Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Samsung TV Satın Alma Rehberi

Samsung KU7000 Smart UHD 4K TV özellikleri nelerdir?

30,954
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
BT Dünyası Genel Yayın Yönetmeni

Evimizin baş köşesinde yer tutmuş olan televizyon ile oldukça fazla vakit geçiriyoruz. Neredeyse evimizin "en kıymetli" cihazı konumundaki televizyon alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar, hatta püf noktaları bulunuyor. Çoğumuz bu konulara hakim ancak hatırlatmakta fayda var.

Öncelikli olarak televizyon satın alırken, televizyonun tanınmış bir markaya sahip olması gerektiğinin altını çizelim. Öyle sıradan, güvenilirliği olmayan bir marka televizyon satın almayın. Belki markasız televizyonlara göre biraz fazla ödeyeceksiniz ama, inanın televizyonunuzu kullandığınız süre boyunca garantisinden, teknik servisine, çağrı merkezine kadar bunun avantajlarını sonuna kadar kullanacaksınız. 

Marka dışında, televizyon satın alırken dikkat edeceğiniz bir başka konu ise, televizyonun sahip olduğu veya sahip olduğu iddia edilen özelliklerin uluslararası kuruluşlar tarafından gerekli sertifikalara sahip olup olmadığını kontrol etmek olsun. 

İlk yapılması gereken televizyon satın alırken televizyonda bulunan panelin RGB olmasına ve bağımsız kuruluşlar tarafından verilen UHD sertifikasyonuna sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu anlamanın en kolay yolu ise ürün kutusunda UHD logosunun olup olmadığını kontrol etmek.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsız standartları belirleyen kuruluşları Digital Europe (DE) ile Consumer Electronics Association (CEA), 4K standartlarına uygun olan televizyonlara sertifika veriyor. Digital Europe (DE) bir televizyona Digital Europe UHD Logo kullanım sertifikasını yalnızca aşağıdaki şartları sağladığını test ettikten sonra izin veriyor.

Günümüzün en temel TV seçim kriteri hiç koşulsuz, 4K görüntü teknolojisi yani UHD. 

4K olarak da bilinen UHD, Ultra High Definifion'un kısaltılışı. Ultra yüksek çözünürlük anlamına gelen bu terim, normal bir Full HD televizyondan dört kat yüksek çözünürlüğe sahip TV'ler için kullanılıyor. 4K TV'lerde 3840x2160=8 milyon 294 bin 400 piksel bulunur. Her bir piksel Samsung UHD TV'lerde RGB diziliminde döngüyü tamamlarken bazı şirketlerin Ultra HD TV'lerinde ise pikseller klasik RGB diziliminde bulunan 3 ara piksele eklenen beyaz renk (W) ile gerçekleştirilmektedir.

RGBw tabanlı paneller, kırmızı, yeşil, mavi gibi üç statik renk yerine araya giren beyaz renk sayesinde sırasıyla devreden dört ara piksel (RGB, WRG, BWR, GBW) ile oluşturulmaktadır. Bu durumu aşağıdaki tabloya bakarak rahatlıkla çözümleyebilirsiniz.

Bu tablodaki en önemli detay ise şu: RGB diziliminde 24 pikselde 8 adet Kırmızı, 8 adet Yeşil ve 8 adet Mavi alt piksel bulunurken; RGBW diziliminde yine 24 pikselde 6 adet Kırmızı, 6 adet Yeşil, 6 adet Mavi ve 6 adet Beyaz alt piksel bulunmaktadır. Sonuçta W hücrelerinin sayılmamasına karar veren kuruluş Digital Europe'a göre W hücrelleri sayılmadığında %25 piksel kaybı olur ve çözünürlük 2880x2160'a düşer. Bu da RGBw'ler için toplam 6 milyon piksel anlamına gelir, yani 3K olarak kolayca ifade edilebilir. Bundan dolayı bu televizyonlara 4K veya gerçek UHD TV de diyemiyoruz.

Tüm bu bilgiler ışığında, televizyon alırken dikkat etmemiz gereken şeylerin en önemli noktalarını şu şekilde özetleyebiliriz: 

İlk olarak, televizyonunuzu tanınır markadan, teknolojisi konusunda açık, net bilgiler veren, servis ağı geniş olan markalardan almanız gerekir. 

İkinci ve en önemli nokta ise ilgili teknolojilerin sadece belirtilmesi değil, uluslararası kuruluşlarca belgelendirilebilir olmasıdır. Yani seçtiğiniz model televizyondaki ibarelerin bu bağımsız kuruluşlardan da onay almış olması gerekir. Zira piyasada çok farklı ve 4K, UHD vb. ibarelerin olduğu TV bulunuyor. Ancak teknolojideki bu ifadeler son kullanıcı için yanılgı yaratabiliyor. Her 4K ibaresi olan TV'nin aslen gerçek 4K, yani UHD olmaması buna en basit örnek. Bu anlamda satın alacağınız üründe DE (Digital Europe) tarafından onaylanmış UHD Logo'nun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bu logo son kullanıcıyı koruyan, önemli bir detay. Çünkü iyi ve son teknoloji bir televizyon alma heyecanı arasında pek çok detay gözden kaçırılabiliyor. Fakat bu sertifikaları da ancak bilinen, güvenilir markalar sunabiliyor. Eğer bunlara dikkat ederseniz, güvenli bir televizyon alışveriş yapmış olursunuz.

Quantum dot ekran teknolojisinin TV'de görüntü kalitesi avantajları

Quantum dot ekran teknolojisinin TV'de görüntü kalitesi avantajlarını anlatabilmek için öncelikle Quantum Dot'ın ne olduğuna değinmemiz gerekiyor. Bunu şu şekilde detaylandırabiliriz: Esasen quantum noktalar boyutlarına göre farklı renkleri yayan inanılmaz küçük boyutlu parçacıklardır. Temiz bir suya bir damla sulu boya damlattığınızda neredeyse en çarpıcı rengi oluşturur. SUHD TV'ler de quantum noktalarını en saf ortamı oluşturmak için bir ışık kaynağı olarak kullanır. Bu tıpkı temiz su gibi işler ve son derece doğru ve canlı renkler oluşturur. Quantum noktalar 10-bit panelleri karşıladığında geleneksel TV'lere nazaran 64 kat daha fazla renk ifadesine sahip olursunuz. Bu miktarlar bir milyar farklı renge kadar çıkabilir.
 
Quantum dot ekran ise aydınlık ve karanlık görüntüler arasında daha derin bir kontrast sunan HDR 1000 ile sektörün yeni standardını belirlediğini işaret ediyor. Keza Samsung yeni SUHD TV'ler, 10 bit quantum dot ekranları sayesinde 1 milyara kadar rengi detaylı şekilde gösterip inanılmaz bir izleme deneyimi yaratabiliyor. 

Samsung, ultra yüksek çözünürlüklü televizyonlarını SUHD TV olarak tanımlıyor ve bu TV'lerde 2001 yılından beri geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü Quantum Dot ekran teknolojisine yer veriyor. OLED ekran teknolojisi şu sıralar TV pazarının en gözde teknolojileri arasında bulunuyor, ancak bu teknoloji henüz bazı unsurlar bakımından istenen seviyede değil, maliyeti yüksek. Samsung ise Quantum Dot teknolojisi sayesinde OLED'e göre daha kaliteli görüntüler sunan ve kendi deyimiyle gerçek Ultra HD TV deneyimini yaşatan televizyonları tüketicilere sunabiliyor.
 
Gelelim quantum dot teknolojisinin detaylarına...
 
"Quantum Dot", yarı iletken materyallerden oluşan nano boyutta (en küçük boyutta) kristaldir. Bir nanometre (nm), bir metrenin milyarda biridir; yani bu aşırı küçük parçacıklar, insan saçının tek bir telinin onbinde birinden daha küçüktür.
 
Quantum dotlar türlü farklı elementlerden meydana gelebilir, fakat yeterince küçük bir boyuta indirgenerek düzenlendiklerinde, onları pek çok farklı uygulama için uygun hale getiren fiziksel özellikleri taşırlar. Işığı emip yaymada çok etkili oldukları için güneş panelleri, biogörüntüleme ve tabii ki ekran teknolojisi gibi alanlarda kullanılıyorlar.
 
Quantum dotlar fotoaktiftir; ışığı  önce emip sonra yayarlar ve yaydıklarında, dotlar aynı materyalden oluşsa da her dotun (noktanın) emdiği ışık, çekirdeğin boyutuna göre belirli bir renge (ya da dalga boyuna) sahiptir. Örneğin, 2 nanometrelik bir çekirdeğe sahip bir quantum dot mavi bir ışık yayarken, 6-7 nanometrelik çekirdeğe sahip olanın yaydığı ışık kırmızı olacaktır.
 
Her quantum dotun yaydığı  ışık rengi sabit ve saftır. Geleneksel materyallerden gelen ışık yanındaki renklerle karışırken, quantum dotlar kesin renkler gösterebilir. Bunun sebebi, quantum dotlardan gelen ışığın tayf genişliğinin, geleneksel materyallere göre çok daha dar oluşudur.
 
Sonuç olarak 3 ana renk, geleneksel TV'lere kıyasla çok daha net bir şekilde fark edilir; bu da quantum dot ekranın, renkleri daha geniş bir yelpazede çok daha doğru bir şekilde göstermesine yardımcı olur. Bu ışık yayan quantum dotların diğer bir avantajı da son derece verimli olmalarıdır. Geleneksel TV'lerdeki fosfora kıyasla daha fazla renk üretebilme özelliğinin yanı sıra fotoaktif özellikleri sayesinde daha iyi bir ışık verimliliğine imkân verir.
 
Samsung'un, bu avantajdan yararlanması, yeni SUHD TV'lerdeki en yüksek parlaklık seviyesini 1.000 nit ve üstüne çıkarabilmesine ve enerji verimliliğini daha da arttırabilmesine olanak tanıdı. Samsung'un daha önceki geleneksel TV'lerinde bu oran 400 nit'ti. Renklerin ışık tarafından algılandığı, daha fazla rengin yanı sıra daha çok ışık sunan Samsung SUHD TV'ler HDR için de ideal.

Samsung 4K SUHD KS9500 Serisi Curved Smart TV özellikleri

Samsung'un amiral gemisi ürünü olan 4K SUHD özelliğine sahip KS9500 Kavisli Akıllı Televizyon 78 - 65 ve 55  inç ekran seçenekleri ile karşımıza çıkıyor.

Sadece UHD olarak değil,  SUHD olarak tanımlanan bu televizyon gerçek 4K deneyimini ve Hollywood film yapımcılarının görüntü kalitesini, şık bir tasarım ile evinize getiriyor.  Özellikle Samsung'un SUHD serisi Ultra HD Premium sertifikası ile tüm televizyon sektörününün de amiral gemisi olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Özel görüntü işleme teknolojisi ve Quantum Dot ekran teknolojisine sahip 9500 serisi, yaklaşık 1 milyar renk derinliğinde ve bin nitlik parlaklıkla daha önce hiç görmediğiniz parlak renkleri ve derin kontrastı deneyimini size aktarıyor.

Televizyon, Samsung'un yeni ekran teknolojileri Quantum Dot Renk ve 10 Bit'lik paneli ile HDR desteği sunuyor.

360 derece tasarımı sayesinde genellikle televizyonların arka kısmındaki dağınıklığı toparlayan, kavisli ekranlı bu televizyonun smart hub özelliği ise televizyonun kullanımını inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.

Samsung'un 4 çekirdekli işlemcisi sayesinde, sevdiğiniz tüm içeriği müthiş hızlı inanılmaz basitleştirilmiş Smart Hub üzerinden parmaklarınızın ucuna kadar getiriyor. Anında açılır, içerikler arasında gezinmenizi sağlıyor ve aynı zamanda süper hızlı oynatma için ne izlediğinizi hatırlıyor.  Tüm bu güç ile çoklu görevleri kolaylıkla gerçekleştirebiliyor, izlediğiniz programdan çıkmadan içerik veya bilgi arayabiliyorsunuz.
 
Samsung 4K SUHD KS8500 Serisi Curved Smart TV özellikleri

Samsung'un amiral gemisi ürünü olan 4K SUHD özelliğine sahip KS8500 Kavisli Akıllı Televizyon 49 inç ve 55 inç ekran seçenekleriyle yaşam alanınızın yeni baş yapıtı olmaya aday.

Sadece UHD olarak değil, SUHD olarak tanımlanan bu televizyon gerçek 4K deneyimini ve Hollywood film yapımcılarının görüntü kalitesini, şık bir tasarım ile evinize getiriyor.  Özellikle Samsung'un SUHD serisi Ultra HD Premium sertifikası ile tüm televizyon sektörününün de amiral gemisi olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Özel görüntü işleme teknolojisi ve Quantum Dot ekran  teknolojisine sahip 8500 serisi, Samsung'un yeni ekran teknolojileri  Quantum Dot Renk, 10 Bit'lik paneli ve HDR desteği  ile farklılaşıyor. Günümüzde sinema teknolojisi nasıl 4K görüntü ile ön plana çıkıyorsa, önümüzdeki dönemde ise Hollywood yapımcıları HDR sinema formatına odaklanıyor. Televizyonunuzun HDR özelliği olup olmadığını ve gerekli sertifikalara sahip olduğunu kontrol etmenizi öneriyoruz.
 
Samsung2un 360 derece tasarım konseptiyle şekillendirilmiş olan bu televizyon, gelenekselleşmiş televizyon kullanımını da değiştiriyor. Tasarımı sayesinde sadece duvara monte olarak değil, salonununuz ortasında, arka tarafının da gözükebileceği şekilde kullanılabiliyor. Çerçevesiz tasarıma sahip olan bu televizyon, size televizyon  izlediğinizi unutturarak, sizi sahnenin bir parçası haline getiriyor.
 
Kavisli ekran yerine düz ekran seçeneği tercih edenler için de KS8500'ün aynı teknik özelliklerine sahip KS8000 modelini 60 inç ekran boyutu ile satış noktalarında bulabilirsiniz.

Samsung KU7500 Curved Smart UHD 4K TV özellikleri

Türkiye'de 49, 55 ve 65 inç ekran seçenekleri ile satışa sunulan Samsung KU7500 Curved Smart UHD 4K TV, kavisli bir televizyon. Düz ekran televizyonlara göre gözü daha az yoran, her açıdan ve her mesafeden net görüntü sağlayan kavisli televizyonlar, ekranda farklı alanlara ve nesnelere farklı kontrast düzeyleri uygulayarak daha fazla derinlik hissi sunuyor. Full HD TV'ler 1080P çözünürlüğe ulaşabilirken, UHD televizyonlarda ise bu oran 2160P'ye ulaşarak, Full HD televizyonlara göre 4 kat daha net görüntü sunma imkanına ulaşıyor.

Ancak UHD ekranlarda, detaylı görüntüleri oluşturmak için daha fazla renk ayarlama noktasına ihtiyaç bulunuyor. Geleneksel UHD televizyonlar yaklaşık 27 renk ayarlama noktasına sahiptir. Kavisli ekranlar için Samsung'un geliştirdiği PurColour teknolojisine sahip KU7500 ise bu rakamı çarpıcı biçimde 7 kattan fazla yükseltiyor. Bu da hem çok daha zengin, hem de daha saf renk ve tonlar sunmasını sağlıyor.
 
Günümüzde sinema teknolojisi nasıl 4K görüntü ile ön plana çıkıyorsa, önümüzdeki dönemde ise Hollywood yapımcıları HDR sinema formatına odaklanıyor.
 
Samsung, kullanıcılara UHD serisinin tamamında HDR desteğini sunuyor. UHD satın almayı düşünüyorsanız, televizyonun HDR özelliği olup olmadığına mutlaka bakın.

Güçlü işlemcinin yanında, daha hızlı işlemler için geliştirilmiş olan Samsung'un kendi işletim sistemi TİZEN akıllı televizyon deneyimini daha ileri noktalara taşıyor. Samsung Smart TV'de çeşitli içerikler arasında geçiş yapmak, televizyon kanalını değiştirmek kadar kolay. İnternetten video izlerken televizyondaki canlı yayına geçebiliyor, videoya geri döndüğünüzde ise televizyon nereye kadar izlediğinizi hatırlıyor ve bıraktığınız yerden videoyu izlemeye devam edebiliyorsunuz.
 
Süper ince tasarımıyla dikkat çeken ürünün arka tarafında ise geleneksel televizyonlardaki vida karmaşası yok. Smart Hub özelliği sayesinde, televizyonunuz, bağladığınız cihazları otomatik olarak tanıyarak tek bir noktada topluyor. Bu özellikle, oyun konsolu, OTT cihazlar gibi, video oynatma cihazlarınızı tek kumanda ile kontrol edilebilirsiniz.
 
Samsung KU7000 Smart UHD 4K TV özellikleri

Samsung'un  UHD 4K TV özellikli akıllı televizyonu KU7000, düz ekran bir TV. Türkiye'de 40, 43 50, 55, 60, 65 ve 70 inç ekran boyutlarında satışa sunuluyor. 4K görüntü kalitesindeki bu ürün, full HD televizyonlara göre 4 kat daha net görüntü veriyor.
 
Samsung'un UHD Yükseltme teknolojisi sayesinde, UHD olmayan içeriklerde bile, görüntü kalitesi dikkat çekici şekilde artırılıyor. Hemen hemen UHD (4K) seviyesine yükseltiliyor.

Güçlü Dört Çekirdekli işlemciye sahip KU700'deki akıllı teknoloji, daha hızlı çoklu görev ve web'deki dühızlı içerik gezintisinin yanı sıra daha sorunsuz etkileşim de sağlayabiliyor. Ayrıca Samsung'un hız için tasarlanmış olan TİZEN işletim sisteminin çalıştığı KU7000, eğlence deneyimini, canlı TV izlemenin ötesine taşıyor.
 
Kullanımı eğlenceli Smart TV menü çubuğu, sevdiğiniz tüm içeriğe hızlı, sorunsuz ve gerçek anlamda sezgisel erişim sağlıyor.
 
Samsung Smart TV, geniş oyun seçenekleri ile oyun keyfini bir sonraki seviyeye taşıyor. Büyük ekranda oyun, gamepadler, mobil telefonlar da dahil olmak üzere çok sayıda cihaz desteği sunuyor. Bu anlamda hem ekonomik hem de gerçek UHD 4K TV almak isteyen kullanıcılar KU7000'i rahatlıkla tercih edebilir.

Samsung 6 serisi K6000 ile K6500 Curved Smart Full HD TV'lerin özellikleri
 
Bir televizyonda istediginiz, temel özellikleri saglayan ancak daha şık tasarımı ve ultra ince yapısı ile ön plana çıkan Samsung 6 serisi televizyonlar, tam size göre. K6500 Curved Smart Full HD TV ve K6000 Smart Flat Full HD TV; 40, 49 ve 55 inç olarak üçer ayrı ekran boyutlarında satışa sunuluyor. Bu modeller arasındaki tek fark K6500'ün kavisli, K6000'in ise düz ekrana sahip olması.
 
Son 3 yıldır pazardaki payını hızla artıran kavisli ekranlı televizyonların, düz ekrana göre temel birkaç artısı bulunuyor. Öncelikli olarak kavisli ekranlar, düz ekranlara göre gözü daha az yoruyor. Ayrıca düz ekranlarda televizyona olan mesafe ve açı, görüntü kalitesini etkilerken; kavisli ekranlarda göz, ekranın her noktasına aynı mesafede baktığı için tüm ekranı rahat bir şekilde görebilmemize olanak tanıyor.
 
K6000 ve K6500'de kullanılan 4 çekirdekli işlemci ve Samsung'un kendi işletim sistemi TİZEN, televizyonun hızını artırarak dilediğiniz içeriğe hızlı bir şekilde bağlanmanızı sağlıyor. Televizyonu sadece canlı yayın yapan bir kutu olmaktan çıkaran akıllı televizyon özellikleri, dilediğiniz içeriği, ister yerel, ister global, on-line video ve film servisleri ile ekranınıza taşıyor. Gayet şık ve basit bir arayüzle yönetilebilen akıllı televizyonlar, aynı zamanda size oyun keyfini de ilave konsola bile gerek kalmadan yaşatabiliyor.
 
Hem TİZEN, hem güçlü dört çekirdekli işlemcinin yardımı ile televizyon ve servisler arasında dilediğiniz zaman, duraksamadan, beklemeden hızlı bir geçiş yapabiliyor. Geriye döndüğünüz zaman da, oyunu, videoyu, filmi kaldığınız yerden izlemeye devam edebiliyorsunuz. Tüm bunlar için ihtiyacınız olan tek şey, Samsung tarafından geliştirilen, şık tasarımlı, akıllı kumanda.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat