Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen

İki sezaryen arası ne kadar süre gerekir?

60,110
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sezaryen doğum, sezaryen doğum sonrası gebelik, sezaryen doğum sonrası normal doğum yapılıp yapılamayacağı gibi konularda bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Sezaryen ameliyatlarında idrar kesesi, bağırsaklar gibi komşu organların yapışıklık sebebiyle zarar görmesi riski vardır. Bu sebeplerden dolayı her yapılan sezaryen ameliyatında anne adayının riski artar. Çeşitli organların zedelenmesi veya doğumun bazı komplikasyonlarla sonuçlanması birinci ve ikinci sezaryende çok fazla artmazken üçün üzerindeki cerrahilerde ciddi anlamda artış gösterir.

Tekrarlayan sezaryen doğumlarda cerrahinin getirebileceği riskler:
-  Rahime yapılan kesi yerinde oluşabilecek yırtılma
-  Ameliyat sayısı arttıkça yapışıklıkların artması nedeniyle her seferinde rahime ve bebeğe ulaşmada zorluk yaşanması

İkinci sezaryen zamanı

Sezaryenle yapılmış doğumdan sonra anne adayında kesiden oluşan bir dikiş vardır. Bu dikişin iyileşebilmesi için bir süreç gerekir. Bu yüzden anne adayının bir sonraki gebelikten en az 6 ay korunması önerilmektedir. 

Sezaryen doğumun hemen ardından gebe kalma durumunda ise rahimin eski kesi yerinin yırtacağı büyüklüğe gelene kadar 8-9 aylık bir süre vardır. Öncesinde de bir 2-3 ay korunmamış olma o döneme alınırsa üzerinden ortalama 1 yıl geçmiş olur ve herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Burada risk 2 yıl önce sezaryen olmuş birine göre çok az olsa da artar. Bu nedenle anne adayının daha dikkatli olması gerekiyor.

Sezaryen sonrası izler

Sezaryende uygulanan ameliyat kesisi, klasik kesi ve alt segment kesi olarak ikiye ayrılır. 

Klasik kesi yönteminde karına diklemesine kesi yapılır ancak bu yöntem günümüzde pek uygulanmaz. Sadece çok nadir durumlarda bazen bu kesiye geçmek gerekebilir. Sıklıkla uygulanan alt segment kesisinde bikini bölgesinin altında yatay, yaklaşık 10 cm'lik bir kesi yapılmaktadır.

Anne adaylarının estetik kaygısı düşünülerek bu kesi iyice aşağıdan yapılarak bikinin altında kalır ve fazla iz bırakmaz. Kesi yeri onarılırken genelde cilt altı adı verilen yöntem uygulanır. Bu yöntemde kendinden eriyebilir ipler seçilir ve cilt altından dışarıdan görülmeyecek şekilde kapatılır. 

Yeni doğum yapmış anne ameliyat olduktan sonra ertesi gün pansumanı açılıp açık bırakılır, banyo yapmasına izin verilebilir. Dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için alınması gerekmez ve yeni doğum yapmış annenin tekrar sağlık kuruluşuna başvurması gerekmez.

Sezaryen sonrası kesi izleri

Yara izleri bazı kişilerde iz bırakmadan iyileşebildiği gibi bazı kişilerde de çok ciddi iz dokusu bırakabilir. Sezaryen kesisinde de aynı şey geçerlidir. Bazı kişilerde sezaryen sonrası belli belirsiz bir kesi izi kalırken, bazı kişilerde de iyileşme dokusu sonucu iz kalabilir. Burada önemli olan uygulanan yöntemden ziyade bireysel bir durumdur. Her kişinin cilt yapısı farklı olduğundan izlerin iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilmektedir.

Kesilere vücudun aşırı tepki göstermesi ve aşırı nedbe dokusu oluşturmasına keloid adı verilir. Kesi yerinin onarılması için yeniden kesilip o doku çıkarıldığında yeni yapılan kesiye vücut ve cilt aynı şekilde reaksiyon verip sonuç aynı şekilde olabilmektedir. Anne adayı tekrar sezaryen ile doğum yaparsa, sezaryen sırasında aynı yerden kesi yapılır ve bu sayede önceki kesiğin onarılma şansı olur.

Sezaryen sonrası normal doğum

Artan sezaryen doğum oranlarının sebeplerinin başında önceki doğumun sezaryen olması gelmektedir. Burada ciddi risk, sezaryen sonrası rahim kasılmalarında henüz tam iyileşememiş ya da iyileşse de asıl doku kadar sağlıklı olmayan önceki kesi yerinin yırtılma olasılığıdır. Klasik kesi yönteminde rahimi diklemesine yani göbek çevresinden aşağıya doğru bir kesi yapıldığı için kesi yerinin yırtılma olasılığı  daha fazladır.  Günümüzde tercih edilen "alt segment" yönteminde kesi bikini bölgesinin altından yatay olarak yapıldığı için dik kesiye göre bir sonraki doğumda yırtılma olasılığı daha azdır. Bu 1000 kişiden ikisinde olabilmektedir.

Sezaryen sonrası normal doğumda anne ve bebeğin takibi

Daha önce sezaryen yaptırmış annenin sonraki vajinal doğumda gerekli olduğunda müdahale edilebilmesi için zamanın dar olması, sezaryen sonrası normal doğum riskleri arasındadır. Gebenin rahim kasılmalarının ve bebeğin kalp atışlarının devamlı şekilde izlenmesi gerekir. İzleme sırasında kesi yerinin yırtılma olasılığından şüphelenildiğinde müdahale için çok az zaman vardır. Bu durumun bebeğin kaybı, annenin çok ciddi kanamasının olması ve rahimin alınmasına kadar giden sonuçları olabilir. Sezaryen sonrası yapılan normal doğumların mutlaka hamilenin anında ameliyathaneye alınabileceği bir hastanede gerçekleşmesi ve devamlı bir şekilde hastanın gözlenmesi gerekir.

Sezaryenin anne ve bebek açısından gerekli olduğu durumlar

Normal doğumda annenin veya bebeğin sağlığı tehlikeye girecekse bebeğin vajinal yolla değil anne adayının karnına yapılan bi kesi yoluyla dışarıya alınması gerekebilir. Bu işleme sezaryen doğum denir. Sezaryen doğum cerrahi bir işlemdir. Karın bölgesine yapılan diğer cerrahilerden çok farklı değildir ancak cerrahi olduğu için bazı riskleri de vardır. Bu riskler cerrahiye bağlı ve anesteziye bağlı risklerdir. Cerrahiye bağlı riskler kanama, enfeksiyon gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Anesteziye bağlı risklerde genel anestezinin oluşturabileceği riskler vardır.

Günümüzde genel anestezinin yerine bölgesel anestezi (epidural anestezi) yöntemiyle genel anestezinin riskleri oldukça azalmış durumda. Anestezi ve cerrahinin riskleri günümüzde çok azaldığı için  sezaryen çok güvenle kullanılan bir yöntemdir ancak yine de sezaryenin bir cerrahi müdahale olduğunu unutmamak gerekir.

Sezaryenle olan doğumlarda anne ölümleri vajinal yolla olan anne ölümlerinden istatistiksel olarak 4 kat fazladır. Bu istatistik 2500 doğumda 1 doğuma denk gelmektedir. Bu şekilde düşünüldüğünde aslında bu çok fazla bir risk değildir. Bununla birlikte risk açısından ikisinin karşılaştırılması çok da mantıklı değil. Çünkü sezaryene alınan anne adayı zaten risk taşıyan ve gebeliği sebebiyle bir riske maruz olan anne adayıdır. Bu durumda iki anne adayı risk açısından eşit değildir.

Sezaryen sonrası bebek sağlığı

Bebeklerin doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde yaşadığı solunum sıkıntısı sezaryen doğumda biraz daha fazladır. Bebek vajinal yolla çıkarken akciğerlerindeki solunum yollarını kaplayan mukus adı verilen sıvıyı atabilmektedir. Sezaryen doğumda ise bu gerçekleşmez. Ancak bebekteki bu geçici solunum sıkıntısı 1-2 gün sonra geçen ve oksijen desteğiyle çözülebilen bir konudur. Bilimsel olarak yenidoğanın solunum sıkıntısı kanıtlanmıştır.
 
Sezaryen doğum sonrası normal doğum mümkün mü?

Sezaryenle doğum gerçekleştikten sonraki doğumlarda genellikle yine sezaryen doğum tercih edilir. Her ne kadar vajinal doğum da denenebiliyor olsa da sonuçta doğumun yine sezaryene gitme olasılığı %60-70 olmaktadır.

Tekrarlayan cerrahinin anne adayında oluşturabileceği riskler:
- Kesi yerinin yırtılması
- Yapışıklıklar nedeniyle çevre dokulara zarar verilmesi
- Plasentanın rahim ağzını kapatacak şekilde yerleşmiş olması

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat