Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik Rehabilitasyon ile Felç Tedavisi

Kısmi felç robotik rehabilitasyon ile nasıl tedavi edilir?

3,590
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Felçli hastaların rehabilitasyonunda yürüme robotu ile yürüme rehabilitasyonu önemli yer almaktadır. Haftalık 3-5 seans 45-60 dk'lık programlar şeklinde hasta yürüme bandı üzerinde robotik destekleyici cihazlar yarımı ile yürütülmektedir. Kısa sürede çok sayıda adımlama yaptığı için beyne çok sayıda normal yürüme uyarısı gönderilmektedir. Hastanın karşısındaki sanal gerçeklik ekranlarında bazı hedeflere ulaşılması bu sayede yürüme yönünde tüm kasların aktif olarak kullanılması ve bu sayede kasların kuvvetlenmesi sağlanmaktadır.

Kısmi felcin robotik rehabilitasyon ile tedavisi

Kısmi felç beyin hasarı sonrası tek taraf kol ve bacakta güçsüzlük hissizlik hareket kabiliyetinde azalma yürüme güçlüğü ile kaşımıza çıkabilen tablodur. Bu durumda yürüme yeteneğinin kazanılması, hareket kabiliyetinin arttırılması, denge ve koordinasyonun geliştirilmesi amaçlı yürüme robotlarından, kol-el ?parmak hareketlerinin arttırılması, kas kuvvetlenmesi kolun günlük yaşam aktivitelerinde kullanılması amaçlı omuz kol el parmak robotlarından faydalanılmaktadır. Günlük olarak her iki robotu 45 dk-60 dk arasında değişen sürelerle tedavide kullanmak uygun olacaktır. Sıklık ve süre tamamen hastanın durumuna göre özel olarak belirlenmektedir.

Lokomat ile kas ve kemik hastalıklarının tedavisi

Lokomat tek taraflı veya çift taraflı kalça diz protez operasyonu sonrası rehabilitasyonda kasların kuvvetlenmesi, eklem hareket açıklıklarının arttırılması, yürümenin tekrar normal şekle döndürülmesi amaçlı günde 30-45 dk'lık programlar şeklinde uygulanmaktadır.

Protez dışında kalça diz ayak bileği ayak alt ekstremite kırıkları sonrası rehabilitasyonda, omurilik kanal daralması veya ameliyatları sonrası gelişen kas güçsüzlüğü ve yürüme problemlerinin tedavisinde lokomat aktif olarak kullanılmaktadır.

Beyin omurilik hasarlarında robotik rehabilitasyonun başarı oranı

Beyin omurilik hasarlarında robotik rehabilitasyon tedavi basamaklarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Egzersiz, hidroterapi ve elektroterapi ile kombine olarak kullanıldığında tedavi etme yüzdesi oldukça yüksektir.

Kas hastalıklarının robotik rehabilitasyon ile tedavisi

Çocukluk döneminde görülen distrofi, miyopati gibi kas yıkımı ile giden kas hastalıklarında olduğu gibi, erişkin dönemde birçok sebebe bağlı gelişen kas güçsüzlüğü ve yürüme bozukluğu gibi bulgularla seyreden ve günlük yaşamı belirgin ölçüde kısıtlayan tüm kas hastalıklarında çocuk lokomat ve erişkin lokomat ile yürüme eğitimi yapılmaktadır. Bu tür hastalıklarda önemli olan hastayı çok yormadan bu programı uygulamak olup uygulama süresi ve yürüme hızı daha kısa ve yavaş olacak şeklinde planlama yapmak gerekmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat