Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulanlar

Tüp bebek tedavisi hastaları başarıyı artırmak için neler yapabilir?

25,421
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Normal gebelik ile tüp bebek yöntemi sonucu oluşan gebelik arasında hiçbir fark yoktur. Tüp bebek sadece çiftlerin gebe kalmasını sağlayan bir yöntemdir, yani anne vücudunun içinde gerçekleşen, döllenme olayının laboratuvardaki bir taklididir. Gebelik oluştuktan sonra oluşan gebelik takipleri gebeliğin sonlandırılması ya da gebelik sırasındaki tahliller açısından hiçbir fark yoktur. 

Tüp bebekle doğan bebeklerin ileri yaşamları incelendiğinde, okul başarıların hatta sağ sol kullanımlarının yüzdeliğinin bile birbiriyle tamamen benzer olduğu görülmüştür. Bu yüzden tüp bebekle oluşan gebelikleri daha farklı bir gözle görmek sadece anne adayının stresini artıracaktır. Tüp bebek anne adayının gebe kalmasına yardımcı olan bir yöntemdir. Gebe kaldıktan sonraki dönemdeki gebeliğiniz, riskli bir gebelik değildir. Normal gebeliklerden takip açısından da, doğumun sonlanması açısından da hiçbir fark yoktur.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırma yöntemleri

Tüp bebekte başarıyı artıran yüzde yüz kanıtlanmış bir faktör yoktur. Ancak bir tüp bebekte sağlıklı bir tüp bebek tedavisi yapabilmek için sigara kullanımı azaltılmalı ya da tamamen bırakılmalıdır. Bu uzmanlar için önemlidir. Aynı şekilde düzenli ve sağlıklı bir beslenme, anne adayları açısından ideal bir kiloda tedaviye başlama, tedavi öncesinde ve tedavi sırasında kafeinden mümkün olunduğu kadar uzak durmak tüp bebek tedavisinin başarısı için çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisi boyunca çay ve kahve tüketimi belirli seviyede tutulmalıdır. Aynı şekilde bu dönemde tüp bebek tedavisinin seçileceği dönemde mümkün olunduğu kadar stresten uzak durmak tedavinin başarısı için önemlidir. Stres faktörünün tamamen dışlanması mutlaka o dönemde tedaviye de uyumunu kolaylaştırır. Yani tüp bebek yönteminde başarıyı artıran bir yöntem, bir beslenme ya da bir diyet kanıtlanmış değildir. Ancak sağlıklı bir şekilde beslenme, bu dönemde yaşam kalitesinin artırılması tüp bebeğin başarısını artıran faktör olarak görülmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde kadının yaşının başarı şansına etkisi

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktör kadının yaşıdır. Bilinir ki yeni doğan bir kız çocuğu belli bir sayıda yumurtayla doğar ve doğduktan sonra vücudunda yeni yumurta üretimi olmaz. Kız çocuklarda doğumla birlikte de yumurta deposu harcanmaya başlar. Kadın vücudu 20 - 30 yaş arası mevcut olan depodaki yumurtaların öncelikli olarak, iyi ve kaliteli olanlarını kullanılır.

İleri yaştaki kadında görülen değişmeler:
- Depodaki yumurta ayısında azalma olur.
- Genetik olarak kaliteli olan yumurtalarda azalma olur.

Tüp bebek denemelerinde kadının yaşı embriyo kalitesini ve başarı şansını da önemli derecede etkiler. Bu yüzden kadının yaşı tüp bebek tedavileri için önemli ve çok belirleyici bir faktör olarak durur. Bizler de bu yüzden özellikle anne adaylarına en azından ilk gebeliklerini 35 yaşın altında planlanmalarını tavsiye ederiz.

Tüp bebekte başarı şansı

Tüp bebekte başarı kesin değildir. Hiçbir problemi olmayan çiftin 1 ayda kendi sürecinde gebe kalma şansı yaklaşık olarak %25 civarındadır. Hamile kalmak için korunmayı bırakan her 4 çiftin sadece 1'i hamile kalabilmektedir. 

Tüp bebekte biz vücut dışında sperm ve yumurtayı dölleyerek daha sonra oluşan embriyoyu rahim içine transfer ederek, hatta birden fazla embriyo transfer yaparak doğal yollardan oluşan bu %20 ve % 25'lik oranı daha yukarılara çekmeye çalışırız. Ancak hiçbir zaman bu oran %100 olmaz. Tıp bilimi de bazı yerlerde hâlâ bazı sorulara cevap verebilmiş değildir. Bizler de bunun çalışmalarını yaparız. Yani vücut dışında döllenmiş hazır olan bir embriyonun rahim içine verildikten sonraki dönemde neden yüzde yüz tutunamadığını henüz uzmanlar da tam olarak bilmemektedir.

En önemli problem de rahim içine embriyoyu transfer ettikten sonra 12 günlük dönemi takip edebileceğimiz bir sistem olmamasıdır. Bu 12 günlük dönemi takip edip bazı bilinmeyen noktaları bizler de aydınlatabilsek aslında çok önemli bir aşama kaydetmiş oluruz. Bununla ilgili çalışmalar da devem ediyor. Belki bu çalışmalarda olgun veriler elde edildiğinde, bizler de bazı yerlerdeki çözüm şanslarımızı artıracağız. Bu da gebelik oranlarını daha yukarıya taşıyacak. 

Tüp bebekte aanne adayının yaşı ne kadar gençse, baba adayındaki sperm kalitesi ne kadar iyi ise tüp bebekteki başarı şansı o kadar fazla artar. Ancak en iyi şansa sahip olarak nitelendirilen gruptakiler bugün beklenen oranın yaklaşık %50-55 civarında olur. Anne adayının yaşı ilerledikçe bu oran %50'lerden yavaş yavaş aşağıya düşmeye ve anne adayını 40 yaşından büyük olduğunda da dramatik olarak oranların çok düştüğü görülmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat