Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarsılmış Bebek Sendromu

Sarsılmış bebek sendromu nedir?

9,183
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sarsılmış bebek sendromu küçük çocuklarda, özellikle 1 yaşında altında olan çocuklarda kafanın öne, arkaya hareketleri sonucunda meydana gelen kafa içi hasarıdır. Bu kafa içi hasarı çocuklarda sanki bir düşme sonucu meydana gelen kanama kadar ciddi sonuçlarla bitebilir. 

Sarsılmış bebek sendromu 2,5-4 aylık bebeklerde daha çok görülebilir. Peki bu sarsıntı ne kadar olmalı? Bu sarsıntı bazı çalışmalarda çok fazla olması gerektiğini söylese de bazı çalışmalarda hafif bir sarsıntı ile de gerçekleştiğini söyleyebilir. Bu 1 saniyede 2-10'dan 15-20'ye kadar saniye içinde kafanın öne arkaya hareketinden kaynaklandığını söyleyen çalışmalar vardır. 

Küçük çocuklarda kafa yapısının içinde beynin hareketinin daha kolay olması ve boyun kaslarının kafasını tutacak kadar olmaması sebebiyle daha fazla sarsılmış bebek sendromu gözlemlenebilmektedir. En büyük hasar beyinde gerçekleşmektedir. 


Sarsılmış bebek sendromunda beyin hasarı daha ön planda görülebilmektedir. Bazen beyin hasarının yarattığı kusma, baygınlık hissi, uykuya meyil dışında çocuklarda uzun süreli iştahsızlık, huzursuzluk, sanki beyin içinde yarattığı bir hasar değil de gribal enfeksiyon, gribal hastalıklarmış gibi bir tablo ile karşınıza gelebilir. 

Çocukta bayılma hissi, uykuya eğilim, iştahsızlık, kusma, irritasyon denilen normal hareketler dışında bir bulgu olduğunda en kısa zamanda doktora başvurmak gerekir. Bakıcısı varsa bakıcısını sorgulamalıdır. Bilinmeyen bir akrabası, çocuğun ağlamasına tahammül edemeyen bir kişi bunu yapmış olabilir. Lütfen bunu geri dönüp sıkıca irdeleyin.


Sarsılmış bebek sendromunun özelliği özellikle 1 yaşından önceki çocuklarda ve daha küçük olan 2,5- 4,5 aylık bebeklerde görülmesidir. Sarsılmış bebek sendromu küçük bebeklerde meydana gelir, çünkü, boyun kasları küçükken çok fazla kafasını tutamaz ve kafası çocukların bedeninden çok daha büyüktür, kaslar da çok gelişmemiştir. Çocuğunuzu tutarken ve sallama hareketi yaparken kafanın içindeki beynin hareket kabiliyeti daha fazladır. Beynin bulunduğu kafa tasının üstünde bıngıldak adı verilen açık bir bölge vardır. O açık bölge beynin hareketinin daha fazla olmasına neden olmakta ve hasarı küçük bebeklerde daha fazla görülmektedir.

1 yaşından önce, 6 ay dönemindeki küçük çocuklarda huzursuzluk biraz daha fazladır. Hayata adapte olma sürecinde ağlama krizleri olabilir, beslenmeye bağlı gazları daha fazladır, bağırsakları gelişmesiyle beraber gaz sancısı ile beraber huzursuzlukları artabilir. Sarsılmış bebek sendromunda annenin veya çocuğa bakan kişinin çocuğu bu ağlama tahammülsüzlüğü ve yorgunluğu sebebiyle çocuğu sarmasıdır. O yüzden anneye muhakkak öfke kontrolünü öğretmelisiniz. Annelerin biraz daha sabırlı olursa bu olayın geçeceğini bir kere daha hatırlaması gerekir. 


Sarsılmış bebek sendromu beyin içinde çocuğun ani hareketleri ile meydana gelen bir hasardır. Özellikle 6 aydan küçük çocuklarda meydana gelir. Anne baba ve çocuğa bakan bakıcıların çocuğun büyüme gelişme zamanında beyni tutan boyun kaslarının güçsüz olduğunu bilmesi gerekir. 

Çocuğa bakan kişi yorgun olmamalıdır. Çünkü o ağlama sesi o kişiyi irrite eder, istemeden de o çocuğu elinde olmadan öne arkaya hareketlerle susturabileceğine inanmış olabilir. Ancak bu doğru değildir. Bunun beyin kanamasına kadar gidebileceği konusunda bilinçlendirilmeli, durum herkese iletilmelidir. Anne baba veya bakıcı uyku düzenine dikkat etmesi, çocuğa bu kadar tahammülsüz bir pozisyonda yanına yaklaşmaması gerektiğini anlaması gerekir. Özellikle anneler kendilerine vakit ayırarak çocuklarına daha iyi bakmalıdır. 


Sarsılmış bebek sendromu 1 yaşından önceki çocuklarda belirgin beyin kanaması ile sonuçlanabilmektedir. Ölüm oranları %12 ile %25 oranında görülmektedir. Bazı yapılan çalışmalarda bu oran %35'e kadar da varmaktadır. 

Kafa travması denilen, çocuğu öne arkaya 240 derece ile sarsan hareketlerle meydana gelen beyin için kanamaları, göz dibinde kanamalar, retina kanamaları, bilinç bulanıklığı ve komaya kadar çocuğu götürebilmektedir. Bunlar %35'e kadar ölüme sebep olmaktadır.


Bu travma denilen hasarlar sonucunda %12'ye varan ölüm oranları görülebilmektedir.  Bununla beraber %30 oranında körlük, %30-35 oranında kolunda, bacağında hareketsizlik diye tarif edilen paralizi, %30-35 oranında nöbet, hayatının sonuna kadar meydana gelen nöbet denilen olaylar karşınıza çıkabilir. 

Bununla beraber sarsılmış bebek sendromu yaşayan çocuklarda okul başarısızlığı, %50 oranında okulda öğrenme zorluğu ve başarısızlık, %60 oranında davranış bozukluğu meydana gelebilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat