Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tekrarlayan Düşük ve Bebek Kayıpları

Bebek anne karnında ölürse kürtaj mı yapılır yoksa düşük mü yaptırılır?

49,426
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebeliğin 20. haftasından önce 3 veya daha fazla düşük yaşanmasına tekrarlayan düşükler ismi verilir. Kadınlarda tekrarlayan düşük görülme olasılığı %1 ile %2 oranındadır. 

Tekrarlayan düşüklerin oluşma sebebi araştırıldığında %50 oranında düşüğe sebebiyet veren herhangi bir neden bulunmadığı görülür. Fakat geriye kalan olasılık dağılımına göre; kromozom anomalileri, enfeksiyonlar, annenin sistemik hastalıkları, kansızlık ve hormonal bozukluklar düşüklerin oluşmasına sebep olan başlıca hastalıklar arasındadır.


Tekrarlayan kayıplarda en sık rastlanılan etmen, özellikle erken zamanda gerçekleşen düşükler için genetik bozukluklar olarak ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi ile ilgili kayıplarla karşılaşmamız da oldukça mümkündür.

Tekrarlayan düşüklerde bebeğin anne karnında hayatını kaybettiği haftaya göre kürtaj ya da düşük kararı alınabilir. Aynı zamanda rahmin ve rahim ağzının bebek öldüğü zamanki durumu karar vermek için önemli bir etkendir. Erken bebek ölümleri veya kanamalı düşüklerde gebelik kürtaj yoluyla sonlandırılır. Gebeliğin daha ileri haftalarında rastlanılan bebek ölümlerinde ise suni sancı ya da rahmin ağzının açılmasını sağlayan ilaçlar yardımıyla düşük gerçekleştirilir. 


Gebelik sırasında düşük riskini arttıran birçok etmenden söz edebiliriz. Bunların başında; immünolojik faktörler, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, genetik anomaliler, anne adayına bağlı sistemik rahatsızlıklar, kurşun ve çinko gibi ağır metaller, kansızlık, hormonal bozukluklar, böbrek hastalıkları ve anne adayına ait kronik hastalıklar gelir. 

Gebelik sırasında aşırı alkol ve sigara tüketimi, aşırı fiziksel aktivite ve ağır çalışma koşulları erken doğumlara ve düşüklere neden olur. Günümüzde düşük riskini artıran faktörler arasında çevresel faktörler oldukça yükselmektedir.

Günlük hayatta farkına varmadan çok fazla elektro-manyetik dalgalara maruz kalınması, radyoaktif maddelerin farkına varılmadan kullanılması, tükettiğimiz gıda maddelerinde ve suyla aldığımız zararlı maddeler de hamilelik sürecinde düşük yapma riskini arttıran etmenler arasındadır. 


Daha önce düşük tecrübesi yaşamış bir anne adayının yeniden düşük yaşama riski başından geçen düşük sayısına göre değişir. Örneğin 1 düşük yapmış bir kadında tekrar düşük yapma olasılığı %10-15 oranında, 2 düşük yapmış kişide ise o oran %24; 3 düşük yapmış bir kadında tekrarlama oranı %30; 4 düşük yapmış kadında ise %40-50'ye kadar yükselmektedir. 

Bu nedende birinci düşükten sonra tekrarlama oranı daha düşük olduğundan genellikle iki ve üçüncü düşük gerçekleştikten sonra ileri araştırma ve tetkiklerin yapılması gereklidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat