Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tatlı Krizi

Tatlı krizi nedir?

1,602
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Tatlı krizini önlemenin yolları hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için videolarımızı izleyin. Günlük hayatın hızlı temposunda çoğu kez öğün atlarız veya düzensiz besleniriz. 


Diyet yaparken şikayetçi olduğumuz en büyük nokta yaşadığımız tatlı krizleridir. Tatlı tüketmeyi çok seven kişiler, diyet yaptıklarında sıklıkla tatlı krizine girdiklerini ve diyeti başarılı bir şekilde sürdüremediklerini söylerler. 

Tatlı krizi kişinin kan şekerinin düşmesine bağlı olarak canının çok şekerli ürünleri istemesidir. Aslında bu bir tatlı krizi değil, enerji düşüklüğünü karşılama isteğidir. Dolayısıyla bu isteği aslında herhangi bir besin maddesiyle de karşılayabiliriz. 

Tatlı krizi geçirdiğimiz esnada bizi en çok ve en çabuk tatmin edebilecek şeyin tatlı bir gıda olduğunu düşünürüz. Fakat, şerbetli bir tatlı ya da çok şekerli bir meyve suyu ani olarak tüketilirse kişi için zararlı olabilir. Bunun yerine bir kase yoğurt ya da bir bardak süt eşliğinde meyve yendiği zaman aslında bu tatlı krizinin önüne geçilmiş olur. 


Düzensiz beslenen, kendisini uzun süre aç bırakan kişiler daha fazla tatlı krizine girerler. Uzun süreli açlık kan şekerinin çok fazla düşmesine sebep olur. Bu yüzden kişiler aniden şekerli yiyeceklere ilgi duyabilirler. 


Gün içerisinde 3 ya da 3,5 saatte bir düzenli olarak bir ana öğün ve tatlı krizi yaşamamak için ara öğün sırası izlenerek beslenme gerçekleşmelidir. 


Özellikle sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği atlanmayacak şekilde ve öğünler asla geçiştirilmeyecek şekilde beslenilmelidir.

Ana öğünler meyvelerle geçiştirilmemelidir. Ana öğünlerde çorba, sebze yemeği, et ürünleri gibi içeriğinde hem karbonhidrat hem de protein bulunduran gıdalar tüketilmelidir. Böylelikle ilerleyen saatlerde kan şekeriniz fazla düşmez ve tatlı krizine girmekten kurtulursunuz. 

Tatlı krizi yaşandığı taktirde kilo alma hızınız da artar. Basit şeker çok fazla tüketildiği zaman vücutta basit şekerin fazlalığı yağ depolarını arttırır. Bu sebeple tatlı krizlerinin önüne geçilmesi açısından sabahtan akşama kadar düzenli öğünler içeren, ana öğünlerinizin atlanmadığı ve gerekirse günde iki kez ara öğüne başvurduğunuz bir beslenme şekli tavsiye edilir. 


Tatlı krizine giren kişilerde şeker hastalığı veya obezite yoksa tatlı yiyerek krizi atlatabileceği söylenebilir. Tatlı krizini yenmek için sütlü tatlıların her çeşidi tavsiye edilir. Fakat sütlü tatlılar arasından ağır sütlü tatlılar tercih edilmemelidir. Bu sebeple tramisu ya da cheesecake gibi tatlılar tavsiye edilmez. Kazandibi, sütlaç ya da güllaç gibi sütlü tatlıların tatlı krizlerinde tüketilmesi daha faydalıdır. 

Yaz aylarında yaşanan tatlı krizleri için dondurma en uygun tatlıdır. Hem kalorisi düşüktür hem de tatlı ihtiyacını karşılar.

Gün içerisinde tatlı krizi yaşayan kişiler eğer şeker hastası ise tatlı krizini bastırmak için sütlü tatlıları tercih edebilirler. Fakat bu sütlü tatlıların diyabetik sütlü tatlılar arasından seçilmesi gerekir. Diyet şekerleri ile yapılmış, basit şeker içermeyen, kişinin şeker değerlerini yükseltmeyecek tatlılar şeker hastaları için idealdir.

Tatlı krizlerinin en masum odakları meyve ve kuru meyvelerdir. Fakat bu meyvelerin yanında yoğurt ve süt gibi şekeri dengeleyebilecek protein kaynağı gıdaların tüketilmesi önemle tavsiye edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat