Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sektörel Güvenlik Sistemleri

Lojistik sektöründe güvenlik sistemleri nasıl olmalıdır?

2,750
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Güvenlik Uzmanı

İçerisinde birçok çeşit ürün ve üretim türünü barındıran endüstriyel tesislerin güvenliği son derece önemlidir. Üretimi yapılan ürünün cinsi, hem bu üretimin aksamadan devam etmesine duyulan ihtiyacı, hem de üretim için gerekli hammaddenin cinsinin belirlenmesi için çok önemlidir. Buna göre, olası saldırı, hırsızlık ve kazaların riski de çeşitlilik gösterecek güvenlik risk analizinin doğru yapılması, tedbirleri doğru alınması ve azami güvenliğin sağlanması gerekecektir.

Tek başına fiziki güvenlik hizmetini, güvenlik ihtiyacını karşılayamayacağı gibi elektronik güvenlik çözümü olarak sunulan sonsuz sayıda güvenlik kameraları da güvenlik ihtiyaçlarına istenen yanıtı veremeyebilir. Kritik bir tesisin güvenliği, mutlaka entegre güvenlik çözümleri ile sağlanmalı, güvenlik görevlileri teknolojik ve sistematik altyapı ile desteklenmelidir. 

Lojistik sektöründe güvenlik sistemleri

Lojistik; bir ürünün ilk üreticiden son tüketiciye kadar olan nakliye, depolama, gümrükleme, ambalajlama, dağıtım gibi tüm süreçlerini ifade eder. Lojistikte güvenlik ise bu ürünlerin güvenliğini sağlamaktır. 

Lojistik güvenliğini kısaca 2'ye ayırabiliriz. Bunlar depo güvenliği ve nakliye güvenlidir. 

Depo güvenliğini sağlamak için öncelikle...
- Bina ve tesisin fiziki yapısını tel örgü, duvar, çit, kamera, algılama sistemleri, turnikeler, kartlı geçişler gibi önleyici ve caydırıcı unsurlarla güçlendirmek gerekir.
- Bunların yanı sıra personel bilinçlendirilmelidir. Güvenlik personeli depolarda muhafaza edilen ürünlerin muhteviyatını; örneğin değerini ya da yanıcı, parlayıcı veya patlayıcı olup olmadığını çok iyi bilmeli; buna uygun hazırlanan talimatlara ve yönetmeliklere uymalıdır. 
- Depolardaki özel güvenlik görevlilerinin buna uygun olarak eğitilmeleri sağlanmalı ve fiziki güvenli tedbirleri de alınmalıdır. 

Açık arazi güvenliği için gerekli unsurlar

"Açık arazi güvenliği", geçici ve lokasyon olarak değişken güvenlik ihtiyacı olan noktalarda bir mobil izleme sistemidir. Sitelerde, depolarda, şantiyelerde, otoparklarda; festivaller, fuarlar, spor etkinliklerinde; kısaca ihtiyaç olan tüm açık alanları tam olarak izleme ve alarm yönetimi sağlayarak denetleyebilir. Böylece saha ve malzeme çalışma saatlerinden sonra bile güvenlikli olarak korunur.

Bu alanda @ View bizlere altyapı kablolama gerektirmeyen maliyet yönetimi konusunda en ciddi desteği sağlayacak olan ürün olarak karşımıza çıkar. Sistemin üzerinde bulunana PTZ kameralar ve thermal opsiyonlu kameralar ile sürekli olarak izleme ve kayıt yapar. Alarm tasarımı yapılmış alanlarda ihlaller oluşması halinde üzerinde bulunan aktif hoparlör sayesinde uzaktan anons yapılabilir. Oluşan ihlal ve alarmları alarm izleme merkezi üzerinden doğrulaması sağlanarak ilgili güvenlik ekibinin noktaya yönlendirilmesi sağlanır.

Kampüs ve öğrenci yurtlarının güvenliğini sağlama

2018 eğitim öğretim yılı itibariyle dünyanın en genç nüfuslarından biri olan Türkiye'de, öğrenci nüfusu 25 milyon 500 bine yaklaşarak 143 ülkenin nüfusunu geride bıraktı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda 17 milyon 749 bin 876 öğrenci eğitim alıyor. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 7 milyon 560 bin öğrenci bulunuyor. Bu kadar büyüklükte bir nüfusun, eğitim ve öğretimlerini tamamlamak üzere her gün uzun bir zaman geçirdiği okullarda, güvenlikleri de ciddiyetle sağlanmalıdır. 

Bilhassa dersliklerin yanı sıra her türlü sportif ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirdikleri, hatta yaşamlarını sürdürdükleri yurtların da yer aldıkları geniş sahada, üniversite kampüslerinde güvenlik ihtiyacı daha da artmaktadır.

Hem yerleşke arazilerinin genişliği hem giriş-çıkış yapan öğrenci, personel, ziyaretçi trafiğinin, araç trafiğinin sıklığı oldukça farklı güvenlik çözümlerini gerekli kılmaktadır. 

Bina çevre güvenlik sistemleri binaya ait olan dış çevreyi, binaya ait olmayan dış çevreyi, kapıları ve destek sistemlerini kapsayacak şekilde 2 ana başlık altında incelenebilir;

Bunlar kampus iç güvenliği ve kampüs sınır güvenliğidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat