Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Stres Nedenli Adet Kesilmesi

Stres nedenli adet kesilmesi nedir?

74,547
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Düzenli âdet gören ve üreme çağındaki bir kadında âdetlerin kesilmesine amenore, yani artık âdet görmeme denir. Düzenli âdet görürken birden âdet kesilmesinin çok sayıda sebebi olabilir. Akla ilk başta gebelik gelir. Eğer gebelik yoksa diğer sebeplerin araştırılması gerekir. Eğer hiçbir fizyolojik veya hormonal sebep bulamazsak stres kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. 

Stres, tek başına âdet döngüsünü etkileyebilen bir durumdur. Çünkü âdet döngüsünü başlatan bölge, beyinde hipotalamus adı verilen bölgedir. Bu bölge etrafındaki yeme merkezi, uyku merkezi gibi birçok merkezle yakından ilgili olduğu için vücuttaki herhangi bir stres durumunda oluşacak stres hormonları etkisi ile âdetin ritmi, düzeni, dengesi bozulabilir. Dolayısıyla diğer tüm nedenler ekarte edildikten sonra âdet kesilmesi veya düzensizliği için bir sebep bulamıyorsak, sadece stres nedeniyle de âdetlerde kesilme görülebilir. Stres nedenli âdet kesilmesi birkaç ay olabileceği gibi, daha uzun süreli de olabilir ama muhakkak araştırılması gerekir. 


Düzenli âdet gören bir kadında âdetler birden kesilebilir. Bunu çok ciddi bir şekilde değerlendirmek gerekir. Altında bir şey çıkmasa da çok ciddi bozuklukların da habercisi olabilir. Bu sistemde yer alan tüm basamakların, beyinde hormon salgılayan bölgelerin, yumurtalıkların ve rahmin aşama aşama değerlendirilerek bu karmaşık mekanizmada hangi basamakta sorun olduğunu bulmak gerekir.

Âdet kesilmesinin stres nedenli olduğuna karar verebilmek için diğer tüm faktörlerin dışlanmış olması gerekir. Bunlardan ilki âdet kesilmesinin gebelik kaynaklı olup olmadığının öğrenilmesidir. Yumurtalıklarda, yumurtaların tükenmesi olan ve bir daha âdet görülmeyeceği anlamına gelen menopoz veya erken menopoz da âdet kesilmesine neden olur. 

Diğer organlarda anatomik veya hormonal bir bozukluk var mı, öğrenilmelidir. Bunlar için çeşitli görüntüleme yöntemleri ve kan testleri uygulanır. Tüm bunlara bakıldıktan sonra herhangi bir sorun yoksa, yani kişi gebe değilse, menopoz ya da erken menopoz söz konusu değilse ve herhangi bir anatomik veya hormonal bozukluk yoksa âdet kesilmesinin nedeni stres kaynaklı olduğu üzerine yoğunlaşılabilir. Ama burada da bunun çok çok uzun sürmemesi veya stres dönemi geçtiğinde âdetlerin eski düzene dönmüş olmasını bekleriz.


Üreme çağındaki bir kadında eğer düzenli âdet görüyorsa, âdetlerin düzenli bir şekilde devam etmemesi, yani kesilmesi olayına rastlayabiliyoruz. Bunu araştırırken birçok faktör, her ne kadar âdet mekanizmasında birçok etken varsa, hepsini tek tek araştırmak gerekir. Bu gibi durumlarda, üreme çağındaki bir kadında âdet kesilmesinde ilk akla gelen şey, gebeliktir. 

35 yaşın üstündeki kadınlarda adet kesilmesi olursa, akla menopoz gelebilir. Bazen 35 yaş öncesinde de âdet kesilebilir. Bu durumlarda âdet kesilmesi erken menopoz belirtisi olabilir. Bu durumda yine de akla gelmek istenmese de menopoz ihtimali değerlendirilmelidir. 

Âdetin gerçekleşmesini sağlayan organlarda herhangi bir aksama, tümörel veya hormonal durumlar âdet düzenine etki edebilir. 

Eğer âdet kesilmesi için altta yatan hiçbir neden yoksa stres, yeme ve uyku bozukluğu, iklim ve çevre değişikliği gibi durumlarda kadınlarda âdet döngüsü bozulabilir. Çok stresli durumlarda da âdetten kesilme ile karşılaşabiliriz. 


Âdetler stres nedeniyle kesildiyse, tabii ki burada yapılacak ilk şey stres nedeninin ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü bu neden ortadan kalktığında genelde vücutta ilk etkilenmiş sistem olan üreme sistemi, yani âdetler geriye dönecektir. Bunun yanı sıra genç kızlarda görülen yeme bozuklukları, kendini aşırı kilolu görme veya anoreksiya gibi sorunlarda âdet görememe tanı kriterlerinden birisidir. 3 ay veya daha fazla âdet görmeme yeme bozukluğu ile birlikte görülüyorsa, anoreksiya habercisi olabilir. Her tür yeme ve uyku bozukluğu, stres âdet düzenini etkileyebilir. 

Stres kaynaklı âdet düzensizliğinde öncelikle stres faktörünün ortadan kaldırılması ve bir psikoterapi gerekir. Bunun dışında âdet görmemenin kendisi de strese ve gerginliğe neden olabileceğinden bazen tedavide tersten giderek,  kişi için ilaç tedavisi ile kişinin âdet görmesi sağlanıp stresi azaltılabilir. 

Stres nedeniyle âdetler kesilmişse psikolojik durumun ya da sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Bu, psikoterapi ve psikiyatrik tedavi olabilir, doktorun verdiği tedavi neticesinde antidepresan kullanılabilir. Bunlar geçtikten sonra kişi altta yatan başka hiçbir neden olmamasına halen âdet göremiyorsa ve bu gerginlik yaratıyorsa, âdet düzensizliği veya kesintisi tamamen strese bağlanmışsa, ilaçlarla âdet görülmesi sağlanabilir. 


Üreme çağındaki bir kadında âdetler birden kesildiyse ve ciddi bir araştırma sonrasında altta yatan başka bir sorun bulunmadıysa stres kökenli olduğu söylenebilir. Âdet görmeme ya da âdetlerde aksama normal, sağlıklı bir kadında yılda bir-iki kere başa gelebilecek bir şeydir. Genelde kadınlar tedirgin bu gibi durumlarda tedirgin olur. "Hep zamanında âdet görürdüm, bu ay 2 gün gecikti, 1 ay gecikti" diyebilir. Bu, panik olunacak bir durum değildir ama muhakkak değerlendirilmesi gerekir. Doktorunuz ultrason ve muayene sonrasında herhangi bir patoloji saptamadıysa genellikle bir süre izlemeyi önerecektir. 

Eğer herhangi bir şekilde âdet düzensizliği yaşıyorsanız veya âdetleriniz kesildiyse muhakkak, hiç beklemeden doktorunuza başvurmalısınız. Ama bu mevsim geçişleri gibi dönemlerde tekrarlıyorsa, vücudunuzu tanıyorsanız bir süre beklenebilir. Doktor muayene ettikten sonra bir sorun görülmemişse, zaten birkaç ay içerisinde âdetlerin normale dönmüş olması beklenir. Yine dönmediyse kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız kontrole çağıracak ve daha ileri bir tetkik ve tedavi planlanacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat