Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suda Doğum Hakkında Merak Edilenler

Suda doğum nedir?

12,254
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Suda doğum hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

İlk defa 1803 yılında Fransa'da uygulanan suda doğum ile ilgili yaygın bilinen efsaneye göre, doğum yaptıran kişiler 48 saat doğum sancısı çeken bir kadına yardımcı olmaya çalışıyorken ebelerden biri ılık bir banyonun rahatlamasına yardımcı olabileceğini önerdi. Anlatılana göre kadın küvete sokulduktan kısa bir süre sonra bebek dünyaya gelmişti. 

Daha sonra 1961 - 1963 yılları arasında Rus araştırmacı Igor Tjarkovsky kendi eşinde suda doğumu uygulamıştır. Igor Tjarkovsky, aslında bir kadın doğum doktoru değil, yüzme hocası olmasına rağmen yöntemi eşine kendi uygulamıştır. Daha sonraları 80'li yıllarda tüm Avrupa'da suda doğum yöntemi uygulanmaya başlamıştır ancak suda doğum Türkiye'de çok sık uygulanmayan bir yöntemdir. Çünkü doktorun, ebenin ve hemşirelerin suda doğum üzerine çok iyi bir eğitim alması, suda doğum için hastane ortamında yeterli ekipmanın olması gerekir.

Suda doğum için uygun anne adayları

Suda doğumu hastanın kendisinin istemesi ve buna inanması gerekir. Aynı şekilde gerekli eğitimi almış doktor, ebe ve hemşirenin yanı sıra gerekli teknik olanakların da sağlanması gerekir. 

Suda doğum için özel olarak ayarlanmış oda, doğum için tasarlanan özel küvet ve su filtresi gibi ekipmanlar özenle hazırlanmalıdır. 

Suda doğum işlemini hastanın istemesi kadar doktorun da kişinin bu işlemi yapabilecek konumda olup olmadığını anlaması gerekir. Bazı nedenlerde dolayı kişi suda doğum yapamaz. Bu tarz imkansızlıklar yoksa doktor tarafından da suda doğum işlemine onay verilebilir. 

Normal doğumda olduğu gibi suda doğumda da bazı komplikasyonlar yaşanabilir. Bebeğin kalp atışında ritim bozukluğu, annenin tansiyonunun çıkması gibi sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumların yaşanması halinde acil olarak sezaryen işlemine geçilmesi gerekebilir. 

Doğum suda, normal ya da sezaryenle olsun her saniye değişebilen bir olgudur.

Suda doğum yapmaya karar vermiş anne adayının bu konuda yeterli bilgisinin olması ve kendini hazır hissetmesi önemlidir. Bunun dışında her anne adayının suda doğum yapma şansı olmayabilir. Bazı sağlık sorunları, çoğul gebelik gibi durumlar suda doğum yapmayı mümkün kılmaz. Bu nedenle her anne adayı suda doğum yapamaz.

Suda doğumu engelleyen durumlar
- Erken gebelik
- Çoğul gebelik
- Bebeğin iri olması
- Anne adayında enfeksiyon olması
- Anne adayında yüksek tansiyon ve ödem olması

Doğum esnasında su kesesi patladığında, yeşil su gelirse yani bebek suya kakasını yapmışsa bu durumda suda doğum yaptırılamaz; çünkü bu riskli bir gebeliktir ve duruma göre normal doğum ya da sezaryen yapılması gerekir.

Buna ek olarak suda doğum sırasında da bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Suda doğum sırasında oluşabilecek sorunlar

Enfeksiyon riski: Anne ve bebeğin suda doğum sırasında da enfeksiyon kapma riski bulunabilir. Bu nedenle annenin enfeksiyonu olmadığına dair bütün kan tahlilleri yaptırmış olması, doğumu gerçekleştirecek doktor ve ebenin de enfeksiyonunun olmaması enfeksiyon kapma riskini azaltır.

Bebeğin diving refleksinde sorun: Yeni doğan bebeklerde ilk refleks olan solunum refleksi doğum kanalından çıktıktan sonra başlar. Fakat suda doğumda bebek, anne rahmindeki suyla aynı ısıdaki başka bir suya geçiş yaptığında o ilk solunum refleksi uyarılmamış olur ve nefes alma başlamaz. 

Bebeğin kafası sudan çıktığı anda yanağı, özellikle ağız ve burun kısmı havayla temas ettiğinde bebek, diving refleksiyle (dalgıç refleksi) nefes almaya başlar ve akciğerleri çalışır. Ancak bebeğin diving refleksi (dalgıç refleksi) çalışmazsa bebekte su yutma ve boğulma riski olur.

Suda doğum öncesinde bebeğin kalp atışları dinlenmelidir. Eğer kalp atışlarında bir sorun varsa suda doğum yapılması risklidir ve anne normal doğuma yönlendirilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat