Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır

Çatılarda su yalıtımı için hangi uygulamalar yapılır?

221,126
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama
Onduline Avrasya Proje Müdürü ve Yüksek Mimar

Türkiye'de çatılarda yaşanan en yaygın sorun yağışlı havalarda ortaya çıkan su sızdırma sorunudur. Su sızdırmalarının tespiti ve giderilmesi ise oldukça güçtür. Bunun sebebi suyun tam olarak nereden kaçtığını bulmak için çoğunlukla bütün çatı örtüsünün kaldırılıp incelenmesi gereğidir. Çoğu çatı örtüsü malzemeleri ise kaldırma işlemi sırasında kullanılamaz hale geldiğinden maddi olarak büyük bir yük ortaya çıkar. Bu nedenle ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus çatı örtüsünün ilk uygulaması esnasında gereken bütün hassasiyeti göstermektir. Burada çatı örtüsü için kullanılan malzemenin kalitesi kadar uygulama ekiplerinin bilgisi ve tecrübesi de önem taşımaktadır. 

Çatılarda su yalıtımı yapmak için birçok yöntem ve malzeme mevcuttur. Bu malzemelerin en yaygın ve en güvenli olanları bitüm esaslı oluklu levhalar, bitüm esaslı kiremit görünümlü oluklu levhalar, bitümlü su yalıtım membranları, asfalt şingıllar, oluklu ve trapez metal levhalar, sandviç paneller, kil kiremitler, metal kiremitler, beton kiremitler ve likit membranlardır. 

Çatıda su yalıtımı yapılması için ilk adım güvenilir ve seçkin su yalıtımı malzemesi üreticilerine ulaşarak çatının yapısı hakkında bilgi vermek ve buna göre uygun su yalıtımı malzemesine karar vermektir. Bunun ardından kullanılacak olan malzemenin uygulamasının nasıl yapılacağını görüşmek üzere güvenilir bir su yalıtımı uygulama firmasıyla iletişime geçmek gerekir. 

Çatınızın yapısına göre en uygun malzemenin seçilmesi ve uygulanması için mutlaka yetkili firmalarla görüşerek planlı bir şekilde ilerlenmelidir. Günümüzdeki en yaygın ve en güvenli uygulamalar ise bitüm esaslı oluklu levhaların çatılara mekanik montajı ve bitümlü su yalıtım membranlarının şalümo yardımıyla ısıtılarak çatı üstyapısı üzerine yapıştırılmalarıdır. 

Bu uygulamalar esnasında yapılan en büyük hatalar ise; mekanik montaj esnasında çivilerin ya da vidaların üstyapı veya altyapıya tam olarak tespit edilememesi, şalümo kullanımı esnasında bitümlü su yalıtım membranlarının az ya da çok miktarda ısıtılması ve bunların sonucunda altyapı, üstyapı ve çatı örtüsünün tam olarak birleştirilememesidir. 

Teraslarda su yalıtımı

Teraslarda eğimler düşük olacak şekilde tasarlandığından su tahliyesi eğimli çatılara göre çok daha yavaş olmaktadır. Çatılarınızın yağmur ve kar sularını mümkün olan en kısa zamanda tahliye etmesi, yapınızın güvenliği için şarttır. Eğimli çatıların aksine teraslarda yağmur ve kar sularının tahliyesi uzun sürmektedir. Bu nedenle su yalıtımının su birikmelerine karşı dayanıklı olması gerekir. Bu şartlar altında teras çatılar için en uygun ve en güvenli su yalıtımı malzemesi bitümlü su yalıtım membranlarıdır. 

Teraslarda çok yaygın olarak kullanılan seramik zemin kaplama elemanlarının altında mutlaka iki kat olacak şekilde bitümlü su yalıtım membranları uygulanmalıdır. 

Geleneksel teras çatı kaplama sistemlerinin yanı sıra, 2003 yılından itibaren Türkiye çatı pazarına Onduline Avrasya tarafından sunulan yeşil çatı sistemleri eklenmiştir. Yeşil çatı sistemlerinin en can alıcı noktaları su yalıtımı, bitki köklerine karşı dayanım ve drenaj sisteminin başarıyla görevini yerine getirmesi hususlarıdır. Su yalıtımının doğru malzemeler ve doğru uygulamalarla yapılmaması durumunda üzerinde bitki bulunan teras çatılar binanızın su almasına sebep olacak ve bunun sonucunda çok zor ve çok masraflı çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır. Bitki köklerine karşı dayanım ise mevcut su yalıtımının kökler tarafından delinmesine karşı alınacak önlemdir. 

Teraslarda doğru, güvenli ve dayanıklı su yalıtım uygulamaları yapılmadığı taktirde binanız su alır. Binanızın su alması demek, zorlu ve masraflı bir tadilat süreci demektir. 

Yağmurdan daha az eklenen çatı tipleri

Her çatı yağmurdan etkilenir. Önemli olan çatınızı en sert iklim koşullarına karşı koruyacak bir çatı örtüsü sistemi kullanmanızdır. Çatınızın altyapısı ne kadar sağlam olursa olsun, çatı örtünüz bu altyapıyı koruyamadığı taktirde binanız mutlaka su alacaktır. 

Çatılarda yağmur sularının tahliyesi çatı kaplama malzemesinden başlar. Çatı kaplama malzemeleri çatı yüzeyi üzerine düşen yağmur ve kar yağışı sonucu oluşan suyu güvenli bir şekilde yağmur oluklarına aktarmalıdır. Çatı yüzeyine ulaşan su, kaplama malzemesinin yetersiz olması veya uygulamanın sorunlu olması durumunda binaya girer. Bu durumda çatı, işlevini yerine getiremez. 

Çatıların yağmurdan etkilenme seviyesi tamamen kullanılan çatı kaplama malzemesinin kalitesi ve yapılan uygulamanın başarısına bağlıdır. Bunun yanı sıra, tahliye işleminin ne kadar süreceği ise çatıların sahip olduğu eğimle alakalıdır. Günümüzde klasik çatı sistemleri yaklaşık %33 eğimle inşa edilir. Bu tip çatılarda oluklu bitümlü levhalar ve kiremit görünümlü oluklu bitümlü levhalar kullanılmalıdır. Teras şeklinde tasarlanan çatılar ise, en az %2'lik eğime sahip olmalıdır. Bunun sebebi yağışlar sonucu birikecek olan suyun çatı üzerinde birikmesini engellemektir. Bu gibi çatılarda en yaygın ve en güvenilir su yalıtımı malzemesi bitümlü su yalıtım membranlarıdır. Son tabaka olarak uygulanacak olan seramik, ahşap elemanlar ya da çakıl gibi dolgu malzemelerinin altında mutlaka minimum üçer milimetre kalınlıkta iki kat bitümlü su yalıtım membranı kullanılmalıdır. Bu sayede en düşük eğime sahip olan teras çatılarda dahi suyun bina içine girmesi engellenir. 

İyi yapılmamış su yalıtımının düzeltilmesi

İyi yapılmamış su yalıtımı uygulamalarının her zaman düzeltilebilmesi mümkün olmaz. Yapıların en can alıcı noktası yani temelleri için bu mümkün değildir. Bina temellerinde yapılan yanlış uygulamaların maalesef geri dönüşü imkansızdır. Çatılarda ise yanlış ya da eksik yapılmış uygulamaları tamir etmek çok yüksek maliyetli de olsa mümkündür. 

Su yalıtımı uygulamalarının en verimli sonucu vermesi için en kaliteli ürünlerin kullanılması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle ilk amacımız kusursuz su yalıtımı için kaliteli ürünlerin tercih edilmesi olmalıdır. Herhangi bir sebepten dolayı görevini yerine getiremeyen su yalıtım sistemleri için bazı durumlarda düzeltme şansı bulunsa da bazı durumlarda bu mümkün olmaz. Temellerde yapılan hatalı su yalıtım uygulamaları geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurur. Bu nedenle temellerde yapılacak olan su yalıtım uygulamaları için mutlaka en kaliteli malzemeler seçilmelidir.

Evde su yalıtımı yapılması gereken bölümler

Evlerimizde su yalıtımı gereken yaşam alanlarımız vardır. Bunlara ıslak hacimler adı verilir. Islak hacimler banyoların ve tuvaletlerin olduğu, zeminin sürekli suyla temas ettiği bölümlerdir. Banyolarımızın tavanlarında oluşan nem ve boya dökülmeleri de üst katta bulunan ıslak hacimlerin su yalıtımının yapılmamış ya da yanlış yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır. 

Su yalıtımı, binalarda ilk olarak temellerde uygulanmalıdır. Yapıyı zemin sularının etkilerinden korumak için bu gereklidir. Zeminde oluşacak nem dahi yapınızın temelinde zaman içerisinde deformasyonlara yol açar. Bu deformasyonların en önemlisi ise yapının taşıyıcı elemanlarında korozyon oluşması ve bunun sonucunda taşıyıcılık özelliklerinde görülen zararlardır. Bunun anlamı da şudur ki; meydana gelecek olası bir depremde binanızın karşı koyma gücü de aynı oranda azalmış olacaktır. Bunun önüne geçmek için temellerde en yüksek kalitede bitümlü su yalıtım membranlarının kullanılması şarttır. 

Temellerin haricinde yapılarda çatılarda, cephelerde ve ıslak hacimlerde de su yalıtımı yapılması gerekmektedir. 

Çatı ve cepheler binanın tümünü etkilemekle beraber ıslak hacimler münferit kat maliklerinin kullandığı alanlardır. Bu nedenle bu alanlarda su yalıtımı yapılması tamamen kat maliklerinin bu konuya gösterdiği hassasiyete bağlıdır. Bunun için önerimiz, ıslak hacimlerinizde su yalıtımının yapılıp yapılmadığını inşaat sırasında kontrol etmek, yapılmamışsa sonradan yaptırmaktır. 

Evlerde bulunan banyo ve tuvalet gibi ıslak hacimlerin su yalıtımında likit membranlar kullanılabilir. Yapıların diğer; temel ve çatı gibi bölümlerinde ise, en iyi kalitedeki bitümlü su yalıtım membranları kullanılmalıdır.

Çatı aktığında yapılabilecekler

Çatı akması, çatılarda su yalıtımının başarısız olduğunda bina içine su girmesi demektir. Özellikle yağışların çok yoğun olduğu dönemlerde çatı akma şikayetleri sıkça görülür. Çatı akmasının iki sebebi vardır. Birincisi çatıda kullanılan malzemenin kalitesiz olmasıdır. Çünkü düşük kalitedeki bir çatı kaplama malzemesinin çatıda her zaman sorun yaratabilir. 

Günlük hayatta her üründe olduğu gibi çatıda su yalıtımı görevini üstlenen malzemenin de en güvenilir firmalar tarafından üretilen en iyi kalitede ürünlerden seçilmesi gerekir. Burada amaç, malzemenin dayanıklı, %100 su geçirmezlik garantisine sahip ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu sayede çatı akma sorununu yaratmayacak bir malzeme seçimi sağlanmış olur. 

Çatılarda akma sorununa karşı kullanılacak en kaliteli malzemelerin başında bitümlü oluklu levhalar, bitümlü oluklu kiremitaltı levhaları ve bitümlü su yalıtım membranları gelmektedir. Su yalıtımında uzmanlaşmış kadroların çatı aktarımı için ilk tercihleri her zaman bu ürünlerden yanadır. 

Çatı akmalarının diğer sebebi ise hatalı uygulamalardır. Nasıl ki malzemenizi alırken güvenilir firmaların ürettiği ürünler olmasına dikkat ediyorsanız, uygulama ekiplerinin de alanında tecrübeli olmaları gerekir. 

Su yalıtımının dayanma süresi

Su yalıtımının ömrü tamamen kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Su yalıtım ürünlerinde yüksek kaliteli malzemeler uzun yıllar boyunca dayanıklılığını korur. Bununla birlikte maliyetler ön planda tutulup kullanılan malzemenin kalitesiz ve ucuz olarak seçilmesi su yalıtımının ömrünü direkt olarak kısaltmış olacaktır.  

Su yalıtımı yapılırken uzun ömürlü olmasını sağlayacak faktörler
- Kaliteli ürün kullanılması
- Su yalıtımı yapılacak olan alanın mevcut durumu
- Uygulama yapılacak alanın temiz ve pürüzsüz olması
- Kullanılan malzemenin alana uygun olması
- Malzeme seçiminin alanın geometrik özelliklerine ayak uydurabilmesi

Genel olarak bakıldığında su yalıtımı ürünlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar yerine getirildiğinde, en kaliteli bitümlü su yalıtım membranlarının ömrü yapınınki ile aynıdır. Malzeme kalitesi düştükçe bu süre de kısalır. Bu nedenle su yalıtımının ömrünün uzun olması için ilk olarak kaliteli malzeme kullanımı ve ardından belirlenen alanlara uygun olan malzemelerin seçimine dikkat edilmelidir. 

Bina temelleri için su yalıtımı

Yapılarda hayati önem taşıyan su yalıtım uygulamalarının başında temeller gelmektedir. Türkiye'deki binaların büyük kısmında su yalıtımı bulunmaz. Ancak binaların temellerinde su yalıtımının yapılmasının amacı yapıların temellerde bulunan taşıyıcı elemanların sudan korunmasıdır. Çünkü yeraltı suları ve zeminde biriken yağmur suları, temelde bulunan taşıyıcı elemanlar için hayati tehlike arz eder. Betonarme yapı elemanında bulunan beton ve çelik suyla temas ettiğinde korozyon oluşur. 

Korozyon basitçe çeliğin paslanması demektir. Paslanan çelik, mukavemetini yitirir. Su ya da nemin sonucunda hacmi artar ve içinde bulunduğu betona zarar verir. Sonuçta temelde bulunan taşıyıcı elemanlar gücünü kaybeder ve yapı depreme karşı korunaksız hale dönüşür. Korozyonu önlemenin tek yolu temellerde doğru su yalıtım uygulamaları yapmaktır. 

Bu uygulamalar sonucunda yapınızın temeli olası bir depreme karşı korunmuş olur. Unutmayalım ki deprem değil, korozyon öldürür.

En iyi su yalıtım malzemesi seçimi

Herhangi bir su yalıtım ürününün iyi olduğunu söyleyebilmek için sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirdiğini gözlemlemek gerekmektedir. Uygulama ekiplerinin fikirleri son kullanıcı için bu noktada çok önemlidir. Su yalıtımı uygulamaları yapan firmalar genellikle piyasada bulunan bütün ürünlere hakim olduklarından, performansı en yüksek ürünleri de kolayca belirlemektedirler. 

Su yalıtım pazarının büyük kısmına bitümlü su yalıtım membranları ve bitümlü oluklu çatı kaplama levhaları hakimdir. Bu iki ana ürün grubu için en önemli hususlar içeriklerindeki bitüm oranının yüksekliği ile dolgu oranının düşük olmasıdır. Bu iki kalite unsurunun gerektiği gibi olmadığı ürünlerde performans oldukça düşüktür. Bitümlü membranların ve oluklu çatı kaplama levhalarının maliyetler göz önüne alınarak seçilmesi durumunda yapınız için hayati önem taşıyan su yalıtımı uygulamalarından sonuç alınamayacaktır. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli husus maliyet değil, kullanılacak olan ürünün kalitesidir. Bütün bunların sonucunda, yüksek kalitede üretilmiş bitümlü su yalıtım membranları ve oluklu çatı kaplama levhaları günümüzde en güvenilir ve en dayanıklı malzeme olarak görülmektedir.

Doğru çatı kaplama malzemesi seçimi

Çatı kaplama malzemesi seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus çatınızın yapısıdır. Çatınızın altyapısına, üstyapısına ve detaylarına uygun bir malzeme seçilmesi büyük önem taşır. Çatınızın statik olarak taşıyabileceği yükün üzerine kesinlikle çıkılmamalıdır ve mümkün olan en hafif malzemenin seçilmesine gayret edilmelidir. Hafifliğin yanı sıra seçilecek olan malzemenin teknik özelliklerinin başta iklim koşulları olmak üzere çevresel faktörlere karşı dayanıklı olması gerekir. Kullanılacak olan malzemenin uzun ömürlü olmasını sağlayacak bir diğer etken ise, çatıda uygulama esnasında hata yapılmamasıdır. Bu nedenle çatının yapısı göz önüne alınarak uygulama hatasına mahal vermeyecek bir ürün kullanılması zorunludur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat