Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sırt Ağrılarınızdan Kurtulun

Sırt ağrısının sebepleri neler olabilir?

385,425
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Sırt ağrılarının en belirgin sebepleri omurganın iki yanına yapışan kaslardaki spazm neticesinde oluşan sırt fıtıkları, yine omurganın iki yanına yapışan kasların yetersizliğine yol açan skolyoza yol açan kanat skapula dediğimiz durum, osteoporoz yani kemik erimesi ve sırt bölgesindeki kireçlenmelerdir. Tüm bunlar karşımıza sırt ağrısı olarak çıkar. Boyun ağrıları ve bel fıtıkları da sırt ağrısına sebep olabilmektedir.

Sırt ağrılı kişinin öncelikle kaslarının değerlendirilerek  kas spazmlarının kasın içindeki fibrozit dediğimiz noktaların belirlenmesi, bu spazm çözüldükten sonra omur aralıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Sırt ağrılarının diğer sebepleri de kemik enfeksiyonları ve romatizmal hastalıklar olabilmektedir. Özellikle çocukluk çağında ve genç erişkin yaşında karşımıza çıkan sırt ağrılarında en sık sebep kas kısalıklarıdır.

İkinci sebep de kas asimetrisidir. Yani omurganın iki yanına yapışan kasların dengesizliğidir. Bu dengesizlik iyi tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda skolyoz olarak karşımıza çıkabilir.

Sırt ağrısına baktığımızda kişinin aslında boyun fıtığı olduğunu ya da bel fıtığı olduğunu, boyun veya bel bölgesinde oluşan spazmların yukarı ve aşağı doğru yayılarak sırt ağrılarına sebep olduğunu, boyun ve bel bölgesinin tedavi edilmesiyle sırt ağrılarının da ortadan kalktığını gözlemlemekteyiz.

Tüm bu nedenlerle sırt ağrılı kişide öncelikle iyi bir klinik muayene yapılması çok önemlidir. Buna sıklıkla yol açan romatizmal bir tablo vardır.

Ankilozan spondilit dediğimiz problem de, çocuklarda ve genç erişkin çağında erkeklerde daha fazla olmak üzere sırt ve bel ağrılarıyla hekime başvurmaktadırlar.

Kişinin romatizmal tablosunun da değerlendirilmesi gerekir ki altında yatan sebep tedavi edilsin ve sırt ağrısı ortadan kalksın.


Sırt ağrıları özellikle geceleri artıyorsa altında bir romatizmal hastalık kemik erimesi ve kemik enfeksiyonu düşünülmelidir. Gündüzleri artan sırt ağrısında ise mekanik bir sebep, yani boyun fıtığı, sırt fıtığı, sırttaki kas kısalıkları, kas spazmları sebep olmaktadır. Üçüncü sırada ise romatizmal hastalıkların yol açtığı kireçlenmeler vardır. Bunlar da sırt bölgesi ağrılarına sebep olmaktadır.

Sırt bölgesinde en çok ağrıya sebep olan sırt bölgesindeki kireçlenmelerin kasları sıkıştırmasıdır. Bu kasların sıkışmasının tedavisi, bu bölgelere yapışan kasların gevşetilmesiyle mümkün olmaktadır.

Bu bölgeye yapışan kaslar gevşetilirse, aralıklar gevşemekte ve basılar da ortadan kalkmaktadır.

Boyun ve bel fıtıklı hastaların tedavi edilmesiyle sırt ağrılarının yok olduğunu, hastaların sırt egzersizlerini düzenli yaparsa hayat boyu sırt ağrısıyla karşılaşmadığını da gözlemleyebilmekteyiz.


Sırt ağrılarındaki en sık sebep sırt bölgesindeki omurlara yapışan kasların kısalığı olduğu için en çok sırt germe egzersizleriyle rahatlamak mümkündür. 

Eğer iki tarafta eşitsizlik var ise iki tarafı eşitleyici egzersizlerle, yani bir tarafta kısalan kası uzatıcı egzersizlerle, diğer tarafta uzayan kası kısaltıcı egzersizlerle, diğer taraftan ise germe egzersizleri dediğimiz yine kası kuvvetlendiren ve uzatıcı uzatıcı egzersizlerle sırt ağrılarından kurtulabiliriz.

Eğer omurgamız şöyle yana doğru çekilmiş ise çekilen omurgada bu taraftaki kasları uzatmamız ve kuvvetlendirmemiz gerekir ki bu tarafa doğru çekebilsin. Yani kısa olan tarafı uzatarak ve zayıf olan tarafı kuvvetlendirecek egzersizlerle sırt ağrılarını çok etkin bir şekilde önleyebiliriz.

Sırt ağrılarını iyi tedavi edersek bel ve boyun fıtıklarını da engellemiş oluruz.

Sırt bölgesinde en sık karşılaşılan durum da dorsal kifoz artışı dediğimiz bu açının arkaya doğru artmasıdır. Bu durum, yani sırttaki eğrilik arttığı zaman hem boyun bölgesinde hem de bel bölgesindeki aks, yani açı bozulur ve sıklıkla boyun fıtığı ya da bel fıtığı şeklinde karşımıza gelebilmektedir 

Boyun ve bel fıtıklarının altta yatan sebeplerine baktığımızda, sıklıkla sırt ağrısından kaynaklandığını, sırt bölgesindeki dengesizlerden kaynaklandığını görebilmekteyiz.

Omurgamız bir bütün olduğu için boyun bölgesindeki açı artışları sırt bölgesi problemlerini, sırt bölgesindeki açı artışları da bel bölgesi problemlerine yol açmaktadır. 

Başarılı bir sırt tedavisiyle kişinin bütün omurga dengesizliklerini düzeltmesi mümkündür. Bu da ancak fizik tedavi uzmanının iyi bir değerlendirmesi ve gerekli egzersizleri vermesiyle mümkündür.

Pilates gibi egzersizlerin yanlış yapılmasıyla yanlış bölgeye binen yükler boyun sırt ve bel fıtıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle tamamen kişiye göre özgün egzersiz programlarının belirlenmesi gerekmektedir.


Sırt ağrısındaki sebep kastaki kasılma ve kısalma ise, kasılma ve kısalmanın çözülmesi için başarılı bir masaj gereklidir. Burada tıbbi masaj eğitimi almış olan kişinin bu masajı yapması, kas anatomisi ve omurganın biomekaniğini bilmesi son derece önemlidir. Günümüzde 1-2 aylık masaj kurslarıyla sertifika alan kişilerin gelişigüzel yerlerde masaj yaptıklarını görüyoruz. Bu hem hijyen açısından önemlidir hem de kişide kan dolaşımının ters istikametinde yapılan masajlar aksi tesir etmekte ve kasta zedelenmelere, tendonda yırtılmalara, kemik ve omurgada kırılmalara sebep olabilmektedir.

Omurga çatlakları özellikle osteoporozlu, yani kemik erimeli kişilerde ameliyat gerektirecek boyutlarda olabilmektedir.

Başarılı yapılan bir masajdan en az 2 saat sonra kişinin kendini rahatlamış hissetmesi ve ağrılardan kurtulmuş olması gerekir. Eğer masajdan 2 saat sonra o bölgede ağrı oluyorsa, şişlik kızarıklık oluyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Gelişigüzel masaj yapılmasını engellemek için kişi mutlaka öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına muayene olmalıdır. Daha sonrasında hekimin önerdiği program dahilinde masaj yaptırmalı; bu masajı yapan kişi de mutlaka hekim tarafından belirlenmelidir. Masaj programının hangi bölgeye uygulanacağı, bir lenf dolaşımı düzenlemek için mi kas spazmını çözmek için mi yapılacağının belirlenmesi, tıbbi masaj kontrolü altında yapılması masajın başarılı olmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde masaj yaptıran kişilerin, masajı düzenli olarak yaptırdığı halde ciddi kas problemlerine, tendon yırtıklarına ve kırıklara maruz kalacağını görmekteyiz.


Sırt ağrısına en sık sebep olan pozisyonlar  uzun süre aynı pozisyonda çalışmak , ayakta uzun süre hareketsiz kalmak , titreşime maruz kalınan işlerde çalışmak , uzun süre araç kullanmak , yine bilgisayar başında başımız öne eğik yarın saatten fazla kalmak , bel boşluğumuzu desteklemeden uzun süre oturma pozisyonunda kalmak sırt ağrılarına sebep olabilmektedir.

Sırt pozisyonumuzu doğru tutarak , günlük yaşamda sırt egzersizlerimizi yaparak , sırt ve bel ağrılarımızdan kurtulabiliriz.

Sırtta doğru pozisyonu belirleyebilmek için , duvarla aramızda boşluk kalmayacak şekilde sırtımızı duvara yaslayalım daha sonrasında başımızın arkasını da duvara yaslayarak aşağı doğru çömelme ve kalkma hareketini yapalım .u omurgamızı bir bütün olarak aşağı indirip yukarı kaldırmaya yani doğru aksı korumamıza yardımcı olacaktır. Yani omurgamız bir bütün olarak aşağı inecek dizlerimizi bükerek ve yukarı kalkacak. Kafamızın arkası ile sırtımız arasındaki kaslarımızın dengeli olması sırt ağrılarından kurtulmada çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat