Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sonradan Oluşan Benler

Sonradan ben neden oluşur?

70,517
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Dermatoloji Uzmanı

Deride ben dediğimiz renkli oluşumların ufak bir kısmı doğumda mevcuttur ya da hemen doğumun arkasından kendini gösterir. Bunun haricinde benlerin çoğu çocukluk çağında, ergenlik çağında veya genç erişkinlik döneminde kendini göstermektedir. Yaklaşık 30 yaşına kadar vücudumuzda yeni yeni benlerin çıkması normal kabul edilir. Her insanda ortalama 30 - 40 adet ben bulunması doğal sayılır. Ancak bazı durumların ardından vücuttaki ben sayısında artış gözlemleyebiliriz. Bu olay genellikle ileri derece yanıklar, şiddetli güneş yanıkları, su toplamasına neden olan genetik deri hastalıkları ve toksit epidermal nekroliz adı verilen bir çeşit mikrobik hastalıktır. Bunların ardından bir süre sonra deride hasar gören yerlerde bol sayıda ben çıktığını gözlemleyebiliriz.


Vücutta yeni ben çıkması kanser habercisi mi!

Vücudumuzdaki benlerin büyük bir kısmı çocuklukta ya da genç erişkinlikte yavaş yavaş belirir ve vücudumuzda 30 - 40 adet ben olması dermatoloji uzmanları tarafından doğal kabul edilir. Bunların büyük bir kısmı selim tabiatlıdır, yani zararsızdır ancak bazen bu durum söz konusu olmayabilir. 

Benlerin kansere dönüşme nedenleri
- Çocuklukta su toplayacak derece güneş yanığı geçirme
- Sıcak su dökülmesine veya başka nedenlere bağlı olarak ısı yanığı geçirme
- Toksik epidermal nekroliz adı verilen mikrobik cilt hastalığı
- Genetik deri hastalıkları

Bu tip nedenlerle benlerin sayısında artış görülebilir ve bunların bir kısmı da habis potansiyeli taşır. 

Geçmişte benzer bir durum yaşamışsanız yeni çıkan benlerinizi dikkatle takip etmeniz ve periyodik olarak uzman bir doktor tarafından bu benlerin takibini yaptırmanız sağlığınız açısından çok önemlidir. 

Bu tür olaylar yaşamış kişilerde benlerin çıplak gözle görüntüsü gayet masum olsa da, genellikle uzman bir doktorun yapacağı büyüteçle dermaskopik incelemede bazen risk arz eden benler de bulunabilmektedir. Bu benler herhangi bir kanser oluşumuna varmadan vücuttan temizlendiğinde, yani benlerinizi aldırdığınızda sağlıklı bir yaşam için adım atmış olursunuz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat