Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı) Tedavisinde Metabolik Cerrahi

Şeker hastalığı tedavisinde metabolik cerrahi nasıl uygulanır?

48,567
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

Metabolik cerrahi uygulanan tip 2 diyabet hastalarında, diyabetin düzelmesi, uygulanan ameliyat tipine göre değişiklik gösterir. 

Cerrahi tipine göre diyabette iyileşme oranları
- Tüp mide ameliyatında yüzde 60-70
- Gastrik bypass ameliyatında yüzde 80-85
- Duodenal switch ameliyatında yüzde 90-95

Tip 2 diyabetli hastaların diyabetlerinin düzelmesi üzerinde bazı önemli faktörler rol oynamaktadır. Özelikle diyabetin süresi, diyabete bağlı olarak komplikasyon oluşup oluşmadığı, hastanın kullandığı ilaç, ilacın dozu ve süresi diyabetin düzelmesinde etkilidir. Komplikasyon ortaya çıkmışsa, diyabet çok uzun süredir mevcutsa ve hasta insülin gibi son tedavi aşamasına geldiyse, o zaman  metabolik cerrahinin etkisi de daha düşük olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde bu hastanın insülin rezervlerini araştırmaya yönelik birtakım tetkiklerin yapılması ve sonrasında elde edilecek sonucun hasta ile paylaşılarak karşılıklı konuşulması çok önemlidir. 


Metabolik cerrahi dediğimiz ameliyat grubu 2016 yılında Obesity Care dergisinde detaylı bir şekilde adlandırılmıştır. Bu grup ameliyatların içerisinde özellikle tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı ve duodenal switch ameliyatı yer bulmaktadır. 

Bu ameliyatların uygulandığı tip 2 diyabetli hastaların özellikle sindirim sistemi üzerindeki hormonal yapıda ciddi bir değişiklik söz konusudur. Bu değişiklikle birlikte hastalarımızın pankreaslarındaki insülin rezervi, hastanın dolaşımında çok daha iyi etki göstermekte ve dolayısıyla kan şekerlerini düşürüp, tip 2 diyabetlerini tedavi etmektedir. 

Ameliyatın sonrasında hastaların bir kısmı kullandıkları ilaçlarda ve insülinde ciddi bir azalma, büyük bir kısmında da ilaçları tamamen bırakma söz konusudur. 

Metabolik cerrahi, özellikle sindirim sistemine ait GLP-1, Peptid YY ve Ghrelin hormonları üzerinde önemli bir değişiklik meydana getiri ve tip 2 diyabetin düzelmesinde büyük rol oynar. 


Obezite cerrahisi uygulanan hastaların büyük bir çoğunluğunda metabolik sendrom adı verilen hastalık söz konusudur. Metabolik sendromun içerisindeki en önemli hastalık grubu da tip 2 diyabettir. 

Şeker hastalığı tedavisinde metabolik cerrahi
- Tip 2 diyabet hastalarında obezite cerrahisi sonrası kan şekerlerinde düzelme, diyabetlerinde azalma ve bazı hastaların diyabetlerinin tamamen düzelmesi söz konusudur.
- Bu nedenle bu ameliyatlar sadece obezite cerrahisi değil, aynı zamanda metabolik hastalıkları düzelten metabolik cerrahi kapsamına da girmiştir.
- 2007 yılından itibaren bu ameliyat grubuna obezite ve metabolik cerrahi adı verilmiştir. 

Tip 2 diyabet hastalarına uygulanan obezite ameliyatları, diyabeti düzelten, hastalara ciddi anlamda fayda sağlayan, aynı zamanda metabolik cerrahi ameliyatları grubunda yer alan ameliyatlardır. 


Tip 2 diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bir hormonal rahatsızlıktır. Burada temel problem pankreastan insülin salgılanması ile ilgili ortaya çıkan patolojidir. Diyabette aslında pankreastaki insülini salgılayan hücrelerde bir sorun yoktur. Ancak salgılanan insülinin vücuttaki diğer organlardaki etkisi azaldığı için kandaki şeker miktarı yükselir, hastalar yüksek kan şekerine maruz kalır. 

Diyabetin en önemli sıkıntısı kronik, uzun seyirli ve uzun vadede organlar üzerinde ciddi hasarlara yol açmasıdır. Bu nedenle tip 2 diyabet tespit edilen hastaların mutlaka kan şekerlerinin normal seviyede tutulması için tedavi altında olması gerekir. 

Tip 2 diyabet hastaları tedavi edilmezse, karaciğer, böbrek ve göz başta olmak üzere, vücuttaki birçok organda ciddi tahribata yol açar. Bu da hastaların yaşam kalitesini düşürür ve yaşam sürelerinde kısalmaya yol açar.


Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan metabolik cerrahi bugün için obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatları içerir. Bu ameliyatlar tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı ve duodenal switch ameliyatından oluşmaktadır. Hangi ameliyatın hangi hastaya uygulanıp uygulanamayacağı mutlaka hekimin yapacağı bir ön kontrol ve birtakım tetkiklerin değerlendirilmesi sonucu karar verilir. 

Uygulanan tedaviler belli oranlarda tip 2 diyabeti düzeltmektedir. Ancak tip 2 diyabetli hastaların diyabetlerinin düzelmesi üzerinde başka önemli faktörler de rol oynar. Özelikle diyabetin süresi, diyabete bağlı olarak komplikasyon oluşup oluşmadığı, hastanın kullandığı ilaç, ilacın dozu ve süresi diyabetin düzelmesinde etkilidir. Komplikasyon ortaya çıkmışsa, diyabet çok uzun süredir mevcutsa ve hasta insülin gibi son tedavi aşamasına geldiyse, o zaman  metabolik cerrahinin etkisi de daha düşük olabilir.

Tip 2 diyabet için uygulanan metabolik cerrahi ne kadar etkili ise uygulanan tekniğin de cerrahi zorluğu da o kadar yüksektir. Özellikle gastrik bypass ve duodenal switch uygulanan hastalarda ameliyat esnasında emilim kusuru yaratılması gerektiği için, bu hastaların ameliyattan sonra ömür boyu vitamin ve mineral takviyesi alması ve yine bu grup hastanın yine uzun süre boyunca hekim kontrolü altında olması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat