Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saç Simülasyonu (Micropigmentasyon)

Saç simülasyonu boyalarının özellikleri nelerdir?

4,589
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Saç Simülasyonu Uzmanı

Saç simülasyonu sorun yaşanan saç bölgesinin küçük saç efektleri ile boyanması işlemidir. Saç simülasyonu Türkiye'de ve dünyada farklı isimlerle anılmaktadır. Saç gölgelendirme, saç pigmentasyonu isimlerinin yanı sıra dünyada "scalp micropigmentation" olarak da anılır. Türkiye'de en çok kullanılan saç simülasyonu sistemleri geçici sistemlerdir. Türkiye'de saç simülasyonundan kullanılan özel boyalar, kişinin cilt yapısına bağlı olarak 3 ile 5 yıl arasında bir kullanım sağlar. Bu süre zarfının sonunda kişinin cildinden tamamen çıkarak uzaklaşır. 

Saç simülasyonu yöntemleri

Dünyada yaygın olarak dövme boyaları ile daha yüzeysel işlemler yapılır ancak bu boyalarda zaman içinde tıpkı dövmede olduğu gibi renk değişiklikleri olduğundan saç simülasyonu işleminde çok tercih edilmez. 

Zamanla renk değişikliği gibi sorunlarla karşılaşılmaması için Türkiye'deki saç simülasyonu işlemlerinde geçici boya sistemleri tercih edilir. 

Saç simülasyonunda kişi bize başvurduğunda öncelikle nasıl bir çalışma yapacağımızı belirliyoruz. Burada önemli olan kişinin mevcut saçı. Eğer seyrek bir saçı varsa, bölgeye daha yoğun ve gölgelendirmeye yönelik bir çalışma yapılıyor. Kişinin hiç saçı yoksa, daha ince atışlarla, sanki saçı varmış ve kısa kesmiş gibi bir görüntü elde etmeye çalışıyoruz.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine karşı saç simülasyonu

Özellikle kadınlarda, erkek tipi saç dökülmesi olduğunda bu bölgenin daha yoğun ve koyu görünmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda da kişinin mevcut saç sorununa uygun farklı teknikler, farklı iğneler  ve farklı renkte boyalar kullanıyoruz. 

Saç simülasyonu işlemi öncesinde, öncelikle kişinin saç sorunu analiz edilir

Saç simülasyonu işlemi, hiç saçı olmayan biri ile seyrek saçlı birine aynı teknikte yapılmamalıdır. Kişinin saç teli kalınlığı çok önemlidir. Çünkü işlemde kişinin saç teli kalınlığına uygun iğneler kullanılır. Saç olan yerle hiç saç olmayan bir bölgeye aynı iğneler kullanılmaz. Önemli olan saçınızın olmadığı bölge ile saçınızın olduğu bölgeyi dengelemektir.

Saç simülasyonu işleminde steril, tek kullanımlık ve kişinin saç teli kalınlığına uygun iğneler kullanılmalıdır. Daha sonra kişinin saç teli rengine uygun boya seçimi yapılır.

Burada saç simülasyonu boyası seçiminde kadınlarda biraz daha farklı bir uygulama yapılabilir. Kadınlarda saç simülasyonu, mevcut saç renginde veya kullanmak istediği saç rengine uygun olarak yapılabilir. Sorun yaşanan bölgede renge de karar verdikten ve tekniği belirledikten sonra çok hızlı bir şekilde bölgeyi yoğunlaştırıyoruz. 

Saç kaybına bağlı olarak saç simülasyonu işlemi 1-2 saat ile 7 saat arasında değişebilir. 

Saç simülasyonu işlemi kişinin mevcut saç sorunu olan bölgenin büyüklüğüne göre bazı 2 ya da 3 seans gerektirebiliyor. Kimi zaman ise tek seansta sonuç alıyoruz. 

İşlem sonunda kişi günlük hayatına hiç ara vermeden devam edebiliyor. Bu da saç simülasyonu işleminin çok tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri. 

Saç simülasyonunun kalıcılık süresi kişinin cilt yapısına ve kullanımıyla da çok ilgili. Kişi çok terliyorsa, çok yağlı bir cilt yapısına sahipse bu süre kısalıyor. Yılda bir kere rötuş yaptırdığınız takdirde saç simülasyonu işlemi ortalama 3 ile 5 yıl arasında bir kalıcılık süresine sahip. 

Altın iğne ile saç simülasyonunun farkları nelerdir?

Altın alaşımlı iğnelerde görülen başarı sonrasında, kişinin saç kalınlığına uygun iğneler üretmeye başladık. Çünkü şu an dünyada saç simülasyonu işlemi için farklı modellerde iğne kullanmıyor. Uygulama yapılan hastalara aynı kalınlıkta iğneler kullanılıyor. Bu, şu anlama geliyor: Saçı olmayan birine de aynı iğne kullanılıyor, saçı seyrek birine de aynı iğne.  Biz, bunun yanlış olduğunu düşündük ve farklı iğne kalınlıkları üretmeye başladık. Altın iğne yönteminde seyrek saçlı biri ile saçı hiç olmayan kişiler için dünyanın en ince iğnelerinden birini, 0.18 mikronluk iğneyi tasarlattık. Bu da saç simülasyonunda inanılmaz doğal sonuçlar elde etmemizi sağladı. Bu da işlem sonrasında saçlı deride hafif bir pembelik ve birkaç gün içinde gülümseyen müşterileri beraberinde getirdi. Biz de, 2016 yılından bu yana merkezimizde altın iğne yöntemi ile saç simülasyonu yapıyoruz. 

Saç simülasyonu boyalarının özellikleri nelerdir?

Saç simülasyonunda kullanılan boyaların iki türü vardır. Bunlardan biri dövme boyaları, diğeri ise saç simülasyonuna özel boyalar. 

Saç simülasyonu boyaları insan sağlığına zararlı hiçbir madde içermez. Saç simülasyonunda kullanılan boyalar Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş, dermatolojik testleri yapılmış ve ağır metal içermeyen boyalardır. Bu tür boyalar insan vücuduna doğrudan uygulanabilir ve herhangi bir soruna, alerjiye neden olmazlar. En önemli nokta ise şudur: Saç simülasyonu için kullanılan özel boyalar, yapıldıktan sonra zaman içinde rengi solarak vücuttan atılır. 

Kimi hastalarımız bize dövme boyası ile yapılsın, ömür boyu kalsın talebi ile gelebiliyor. Ancak burada önemli bir yanlış var. Kafa derisi, aşırı terleme sonucu saç simülasyonunda kullanılan boyaları zaman içinde deforme eder. Eğer boyayı patlatıp dışarı atabiliyorsa, boya yavaş yavaş solarak kafa derisinden çıkar. Ancak dövme boyalarında durum tam tersidir. Dövme boyalarını vücut atamadığı için boyadaki renklendiriciler siyaha yakınsa saçlı deriye yapılmış boya zaman içinde maviye dönmeye başlar. Kahverengiye yakınsa yeşil renge dönmeye başlıyor. Bu da saçlı deride çok kötü bir görüntüye yol açar.  Bu nedenle saç simülasyonu işleminde ağır metal içeren dövme boyalarının kullanılmaması gerekir. 

Belirtmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise saç simülasyonu işleminde kullanılan özel boyalarla beyin tomografisi, MR gibi işlemler yaptırabilecek olmanız. Çünkü saç simülasyonu işleminde kullanılan boyalar ağır metal içmezler. Ancak dövme boyalarında ağır metal olduğundan beyin tomografisi, MR çektirmeniz sıkıntı yaratabilir.  

Saç simülasyonu fiyatları nelerdir?

Bize en sık sorulan sorulardan biri de saç simülasyonu işlemi fiyatları. Saç simülasyonu fiyatlarını etkileyen çok fazla durum var. Burada kişinin daha önce saç ektirip ektirmediği, cilt yapısı, saç simülasyonu yapılacak bölgedeki saç sorununun büyüklüğü, kişinin kısa ya da uzun saçlı olup olmaması çıkacak fiyatları etkiliyor. Bu anlamda size ezbere fiyat veren firmalardan uzak durmanız gerekir. Bu işte, saç simülasyonu yapacağımız kişi ile en az yarım saatlik bir ön görüşme yapıyoruz. Burada kişinin saç simülasyonu işlemine psikolojik olarak da hazır olduğunu anlamamız gerekiyor. Bunun sonrasında daha önce saç ekilip ekilmemesi ve diğer faktörler de fiyatlarda çok belirleyici oluyor. 

Türkiye'de saç simülasyonu işlemi fiyatları arasında bir uçurum olduğunu söylememiz gerekiyor. Fiyatlar firmanın sunduğu kalite, deneyim ve uzman tecrübesi ile de çok ilintili. Saç simülasyonu merkezi seçerken fiyattan ziyade öncelikle yapılan işlerin kontrolünün yapılması çok önemli. Sosyal ağlar; Facebook, Instagram gibi fotoğraflı, videolu görsellerin paylaşılabildiği sosyal ağlar merkezi belirlemenize çok yardımcı olacaktır. Sosyal ağlarda daha önce merkeze gelen kişilerin yorumlarını okuma, başarı oranlarını görme şansınız da olduğundan, geri bildirimler sayesinde merkezi daha rahat belirleme fırsatınız olur. 

Saç simülasyonu işleminde kullanılan ürünlerin kalitesi çok önemlidir. En basitinden iğneler, kişinin saç yapısına uygun kalınlıkta ve tek kullanımlık olmalıdır. Hiç saçınız yoksa farklı kalınlıkta iğneleri mutlaka görmek isteyin. Bu çok önemli. 

Son olarak, işlem yaptıracağınız saç simülasyonu merkezinde kullanılan ürünler ne kadar iyiyse, alacağınız sonucun da bir o kadar iyi olacağının altını çizmek isteriz. Saç simülasyonunda uzmanlık kadar, ürün kalitesine de dikkat etmek bu anlamda çok önemli olacaktır. 

Kimler saç simülasyonu yaptırabilir?

Saç simülasyonunu en çok tercih eden kişilerin bir grubu, daha önce saç ekiminden istediği sonucu alamamış kişilerden oluşuyor. Bir diğer grup ise saç ekiminden korkan veya yoğun iş hayatı nedeniyle saç ekimi operasyonuna yeterli vakti ayıramayacak kişiler. 

Saç simülasyonunu tercih eden bir diğer özel grup ise kadınlar. Saç ekiminin mümkün olmadığı veya saç ekiminden iyi sonuç alamayan kadınlar da saç simülasyonu yöntemine başvuruyor. 

Saçkıran (alopesi ereata) gibi sağlık sorunu yaşayan kişiler de saç simülasyonu yönteminden faydalanabiliyor.

Saç simülasyonu işleminin çok kısa ve hızlı bir şekilde neticelenmesi, saç simülasyonu işlemine talebi artırıyor. Bölgesel saç sorunu yaşayanlar veya saçları seyrek olanlar, özellikle  saçlarındaki o bölgenin yoğunlaşmasını istiyor ve saç ekiminde olduğu gibi uzun süreler, ayları beklemek istemiyor. Bu anlamda saç simülasyonu hızlı sonuç almak isteyen kişilerin imdadına yetişen yöntemlerden.

Başörtülü kadınların saçları uzun süre kapalı kaldığı için özellikle erkek tipi saç dökülmesine daha yatkın. Bu nedele başörtülü kadınların saçlarında seyrelme sorunu varsa, saç simülasyonu işleminden rahatlıkla yararlanabiliyorlar. 

Kişilerin saç simülasyonunu tercih etmesinin en önemli etkeni uygulamanın çok hızlı bir şekilde netice vermesi. Saç simülasyonunda saçların seyreldiği bölgeye özel iğnelerle küçük saç efektleri yöntemi ile boya işlemi yapılır; işlem sonunda saçlar daha yoğun ve gür bir görünüme kavuşur. 

Saç simülasyonu için bir yaş sınırı yok ancak bazen çok genç yaşta başvuran kişiler olabiliyor. Biz, 18 yaşından küçük kişilere, bir ebeveyn kontrolü ve doktor onayı yok ise saç simülasyonu işlemi yapmıyoruz. 

Bunların dışında, küçük ya da büyük, herhangi bir saç sorunu yaşayan herkes rahatlıkla saç simülasyonu işlemi yaptırabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat