Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sonradan Çıkan Et Benleri

Sonradan çıkan et beni neden olur?

92,771
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Dermatoloji Uzmanı

Yüzde sonradan et beni çıkması


Yüzümüzde sonradan et benleri gelişebilir. Bunlar genellikle önceden siyah olan bir benin yaş ilerledikçe hacminin artması, büyüklüğünün artması, buna ek olarak renginin azalması şeklinde ortaya çıkar. Bunlar burun kenarlarında, üst dudak üstünde veya çenede daha çok görülür. Bu tür benler daha ziyade cerrahi yöntemlerle aldırılabilir. Kimi zaman da boynumuzda, çenemizde farklı et benleri çıkabilir. Bunlar da aldırılabilir, çünkü bu tür benlerin herhangi bir habis potansiyeli yoktur. Bu tür et benlerinin aldırılmasında genellikle elektrokoter veya kriyoterpi yöntemleri kullanılır.

Bazen et benleri renkli olabilir. Bu durumda daha dikkatli davranmak gerekir. Bu benleri cerrahi yöntemlerle aldırıp, ardından hemen patolojik incelemeye göndermek gerekir. Çünkü renk hücresi taşıyan et beninin içeriğini tespit etmek dermatologlar için önemli bir teşhis yöntemidir. Patolojik inceleme ile, alınan benin uzun vadede ciltte kanser riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek gerekir.

Eğer böyle bir risk varsa, birtakım yan yöntemler, takipler gerekebilir. Ancak pigment hücresi taşımayan benler herhangi bir pratik yöntem ile alınabilir ve ardından herhangi bir takip gerektirmez. 

Sonradan çıkan et beni türleri

Sonradan çıkan et benleri uzman doktorlar tarafından pigment hücresi taşıyan ya da taşımayan et benleri olarak iki ayrı gruba ayırır. Bunlardan renk hücresi taşıyanlar çocukluk çağında belirir ve renk hücresi benin orada toplanır. Ancak zamanla bu pigment hücreleri azalır. Ancak sonradan, 30'lu yaşların ardından oluşan et benlerinin renklenmesi takip edilmesi gereken bir durumdur. Sonradan oluşan et beni renksiz ise herhangi bir takip gerektirmez ancak çıkan et beni kahverengi, mavi, kırmızı vb. herhangi bir renkteyse, düzgün yapısı dağınık olmaya başladıysa vakit kaybetmeden alındıktan sonra patolojiye gönderilerek incelenmesi, kısa ve uzun vadede kanser riski taşıyıp taşımayacağı görülmelidir. 

Et benlerinin aldırılması

Sonradan oluşan et benleri çoğu zaman aldırılmak amacı ile doktora başvurulmaktadır. Bu et benleri yüzde oluştukları zaman bulundukları bölgede birtakım kozmetik rahatsızlıklara neden olabilir. 

Sonradan çıkan et benleri çoğunlukla burun kenarlarında, burun ile ağız arasında, çenede oluşurlar ve kişiyi estetik anlamda rahatsız ederler. Bu tür et benleri genellikle lazer cerrahisi veya bıçak cerrahisi ile rahatlıkla alınabilmektedir. 

Ancak uygulanacak yöntemin bıraktığı izin benin kendisinden daha az kozmetik olmaması temel amacımızdır. Bunların haricinde boyun bölgesi ve koltukaltındaki benler ise hastada genellikle sürtünmeye bağlı olarak rahatsızlık yaratır. Buna ek olarak sürtünmeye bağlı olarak tahriş olabilir, mikrop kapabilir. 

Bu tür et benlerinin lazer cerrahisi ile, kriyoterapi dediğimiz dondurma yöntemi ile veya elektrokoter (koterizasyon) adı verilen cihazla yakma yöntemleri ile pratik bir şekilde temizlenmesi mümkündür.

Hiçbir risk oluşturmaz. Et benlerinin aldırılmasının amacı genellikle kozmetik olduğundan bu işi uzman bir doktora yaptırmak önemlidir. Çünkü beni estetik amaçla aldırırken, kalan izin de bu estetik amaca hizmet edebiliyor olması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat