Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sağlıklı Gebelik Takibi

Amniyosentez hangi durumlarda yapılır?

35,986
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında üçlü ve dörtlü test yapılabilir. Genellikle gebelik döneminde ikili test yapılmamışsa üçlü ve dörtlü test tercih edilir. 

İkili test gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında yapılır ve güvenlirliği üçlü ve dörtlü teste oranla daha yüksektir. Ancak ikili testin yapılma zamanı kaçırılmışsa gebeliğin 16. ve 20. haftaları arasında üçlü ve dörtlü testin yapılmasında fayda vardır. 

Üçlü ve dörtlü testte bebekte kromozomal genetik anomali özellikle down sendromu ya da mongolizm gibi hastalıkların risk analizi çıkarılır ve bu testşer gebeliğin ileri dönemindeki sorunlara karşı risk analizi yapılmasını sağlayarak gereken diğer testler hakkında bilgi verir. 

Üçlü ve dörtlü testte ultrasonda kafa çapı ve bebeğin bacağındaki uzun kemiğin çapı ölçüldükten sonra laboratuvarda kan verilir. Üçlü testte 3 ayrı hormon, dörtlü testte ise 4. bir hormon eklenerek risk analizi çıkarılır. Bu test sonucunda 1/300, 1/500, 1/1000 gibi birtakım rakamlarla risk analizi ortaya çıkar. Ortaya çıkan riskin 1/300'ün altında olmasına göre amniyosentez yani bebeğin su kesesinden su alınması işlemi yapılır. 


Genetiğinde şeker hastalığı olan anne adayında gizli şeker ölçümü ve tedavisi yapılmazsa, doğum sırasında bebek travma geçirebilir. Dolayısıyla ailede risk faktörü bulunan kişilerin bu testlerin zamanını kaçırmaması gerekir. 

Hamilelik döneminde gizli şeker testi gebeliğin 24. ya da 28. haftalarında yapılır. Bu dönemde yapılacak şeker testlerinde 50gr, 75gr ya da 100gr'lık testler tercih edilir. 

50gr'lık şeker testi yapılmadan önce anne adayının kan şekerinin ölçülür. 50gr'lık şeker verildikten 1 saat sonra tekrar kan şekeri ölçülür. Ortaya çıkan değer 140mg/dl'nin üzerindeyse gizli şeker ile ilgili sorun olma ihtimaline karşı 100gr'lık kan şekeri testi yapılır. Bu testte anne adayından 4 sefer kan alınır. 

Anne adayında yapılan testler sonucu risk analizi yüksek çıkmışsa, önceki gebeliğinde bebeğin suyu fazlaysa, önceki gebeliklerinde iri bebek doğurduysa ya da ailede tip 2 diyabet denilen yaşlılığa bağlı şeker hastalığı çok fazlaysa ya da fazla kiloluysa 24. haftadan önce de şeker testi yapılması gerekebilir. 


İkili test gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında yaptırılmalıdır. Elde edilen ultrason ve kan testi sonuçlarına göre bebekte kromozomal anomali olup olmadığıyla ilgili risk analizi ikili testte yapılır. Bu risk analizine göre gerekirse amniyosentez ya da CVS denilen bebeğin anne karnındaki hücrelerinden bir miktar amniyosentez sıvısı alınarak gerekli tahliller yapılır. Tahliller ile bebeke Down Sendromu ya da mongolizm olup olmadığına bakılır. İkili test sonucuna göre diğer testlere gerek olup olmadığına karar verilir.


İleri yaşta hamilelik durumunda bebekte kromozomal anomali riski yüksektir. Özellikle down sendromu riski artar. Ultrasonda veya gebelik boyunca yapılan 11 - 14 hafta testi (ikili test), 16-20 hafta testi (üçlü test) veya dörtlü testte Down Sendromu riski veya diğer kromozom bozuklukları riski çıkmışsa amniyosentez kesin tanı koymak amacıyla yapılır.

38 yaş üstündeki gebeliklerde trizomi 21 ve down sendromu riski artabilir. İkili, üçlü ve dörtlü test sonuçları normal olsa bile doktor anne adayına bu riskleri anlatıp amniyosentezin yapılmasını önermelidir.

İleri yaş hamileliklerde kromozomal anomali riski artar ancak diğer anomalilerde bir artış olmaz. İleri yaşta şeker hastalıkları olabileceğinden kontrollü bir gebelik dönemi geçirilmelidir. 


Hamilelik döneminde ultrason kontrolleri 1. trimester, 2. trimester ve 3. trimester olarak 3 ana bölümde incelenebilir.

1. trimester dönemi: Ultrason aracılığı ile gebeliğin normal ya da dış gebelik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aynı şekilde üzüm gebelik denilen duruma bakılabilir. Bebeğin CRL denilen baş - popo uzunluğu ölçülerek bebeğin gelişmesinin uygun olup olmadığına bakılır. 

2. trimester: Gebeliğin 3. ve 6. aylık sürecinde bakılan ultrason kontorllerinde bebeğin bütün organları tamamlanmış olduğundan bebekte anomali olup olmadığına bakılır. Doppler analizi ile bebeğin kan akış hızı ölçülür. Renkli ultrason ya da doppler ultrason kırmızı ve mavinin tonları ile bebeğin vücudundaki kan akım hızlarının ölçümüne bakılır. 

3. trimester: Ultrason kontrollerinde ise plasentanın yerleşimine bakılır. Bebeğin eşi al kısımda ise bu durum doğum sırasında sıkıntılı olabilir. Bebeğin su kesesindeki su miktarının az ya da çok olması ölçülebilir. 1. ve 2. trimesterda olduğu gibi bebeğin gelişimi ultrason ile ölçülür. Kafa çapı, çevresi, göbek çevresi ve kemiklerin uzunluğu ölçülerek bebeğin beyninde herhangi bir sorun olup olmadığına bakılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat