Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tek Tip Beslenme

Tek tip beslenme nedir?

3,707
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Tek tip beslenme günümüzde hızlı kilo vermeyi amaçlayan, çok çabuk, 1-2 haftada sonuç almak isteyen kişilerin başvurduğu medyatik diyetlerdir. Dukan gibi tek tip beslenmeye yönelik bu diyetlere internet ortamında ulaşabilirsiniz ancak bu tip diyetler uzmanlar tarafından çok da fazla önerilmez. 

Tek tip beslenme, tek besin diyetleri nelerdir diye soracak olursak, bunlar besin ayrıştırma diyetleri olarak da geçer. Bu diyetler gün boyunca tek bir besine odaklı yapılan diyetlerdir. 

Örneğin bir gün boyunca sadece et ile beslenilen veya sadece tavuk veya balık ile beslenilen diyetler, tek tip beslenme diyetleridir. Bir gün boyunca sadece sebze tüketilen veya sadece çorba içilen diyetler de tek tip beslenmeye girer. 

Bu diyetler belli bir besin grubunu ayrıştırma diyetleri olarak da geçer ancak tek tip beslenmede bir de tek bir besine yönelik beslenme de vardır. Örneğin, lahana diyeti, ıspanak diyeti, patates diyeti, havuç diyeti, dondurma diyeti, soğan çorbası diyeti, yumurta diyeti gibi diyetler de tek tip beslenme diyetleridir. 

Tek tip beslenme diyetlerinde vaad edilen 1 haftada 5 ile 8 kilo arasında kilo vermektir. Bu diyetlerde günlük kalori alımı çok düşüktür. Günlük 400 ile 800 kalori arasında değişir. Tek tip olduklarından besin içerikleri; karbonhidrat, protein ve yağ dengeleri de yine tek tiptir. Ya çok protein içerir, ya yağ değeri ya da karbonhidrat değeri çok yüksektir. Bu sebeple tek tip beslenme diyetleri beslenme uzmanları tarafından önerilmez.

Kilo verme konusunda hızlı sonuç almak isteyen kişiler internet üzerinden araştırıp, bu diyetlere başvurduklarında 1 haftada vaad edilen 5-8 kilolara aldanmamalıdır çünkü bu kilo kayıpları, vücuttaki su kaybıdır. Uzun süreli yapılmamalıdır.

Beslenme uzmanları özellikle tek tip beslenmeyi önermez. Çünkü kişiler bu diyetlerle vaad edilen kilo kayıplarına ulaşmaya çalıştıklarında, bir haftada 5-8 kilo vermeye çalıştıklarında daha çok su kaybeder. Vücuttaki bu su kayıpları da uzun vadede birçok sağlık sorununa yol açar. 

Tek tip beslenmenin zararları

Tek tip beslenme günlerce tek tip besin yenerek devam ettirilen beslenmedir. Tek tip beslenmeye yönelik diyetlerde haftada 5-8 kilo verme vaadleri vardır. Ancak bu beslenme türü ile bu kiloları kaybetseniz de kaybedilen yağ değil, su olacaktır. 1 gün boyunca sadece et ile veya sebze ile beslendiğinizde, sadece çorba içtiğinizde, sadece lahana veya sadece patates, ıspanak tükettiğinizde diğer besinlerden almanız gereken vitaminleri, mineralleri ve sağlıklı yağları almamış olursunuz ki, örneğin dengeli düzeyde alınan kolesterol dahi vücut için çok gereklidir, hormonların çalışma düzenini oluşturur. 

Tek tip beslenme diyetleri özellikle karbonhidrat, protein ve yağ dengesi olmayan diyetler olduğundan, bir kişinin günlük gereksinimlerini karşılayamaz. 

Tek tip beslenmede sadece o besine yönelik vitamin ve mineraller alabilir, diğer karışık besinlerde bulunan vitamin, minerallerden fakir kalırsınız. Bu da sağlık sorunlarını beraberinde getirir. 

Bir diğer yandan tek tip besine yöneldiğiniz için vücudunuza bu besin ile ilgili maddeleri çok yüklemiş olursunuz. Örneğin, bir gün boyunca protein ağırlıklı beslendiğinizde, böbrek yükünüz artar. Çünkü protein böbreklerde metabolize olur; doğal olarak böbrekleriniz yorulur. 

Protein daha sonrasında keton cisimlerin ve toksinlerin açığa çıkmasına yol açtığı için sinir sistemini de olumsuz etkiler. Uzun süreli protein diyetlerinde veya protein ağırlıklı beslenmede uzun vadede Parkinson, Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarına daha açık olunur.

Karbonhidrat veya posası, lifi yüksek besinlerle yapılan tek tip beslenmeler sindirim sistemi sorunlarına yol açar, emilim bozuklukları ve vitamin eksiklikleri ortaya çıkar; ciltte, deride, tırnakta dökülmeler oluşur. Bu tip beslenmeler uzun vadede sağlığı ciddi anlamda tehdit eder. 

Sadece et ağrılıklı beslenmenin sağlığa etkileri

Özellikle medyada Dukan diyetini çok duyduk. Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyettir. Tek tip beslenmeye yöneldiğiniz zaman bir-iki haftada hızlıca kilo kaybedebilirsiniz. Obezite tedavisinde, kişinin kilo fazlası çok fazla olduğu için bu kilolardan hızlıca kurtulmayı amaçlanıyor ve kilo verme konusunda sabırsızlanıldığı için daha hızlı çözümlere, tek tip beslenmelere yöneliniyor ancak bu tip beslenmelerde içeriğin dengesini oluşturabilmek için beslenme uzmanlarının saydığı dört besin grubundan da tüketmek gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenme, ancak et ürünleri, tahıl ürünleri, süt ürünleri ve sebze grubundan her şey tüketilerek sağlanabilir.  Tüm besin içeriklerini ihtiyacınız kadar, dengeli bir şekilde almalısınız.

Tek tip beslenmede protein ağırlıklı beslenmeye yöneldiğiniz zaman sağlıksız bir şekilde beslenmiş olursunuz. Çünkü protein ağırlıklı diyetler genellikle yağ oranı ve kolesterol içeriği yüksek olan diyetlerdir. Bu da kalp sağlığı için tehdit edici bir unsurdur. aynı zamanda protein ağırlığı yüksek diyetler böbrek sistemini yorar, idrardan adılan protein değeri yükselir, kan değerleri değişir, kolesterolü yükselltiği için kalp damar tıkanıklarına yol açar, kabızlık sorununu artırır, sindirim sistemi ve bağırsak problemlerine neden olur.

Protein ağırlıklı beslenme demirden zengin, B12'den zengin bir beslenmedir. Ama diğer A, D, E, K vitaminleri açısından; sebzelerden, tahıllardan destek almamız gerekir ki, protein ağırlıklı beslenmenin vitamin ağırlıklı beslenme ile de dengelenmesi önemlidir. Çünkü yüksek protein alımı sonucunda sindirim sisteminiz yorulur, aynı zamanda kalp damar sağlığınız riske girer.  Protein ağırlıklı beslenme yalnızca kas yapınızı korur, ancak uzun vadede sağlığınızı tehdit edecek birçok sorunun karşınıza çıkmasına yol açar.

Sadece sebze ağırlık beslenmenin sağlığa etkileri

Kişiler hızlı kilo kaybetmek, bir haftada çok fazla sonuç alabilmek, bir haftada 5, 8 kilo gibi sonuçlara ulaşabilmek için tek tip beslenmeye yönelebiliyorlar. Bu tek tip beslenmeyi beslenme uzmanları hiçbir şekilde önermemektedir. Bunlar özellikle medyatik diyetlerdir. Beslenme uzmanına başvurmadan, internet üzerinden bu diyetlere ulaştığınız zaman daha çok sebze ağırlıklı sebze diyetleri, lahana çorbası, domates suyu gibi sebzelerle oluşturulmuş diyet menüleri olur. Ancak tek tip beslenme sebze ağırlıklıysa, fazlaca lif, karbonhidrat ve vitamin alırsınız ancak beslenme protein açısından eksiktir. Protein ise vücudumuzun yapı taşıdır ve kas ve doku yapısını, organları korumak adına çok gereklidir. Aynı zamanda enzimlerin, hormonların iyi çalışması için protein ile yağa ihtiyaç vardır. Hatta vücutta biraz da olsa kolesterole ihtiyaç vardır. Dengeli düzeyde tutulan kolesterol, hormonların doğru çalışmasını sağlar. 

Sebze ağırlıklı beslenmenin protein içeriği düşük olacağından yağ, kolesterol, protein bakımından fakir beslenirsiniz, bu da vücuttaki sistemlerini bozar, kasların erimesine neden olur. Tüm bunlar güçsüzleşmenize, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına; sebzelerden aldığınız fazla lif, sindirim sisteminizin de çok fazla çalışmasına, gereksiz boşaltım da vücut için gerekli vitamin ve mineraller yönünden de kayıp yaşamanıza, vitaminlerin emilmeden vücuttan atılmasına yol açar. 

Tüm bu nedenlerle, tek tip beslenme sebze ağırlıklı da olsa, işin içine mutlaka biraz protein eklenmesi gerekir. 

Tek tip beslenmenin cilde zararları

Beslenme uzmanları, genellikle dört çeşit besin grubundan; et ve et ürünleri, tahıl grubu, süt ve süt ürünleri ile sebze ve meyvelerden dengeli bir beslenme önerir. Tek tip beslenmede sadece et ürünleri veya sadece süt ürünlerinden veya tahıllarla bir günü veya haftalarınızı geçirmiş olursunuz. Bu dört besin grubunda bulunan her besin öğresi, vitaminler, mineraller farklı olduğundan, siz de sadece tek bir besine yönelik vitamin ve mineral almış olursunuz. Doğal olarak diğer besinlerden alamadığınız vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle cildinizde, derinizde, tırnaklarınızda, saçınızda dökülmeler, bozulmalar olabilir. 

Tek tip beslenme; deride, tırnaklarda ve saçta dökülmelere, ciltte kuruluk ve lekelenme gibi cildin genel yapısında bozulmalara yol açar.

1-2 haftadan fazla süren tek besin diyetinde çok fazla su kaybı nedeniyle cilt susuz kalır. Susuz kalan cilt ise kuruyup dökülür, daha hızlı yaşlanır. Bu nedenle tek tip beslenme cilt sağlığı için zararlıdır. 

Cildi oluşturan keratin yapısı ile saç ve tırnak yapınız için de beslenmenin çeşitli olması çok önemlidir. 

Vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle cilt sağlığını kaybetmemek için tek tip değil, her besin grubu yönünden zengin ve dengeli bir beslenme biçimi benimsemeniz gerekir. 

Tek tip beslenmede özellikle B grubu vitaminlerinden eksik bir beslenme söz konusu ise, yine cilt sağlığınızı tehdit eden, cildinizi bozabilecek sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat