Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sertleşme Sorunu

İlaçsız sertleşme sorunu tedavisi nasıl yapılır?

169,331
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Üroloji Uzmanı

Halk arasında iktidarsızlık, sertleşme sorunu veya ereksiyon problemi olarak adlandırılan erektil disfonksiyon sorunu ve tedavisi hakkında merak edilenleri uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Halk arasında iktidarsızlık, tıbbi literatürde erektil disfonksiyon sorunu, penisin yeterli sertliğe ulaşamadığından penetrasyonu, yani ilişkiyi sağlayamaması veya ilişki sırasında ilişkinin bütünlüğünü koruyamaması anlamına gelir. Bunun altında pek çok sebep yer alabilir ve bu sebepler psikolojik ve organik olmak üzere ikiye ayrılır. 

Normal şartlar altında penisin ortasından idrar üretra dediğimiz idrar borusu geçer. Bunun sağ ve solunda süngerimsi dokular vardır. Bu süngerimsi kokular içerisinde delikler bulunur ve bu deliklerin her birinin bir atar damarı ve toplar damarı vardır. Penis uyarıldığında penisin içindeki süngerimsi dokudaki boşluklardaki kan akımı artacağı için içleri kanla dolmaya başlar ve ereksiyon gerçekleşir. 

Uyarı devam ederse peniste tam bir sertlik oluşur. Vücut kendi mekanizmasını korumak amacıyla gelen kanın toplar damara kaçmasını engellemek amacıyla birtakım önlemler alır. Büyüyen, kanla dolan boşluklar toplar damara bası yaparak toplar damarın içerisindeki kanın tuzakta kalmasını sağlar. Bu da ereksiyonu devam ettirir. Uyarı sonlandırılırsa, bu boşluklar sönmeye başlar, sönünce toplar damar üzerindeki baskı kalkar, gelen kan toplar damara geçerek işlev sonuçlandırılır. İşte bu sistemi etkileyen herhangi bir faktör ereksiyon, yani iktidarsızlık problemi olarak ortaya çıkmaktadır. 

Sertleşme sorunu nedenleri

Diyabet, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalıkları, obezite, kolesterolün yüksek olması gibi şiddetli damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar, hastanın uzun süredir tütün ürünleri ve sigara içmesi, geçirdiği ciddi hastalıklar ve sistemik rahatsızlıklar sertleşme problemine yol açabilir. Kronik prostat kanseri ameliyatı sonucunda da hastada sertleşme sorunları görülebilir çünkü bu ameliyatta sinirler tahrip edilir. Sertleşme sorununa hormonsal faktörler de neden olur. Testosteron ve prolaktin adı verilen hormonlardaki bozukluklar ereksiyon sorunlarına yol açar. Buna ek olarak performans anksiyetesi gibi sorunlar, depresyon gibi nedenler de ereksiyon problemlerine yol açabilir.

Performans anksiyetesi sadece ileri yaşta değil, genç yaştaki erkeklerde de görülebilir. Cinsel ilişki sırasında bir ya da iki kez başarısız olan, ereksiyon olmakta zorlanan hasta daha sonraki ilişkilerinde bunu performansı ile denemeye çalışır. Başarısızlık başarısızlığı getirdiği için daha çok başarısız olur ve psikolojik olarak problem yaşamaya başlar. Bütün hastalarda en önemli şey böyle bir problemin varlığında mutlaka bir üroloğa danışması ve bu sorunu kendi kendine değil, bir profesyonel yardımı ile tedavi ettirmeye, altında yatan faktörün araştırılmasına yardımcı olmaya çalışmasıdır. 

Sertleşme sorunu tedavisi

İlaçsız sertleşme sorunu için ürolojide önceden beri gelen birtakım değerlendirmeler vardır. Hastanın ilaçsız olarak nasıl tedavi altına altına alınabileceği, öncelikle hastanın psikolojik veya organik olarak var olan sertleşme probleminin detaylı olarak araştırılması ile başlar. 

İlaçsız sertleşme sorunu tedavisinde aklımıza ilk gelen şeyler şunlardır:
- Vakum tedavisi
- Ağızdan alınabilecek tabletler
- ED1000 tedavisi

Sertleşme sorunu için ED1000 tedavisi

ED1000 tedavisi iktidarsızlık sorunu olan tüm erkeklere uygulanabilir bir yöntemdir. Tabii ki bunları uygulayabilmek için hasta profilinin çok uygun olarak düzenlenmesi gerekir. 

ED1000 tedavisine başlanmadan önce hastalar üroloji uzmanı tarafından detaylı bir şekilde incelenmeli, hastanın geçmiş sağlık öyküsü iyi bir şekilde detaylandırılmalıdır. Hastanın daha öncesinde geçirdiği ameliyatlar, buna eşlik eden sistemik hastalıklar, kendinden var olan metabolik problemler, günlük alışkanlıkları gibi her konu not edilmelidir. Daha sonra ürologların çok iyi bildiği, ereksiyon ile ilgili hazırlanmış uluslararası bir form doldurularak, hastanın ne derece bir ereksiyon probleminin olduğu kaydedilmelidir. 

Hastadan daha sonra kan değerleri ve birtakım tetkikler, gerektiğinde renkli penis ultrasonuyla damarsal faktörlerin, organik bazı faktörlerin olup olmadığı araştırılmalıdır. Bütün bu bilgilerin ışığı altında hastada bir skala oluşturulmalıdır. Bu skalada, bu skalayı oluşturan faktörler, yapılan tetkiklerin, ultrasonun ve ereksiyon derecesi ile ilgili doldurulan formun sonuçları yer alır ve tüm bunlar hastaya açıklanmalı, hastanın ED1000 tedavisinden ne şekil bir fayda göreceği hastaya izah edilmelidir. Burada en önemli problem, hastaların sertleşme sorunları ile ilgili problemlerinin ne derece derin, kronik olduğu ve buna eşlik eden ciddi hastalıklarının tedavi altında olup olmadığının araştırılması kararına varılmasıdır. 

Üroloji polikliniğine başvuran hastalarda ED1000 tedavisi için yaş konusu çok önemli değildir. Çünkü yaş probleminden ziyade hastanın var olan probleminin açığa çıkarılması önemlidir. Normal şartlar altında günümüze 40 yaş üzeri erkeklerde yüzde 40 ile 70 arasında iktidarsızlık problemi görülebilmektedir. Dolayısıyla burada yaştan ziyade hastanın probleminin detaylandırılması daha önemlidir. 

ED1000 tedavisi alan veya ED1000 tedavisi diğer tedaviler ile kombine edildiğinde; ilaç, vakum ya da ED1000 tedavisi yöntemleri ile başarıya ulaşılamadığında mutluluk çubuğu gibi cerrahi yöntemlerine başvurulabilir. Cerrahi bir yöntem olan penise mutluluk çubuğu takılması geri dönüşümsüz, fakat son derece etkili ve başarılı bir yöntemdir. Bütün tedaviyi almış ancak başarıya ulaşamamış hastalarda en son tedavi yönteminin cerrahi olduğu akılda tutulmalıdır. 

Ereksiyon problemleri, ereksiyon problemlerinin tedavi yöntemleri ve ED1000 ile iktidarsızlık problemi tedavisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için uzmanımızın videolarını izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat