Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen Hakkında Bilgi Edinin

Sezaryen doğum ne kadar sürer?

26,848
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sezaryen ameliyatı öncesi hazırlıkların bir kısmı anne tarafındadır. Sezaryen olacak annenin hastaneye aç gelmesi gerekir. Açlık narkoz açısından önemlidir. Anestezi alacak annenin aç olması gerekir. Eğer anne yemek yemişse anestezi verildiği zaman kusma ihtimali olmaktadır. Kusmanın olası riski besinlerin akciğerine kaçma ihtimali ve ciddi solunum problemleridir.

Hastaneye yatan anne adayının psikolojik olarak motive edilmiş olması gerekir. Anne adayının operasyon öncesinde sezaryen hakkında hekim tarafından yeterli olarak bilgilendirilmesi, süreci bilmesi sezaryen operasyonunun başarısı açısından önemlidir.

Ameliyat için gelmiş anne adayına operasyon öncesi bazı kan tetkikleri yapılır, anesteziye uyup uymadığını tespit edilir. Anne adayına yapılan tetkikler, kan sayımı sonucunda anne adayında kansızlık tespit edilirse, anne adayına ameliyat öncesinde kan verilmesi gerekir.


Bebeğin doğumda vücuttan çıkarılması ortalama 20 - 25 dakika arasında sürer. Ancak annenin bebeğin anne karnından çıkarılmasından sonra tekrar bazı işlemler görmesi gerekebilmektedir.

Sezaryenin tavsiye edildiği durumlar
- Hastanın daha önce ameliyat olması
- Anesteziden sonra kanaması olması 
- Rahimde miyom veya kist olması

Bütün sezaryen süresi ortalama 20-25 dakikadır. Ancak sezaryen gerektiren durumlar mevcut ise onlara yönelik işlem yapılmış ise sezaryen süresi uzayabilmektedir. Anne adayı ameliyattan ortalama 1 saat sonrasında çıkabilmektedir.

Sezaryen önerilen durumlar
- Bebeğin iri olması
- Annenin daha önce sezaryen olması
- Annenin boyunun kısa olması
- Bebeğin beslenme organıyla ilgili bir problem olması 
- Bebekle ilgili bir sorun tespit edilmiş olması


Sezaryenden bir gün önce anne aç olarak yatar. Sezaryenden önce annenin kan tetkikleri yapılır. Kanda pıhtılaşma ile ilgili bir problem var mı, şeker problemi var mı tespit edilir. Anestezi uygunluk durumu sağlandıktan sonra epidural anestezi, genel anestezi veya spinal anestezi verilerek sezaryen yapılır.

Sezaryenin tamamlanması ortalama yarım saat olmaktadır. Özellikle sezaryen doğumunda bebeğin çıkışından sonra rahimin düzgün bir şekilde dikilmesi, karın içindeki kanamalar ve bebeğin amniyon sıvısının içine bulaşmış amniyon sıvısını temizlenmesi, kanama kontrolünün yapılması ve karın kaslarının düzgün dikilmesi önemlidir. 


Anestezi ile sezaryen olmuş kadınlarda ağrı konusunda, özellikle anne ameliyattan çıkmadan, uyanmadan önce yeteri kadar ağrı kesici yapılması gerekir. Epidural anestezi veya spinal anestezi alan sezaryen olan annelerde ağrı belden verilen ilaçlarla anneyi kontrol altına almakta ve rahatlık verebilmektedir. 

- Bebeğin iri olması
- Annenin daha önce sezaryen olması
- Bebeğin ters gelmesi 
- Bebeğin beslenme organıyla ilgili bir problem olması

Ancak unutulmamalıdır ki, sezaryen yapılabilmesi için bebeğin akciğer gelişimini tamamlamış olması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat