Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp Bebek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hangi testler yapılır?

33,690
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Tüp bebek tedavisi, tüpleri tıkalı olan hastalara veya tüpleri alınmış olan hastalara uygulanabilir. 

Tüp bebek tedavisi uygulanan kişiler

Özellikle erkek sperminin yeterli olmadığı, ciddi yapısal bozukluklar gösterdiği ve ciddi hareket sorunları olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi, tedavi seçeneklerinden biridir. Yumurtlama sorunu olan, özellikle polikistik over sendromu olan hastalarda diğer tedavi yöntemlerinden biri ile sorun çözülemiyorsa tüp bebek tedavisi uygulanabilir. 

Aşılama tedavisi ile başarı sağlanamayan özellikle 2 aşılama denediği halde gebe kalamamış hastalarda tüp bebek tedavisine geçmek gerekir. Tanı almış bir genetik bozukluğu olan kişilerde, ailesel bir hastalığı olan kişilerde, bu hastalığın diğer kuşaklara aktarılmasını önlemek için daha öncesinde tüp bebek tedavisi yapılarak sağlıklı embriyoların seçilmesi ve yerleştirilmesi ile sağlıklı nesillerin elde edilmesi mümkündür. 

Bunun dışında her şeyin normal olduğu, kadının yumurtasının, erkeğin sperminin, rahmin ve tüplerin normal olduğu ama kendi kendilerine üreyemeyen, açıklanamayan kısırlık hallerinde tüp bebek tedavisi tedavi seçeneklerinden bir tanesidir. 

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılan problemler

Tüp bebek tedavisi sıklıkla problemle karşılaşılan bir tedavi şekli değildir. Fakat yumurta büyütme aşamasında yeterince yumurtanın büyütülemediği durumlar söz konusu olabilir. Bu sıklıkla hastanın yumurtalığında barındırdığı yumurtaların kalitesi ve sayısı ile ilgilidir. 

İkinci olarak, yumurta toplama aşamasında büyütülen yumurtanın boş çıkması söz konusu olabilir. Bu da sıklıkla hastanın yumurtalığı ve kendi genetik yapısı ile ilgili olabilir. 

Üçüncü olarak, toplanan yumurtaların erkekten alınan spermlerle birleştirilmesinde yani mikroenjeksiyon işlemi sonrasında döllenme problemleri gerçekleşebilir. Döllenme problemleri veya kötü embriyo gelişimi hastanın gebe kalamamasına sebep olabilmektedir. Bu da sıklıkla sperme veya yumurtaya bağlı olabilir. 

Dördüncü olarak, yumurta toplama işleminden veya embriyo transferinden sonra görülebilen karnın içinde sıvı toplanması, mide bağırsak şikayetleri ile seyreden overyan hiperstimülasyon sendromu saptanabilir. Bu sıklıkla yumurtalığın aşırı uyarılması sonucunda oluşan bir durumdur ve deneyimli ellerde önlenip tedavi edilebilir. 

Beşinci olarak, hastanın yapısına bağlı veya teknik nedenlerle transver güçlükleriyle karşılaşılabilir. Hatta kimi durumlarda hastanın transferi daha sonraki güne ertelenmek zorunda kalınabilir. 

Tüp bebek tedavisinde yeni yaklaşımlar

Tüp bebek tedavisindeki en önemli yeni yaklaşım embriyo dondurma teknolojisindeki gelişmelerdir. Özellikle progesteron seviyesi yüksek seyreden hastalarda, tedavi esnasında yumurtalığı aşırı derecede uyarılmış hastalarda veya tedavi sonucunda rahmin içi yeterince gelişmemiş hastalarda transfer yapmak gebe kalamama ile sonuçlanabilmektedir. Bunun yerine embriyonun dondurulup, rahmin içinin daha iyi hazırlandığı, hormon değerlerinin daha iyi kontrol altına alınabildiği sirkuslarla devam edilmesi hastanın gebe kalma ihtimalini arttırabilmektedir.

Dondurma teknolojilerindeki ilerlemenin mümkün kıldığı yumurta dondurma işlemleri tüp bebek tedavisindeki son dönemin en önemli gelişmelerindendir. 

Bunun dışında embriyoskop dediğimiz kapalı devre sistemler, embriyoların ortamla hiç temas etmeden mikroenjeksiyon sonrasında takip edilmesini, günlük çekilen fotoğraflarla hangisinin sağlıklı bölündüğünün, daha iyi büyüdüğünün gözlenmesi ve en iyi embriyonun seçilmesine olanak sağlamasıyla gebelik başarısını artırabilen yöntemlerdendir.

Spermleri çok büyük boyutlara getirerek detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan IMSI metodu tüp bebek tedavisinde gebe kalma başarısını artıran, son dönemdeki en önemli gelişmelerden bir tanesidir. 

Özellikle rahim iç dokusu iyi gelişmeyen hastalarda rahim iç dokusunu geliştirebilmek için uygulanan PRP metodu da son dönemdeki yeni yaklaşımlardandır. 

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılması gereken testler

Öncelikle kadının muayene edilmesi, yumurtalıklarının ve rahminin ultrasonla değerlendirilmesi gerekir. Yapılan ultrason muayenesi hastanın ilerideki tedavisinin planlanması için yol gösterici olacaktır. Yumurtalıktaki hastadan alınabilecek yumurta sayısını belirlemeye de yardımcı olacaktır. 

İkinci aşama erkeğin sperminin değerlendirilmesi olmalıdır. Erkeğin spermi iki hafta arayla yapılmış iki ayrı sperm testi ile değerlendirilmelidir. Erkeklerin spermleri döngüsel olarak 15 günde bir artış ve azalış gösterebilirler. Bu nedenle iki ayrı sperm testi yapılmadan bununla ilgili bir yargıya varmak doğru olmaz.

Üçüncü testimiz rahim testi olmalıdır. Rahim filmi, rahmin tüplerinin değerlendirilmesinin en kolay ve en zararsız yoludur. Rahim filmi çekilmeden tüp bebek tedavisine başlanması ortaya çıkabilecek tüp sorunlarında hastanın gebe kalamamasına ya da erken dönemde düşük yapmasına neden olabilir. 

Dördüncü olarak, anne ve baba adayının kan testleri yapılmalıdır. Özellikle anne adayında olabilecek, saptanabilecek tiroit ve şeker sorunları tedavi öncesinde düzeltilmelidir. Bu, anne adayının gebe kalma ihtimalini arttıracaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat