Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ters Doğum

Ters doğum nedir?

41,964
kez izlendi
Puan: 4.33 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Ters doğum hakkında merak ettiklerinizi, ters doğum durumunda yapılan müdahaleleri, ters doğumun nedenleri gibi konuları uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğum sırasında normalde bebeğin gelişi baş aşağı olmalıdır. Bu olmadığı zaman, bebek makat kısmında geliyorsa, makatın yanında ayak varsa, bağdaş kurma tarzındaysa ya da sadece ayak kısımları geliyorsa bunların hepsi ters doğum olarak adlandırılır. Bu durumların içerisinde en sık görülen durum saf makat gelişidir. 

Miyattaki doğumların yüzde üçü oranında görülen ters doğum, doğuma gelmeden önce yüzde 40 oranındadır. Bu oran yedinci ayda yüzde 9'a düşer ve 40. Haftaya gelindiğinde yüzde 3 oranında görünür.

Hamileliğin başlarında bebeğin ters olmasının nedeni boyutlarının küçük olmasından kaynaklanır. Küçük olan bebek rahim içerisinde rahat hareket eder ve pozisyonunu rahatlıkla değiştirebilir; bu nedenle baş gelişi olması gereken bebek makat gelişi olarak görülebilir. Bu durum gebeliğin ilerleyen dönemlerinde genellikle düzelir. Gebeliğin son dönemlerine doğru bebek doğum pozisyonuna geçer ve o şekilde kalır. Ters doğum yalnızca yüzde 3 oranında olur.

Bebeğin pozisyonunu anlama şekli

Bir doktor yardımı almadan bebeğinizin ters olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bebeğinizin attığı tekmelerin konumudur. Anne tekmeleri karın kısmının biraz üstünde hissediyor ise bebek baş aşağıdır yani doğru pozisyonundadır. Eğer bebeğinizin tekmelerini daha altlarda hissediyor iseniz bebek ters pozisyondadır. 

Ters doğumda normal doğum yapılabilir mi?

Ters doğumlarda genellikle rahim ağzına baskı yapan kısım yumuşaktır. Bunlar ayak, diz ya da makat olabilir. Bunların ağırlığı bebeğin başı kadar değildir. Bebeğin başının ağırlığı ile rahim ağzını açması doğumun ilerlemesi için önemli bir mekanizmadır. Rahim ağzına yumuşak kısım geldiğinde baskı az olacağından doğum yavaş ilerler. Böyle durumlarda rahimin açılması daha yavaştır. Ters doğumlarda sezaryen doğuma geçiş oldukça fazladır. 

Bebeğin ters gelmesi durumunda vajinal doğuma annenin kemik yapısı müsaitse, doğum ilerliyorsa ve bebek 2 - 3,5 kg arasındaysa normal doğuma devam edilmelidir. Çok düşük kilolu bebeklerde bacak ve vücut çıktıktan sonra rahim çok çabuk spazma uğrar ve bebeğin kafası içeride kalabilir. 

Ters doğumda bebeğin kafası öne eğikse doğum ilerleyebilir ancak geriye doğruysa vajinal doğum yapılmamalı, sezaryene dönülmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat