Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testosterona Bağlı Sorunlar

Testosteron düşüklüğü cinsel gücü nasıl etkiler?

51,645
kez izlendi
Puan: 4.95 / 5
Detaylı Açıklama

Testosteron temel erkeklik hormondur. Ancak bilinenin aksine testosteron sadece erkeklik hormonu değildir, birçok sistem üzerinde etkilidir. Testosteron hormonu testislerden ve böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Hormonun üreme sisteminin yanı sıra kognitif sistem üzerinde de işlevi vardır. Bu nedenle testosterondaki düşüş kişinin psikolojisi üzerinde de etkili olur. Testosteron düşüklüğü olan kişi depresyona yatkın olur. Bunun yanı sıra ani mod değişilikleri, sinirlilik ve unutkanlık gibi sorunlar da yaşar. 

Testosteron düşüklüğünün neden olduğu sorunlar:
Erkeklik hormonu doğuştan gelen hastalıklar neticesinde azalabilir. Bazı kromozom bozuklukları ve genetik sebepler bu duruma neden olabilir. Erkeklerde testosteron düşüklüğü yirmili yaşlarda görülebileceği gibi erişkin yaşta da görülebilir.

Ergenlikte testosteron hormonu düşüklüğünün neden olduğu sorunlar şöyle sıralanabilir:
- Testislerde gelişim sorununa bağlı küçüklük
- İnmemiş testis
- Sakal bıyık gelişiminin az ya da hiç olmaması
- Vücutta kıllanma olmaması
- Sesin kalınlaşmaması
- Memelerde büyüklük

Testisler sperm üretmeye yaradığı gibi erkeklik hormonu olan testosteron hormonu da salgılarlar. Testosteron erkeklerde bulunan en önemli seks hormonudur. Testosteron günde 5 - 6 mg civarında salgılanır. Testosteron, erkeklik bezleri olan prostat bezinin gelişimi ile ilgili önemli rol oynar. Prostat bezinde prostat hiperplazi büyümesi varsa ya da prostat bezinde kanser olma riski varsa testosteron seviyesinin fazla olması istenen bir durum değildir. Çünkü prostat kanseri testosteronla beslenir. Var olan bir prostat kanserine testosteron tedavisi vermek kenserin daha da ilerlemesine neden olur.

Testosteron ve saç dökülmesi
Testosteron erkek tipi kıllanma ile yakından ilişkilidir. Erkeklerde kıl köklerinde kerotinosit denilen yapılar vardır. Ergenlikte vücuttaki testosteron seviyesi artınca testosteron bu yapıyla etkileşime geçer ve DNA ve RNA yapımını artırarak erkek tipi kıllanma denilen yüzde, cinsel bölgede, göğüste, kasıkta ve koltuk altında kıllanmayı sağlar. Ancak saç köklerindeki keratinosit testosterona karşı ters duyarlılığa sahiptir. Vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri testosterona olumlu tepki verip gelişirken saç kökleri tam tersi tepkiyi verir. Saç köklerindeki saç kılıfında bulunan keratinosit hücreler genetik yapı nedeniyle testosterona aşırı duyarlıysa saç dökülmesi ortaya çıakr. Saç dökülmesinin temel nedeni de budur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat