuvar ortamında takip ediyoruz. İyi gelişen embriyoları seçiyoruz ve rahmin içerisine koyuyoruz. 

Doğal yaşamda olan olayları, tüpün içerisinde laboratuvar ortamında taklit edip, gerçekleştirdiğimiz için bu işlemin adına tüp bebek konmuştur. 

Tüp bebek tedavisi aşamaları

Tüp bebek tedavisinde birinci aşama hastaların tedaviye hazırlanmasıdır. İyi bir hazırlık geçiren hastalar daha iyi gebelik oranına ulaşırlar. Dolayısıyla çiftlerin ilk önce, daha önce yaptırdıkları tedaviler, yaşadıkları gebelikler, yaşadıkları gebelik kayıpları iyi araştırılır. Hastalara sperm testi, rahim filmi ve genetik incelemeler yapılır. Kadının ve erkeğin sağlığı ile ilgili kan testleri de yapılır, kadının gebeliğe hazır olup olmadığı araştırılır.

Testlerden geçtikten sonra, birinci aşama kadının yumurtalıklarının uyarılması aşamasıdır. Bu da rezervi iyi olan kadınlarda iğne tedavisi ile, rezervi iyi olmayan kadınlarda ise doğal, ilaç kullanmadan tedaviler ile sağlanır. 

Yumurtanın boyu, büyümesi ultrason eşliğinde takip edilir. Yumurta boyu istenilen boya geldiğinde hormon seviyeleri de istenilen düzeydeyse yumurtalar genel anestezi altında toplanır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında erkeğin spermi ile birleştirilir. Embriyoların oluşumu, takip edilir. Takip sırasında amaç, embriyolar içerisinde en iyi embriyonun seçilmesi, en sağlıklı olan embriyoya karar verilmesidir. Dolayısıyla çiftin embriyo sayısına göre 3- 5 gün beklenerek oluşan embriyolar arasından en iyisi seçilir ve rahmin içerisine yerleştirilir. Bu işleme transver denir. Transfer işleminden 12 gün sonra da çiftin gebelik testi yapılarak gebelik oluşup oluşmadığı kontrol edilir. 

Tedavi süreci yaklaşık 17- 18 gün kadardır. Normalde yumurtaların büyümesi 8- 10 gün sürer. Yumurtalar toplandıktan sonra laboratuvarda 3 ya 5 gün geçer. Transfer işlemi olduktan 12 gün sonra da gebelik testi yapılır. Yani bu iş için özellikle yurt dışından gelecek hastalar 17- 18 gün kadar bir tedavi süreci, daha sonra da gebelik testi için de 12 gün ayırmak zorundalar.

Mini tüp bebek tedavisi

Bugün için tüp bebek standart bir tedavi olmaktan çıkmıştır. Çiftlere göre tedaviler vardır. Kadınların hepsinin yumurtası çok fazla değildir. Polikliniğe başvuran hastaların hemen hemen yarısında kadının genç olduğu halde yumurta sayısının azalmış olduğu ya da kadının yaşı büyüdüğü için yumurta sayısının azalmış olduğu görülmektedir. 

İğne tedavisinin amacı, bir kadına bir iğne tedavisi yükleyerek, hatta bir masraf yaptırarak daha fazla yumurta elde etmek, bu daha fazla yumurta içerisinden daha iyisini seçmek, daha iyi embriyolar elde etmek, çok embriyo elde edilirse de en iyisini seçip içeriye koymak ve kalanlarını dondurmaktır. 

Bizim hastalarımız her zaman yumurtası çok olan hastalar değildir. Dolayısıyla yumurtası az olan hastalarda iğne tedavisi yapılsa bile çok yumurta çıkmayacağı için genellikle doğal tedaviler uyguluyoruz. Bunlar hap tedavileri ya da hiçbir ilaç kullanmadan yapılan tedavilerdir. Bunlara halk arasında mini tüp bebek ya da ilaçsız tüp bebek ya da doğal tedavi adları verilir. Bu tedavilerde kadının doğal ortamda büyüyen yumurtası ultrason eşliğinde takip ediliyor, bu durumda olan kadında 2 ya da 3 yumurtası büyüyor, bu büyüyen yumurtalar normal tüp bebek işlemlerine tabii tutuluyor. 

Az yumurtası olan hastalarda enteresan bir şekilde iğne tedavisi olunduğunda, yani yumurtalık çok yumurta versin diye zorlanıldığında daha az ve daha kalitesiz yumurta karşılaşılır. Doğal tedavi yapıldığında ise kadının yumurtası az olsa bile, iyi yumurtaya denk gelmek ve yumurtayla gebelik elde etmek mümkün olabiliyor. Az yumurtalı olanlar üzülmesinler, çünkü unutmayın ki herkes evlerinde bir yumurta ile gebe kalabiliyor. 

Tüp bebek fiyatları

Tüp bebek fiyatı sabit bir fiyat değildir. Yapılan mikroenjeksiyon işleminin kendine göre bir ücreti vardır ama fiyat onunla kalmaz. Yani bir iğne tedavisi olan hasta grubu vardır, iğne tedavisi, yapılan iğnenin miktarına ve dozuna göre hastadan hastaya farklılıklar gösterebiliyor. Yardımcı laboratuvar, IMSI yöntemi, embriyoskop yöntemi, kültür uygulanırsa bu yöntemlerin kendine ve hastaya göre ekstra maliyetleri vardır.

Her hastada embriyo gelişimi takip edilip, iyi embriyoyu koyarak gebelik elde edilemiyor. Bazı gebelik kaybı yaşayanlar, genetik hastalık taşıyan çiftler vardır. Bunların embriyoları rahmin içerisine konmadan önce bir genetik ayrıştırmadan ve sağlıklı olan bebeğin seçiminden kaynaklanan bir genetik işlem uygulanıyor. Buna PGD işlemi denir. Bu işlemin de kendine göre fiyatlandırması vardır.

Dolayısıyla tüp bebek işlemi tek bir isim altında geçmekle beraber, hastadan hastaya yapılan işlemlerin farklılıklarının olması sebebiyle hastadan hastaya ücretlendirmeler farklı olabiliyor. 

Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek, kadının yumurtaları hazırlandıktan sonra, bu bir ön tedaviyi gerektirir. Bu tedavi bazen ilaçlarla, bazen haplarla yapılabiliyor. Yumurtaların belirli bir boya gelmesi sağlandıktan sonra uygun şartlarda anestezi ile yumurtalar toplanır, laboratuvar ortamında değerlendirilir. İyi olan yumurtalara erkeğin spermi genellikle mikroenjeksiyon işlemiyle birleştirmek suretiyle döllenme işlemi sağlanır.

Tüp bebekte de laboratuvar içerisinde yapılırken çeşitli yardımcı yöntemlerden yararlanılabiliyor. IMSI yöntemi bu yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemde daha büyük mikroskoplar kullanılarak ve daha iyi spermler seçilerek tüp bebek işlemi gerçekleştirilir. Embriyoskop diğer bir çeşittir. Kültür gibi yardımcı yöntemler de vardır. Daha pek çok yardımcı yöntemler vardır. Neticede bunların hepsi daha güzel embriyo kalitesine ulaşmak, daha iyi bir gebelik oranı sağlamak içindir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat