Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sağlıklı Bir Hamileliğe Hazırlanırken

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen anne adayı nasıl beslenmeli?

2,801
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sağlıklı hamilelik geçirmek için pek çok önemli nokta vardır. Gebelik döneminde olduğu kadar gebelik öncesinde de beslenme çok önemlidir. Sağlıklı bir hamilelik için anne adayının iyi beslenmesi gerekir. Bunun yan sıra hayat tarzı haline gelmesi gereken egzersiz ve vitamin desteği de çok önemlidir. Sağlıklı bir hamileliğe hazırlanırken yapılması gerekenler UZMANTV videolarında!


Sağlıklı bir gebeliğe hazırlanırken öncelikle doktor muayenesi gerekir. Muayenenin ilk aşaması doktorla görüşme ve tanışmadır. Bu görüşmede kişinin yaşı, mesleği, hastalığı doktor tarafından bilinmelidir. Daha sonra jinekolojik muayene, ultrason ve smear testi yapılır. Jinekolojik muayene ve ultrason ile rahim ve yumurtalıkların yapısı değerlendirilir. Daha sonra tansiyon ve kilo ölçümü yapılır. Kişiye yapılacak sistemik bir muayene ile sindirim sistemi, kalp ve dolaşım sistemi, kas iskelet sistemi ve ruhsal durum değerlendirmesi doktor tarafından yapılır. Muayene sonrasında kan testleriyle kan sayımı, kan grubunun belirlenmesi ve tam idrar tahlili yapılmalıdır. Hamilelik döneminde geçirilmesi hem anne adayını hem de bebeği etkileyecek kızamıkçık ve su çiçeği gibi hastalıkların daha önceden geçirilip geçirilmediğini anlamak için birtakım antikor testleri ile araştırılması gerekir. 

Sağlıklı hamilelik için beslenme
Gebelik döneminde olduğu kadar hamilelik öncesinde de beslenme çok önemlidir. Hamilelik dönemi öncesinde beslenme ile ilgili bazı değişiklikler yapılarak sağlıklı bir gebeliğe hazırlık yapılmalıdır. Bu dönemde tatlandırıcı, katkı maddesi ile hazırlanmış ürünler mümkün olduğunca az tüketilmeli, taze ve doğal besinler tercih edilmelidir. Kafein kullanımı azaltılmalıdır. Kişide kilo fazlalığı varsa diyet ile kilo verilmelidir. Folik asit dışında gebelik öncesi besin takviyesi almaya gerek yoktur. Gebelik planlayan kadınların gebelik öncesinde B vitamin içeriği olan folik asit kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmektedir. 

Sağlıklı hamilelik için egzersizler
Sağlıklı gebelik için çok özel bir egzersiz programına gerek yoktur. Ancak gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde de faydalı olabilecek birtakım egzersizlere gebelik öncesi dönemden başlamak ve bunu yaşam tarzı haline getirmek çok faydalıdır. Gebelik dönemi öncesi egzersiz hamilelik dönemi için önemli olduğundan gebelik planlayan kadınların düzenli egzersiz programlarına başlaması gerekir. Yürüyüş, pilates, yoga gebelik döneminde karşılaşılabilecek kas ve iskelet sistemi değişiklikleri ve ruhsal değişimlere karşı çok faydalı olacaktır. Gebelikte egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Ara vermek, bazen yapıp bazen yapmamak faydalı olmadığı gibi zararlı da olabilir. Bu nedenle haftada ortalama 3 gün (2 günde bir) düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat