Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik Rehabilitasyon

Parmak, kol ve omuz robotu ile kısmi felç tedavi edilebilir mi?

3,225
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Son yıllarda tıbbın çeşitli alanlarında robot teknolojisinden yararlanılmaktadır. Robotlar yardımıyla çeşitli girişimler veya ameliyatlar yapılmakta, bu sayede iyileşme süresi kısalmaktadır . Robot teknolojisinin kullanıldığı alanlardan biri de Rehabilitasyondur. Kollarını veya bacaklarını yeterince kullanamayan hastalar için çeşitli robot modelleri üretilmiştir. Kollarını kullanamayan hastalar için kol robotları, sanal gerçeklik teknolojisi ile birleştirilerek hastaların el ve kol becerilerini artırmayı amaçlamaktadır. Yürüyemeyen hastalar için kullanılan yürüme robotları ile de yürüme fonksiyonun geri kazanılması ve iyileştirilmesi hedeflenmektedir. 

Robot ile felç tedavisi

Yürüme robotunun en bilinen örneği robot Lokomat adıyla tanınan yürüme robotlarıdır. Bu sistemde hastaya, bir yürüme bandının üzerinde askılar vasıtasıyla yukarı alındıktan sonra ,bacakların iki yanına yerleştirilen robotik kısımlar yardımıyla normal yürüyüş şekline birebir benzer tarzda yürüme hareketi yaptırılmaktadır. Vücut ağırlığı, yürümenin temposu ve şekli bilgisayar programıyla kontrol edilebilmekte, hasta karşısındaki aynadan veya sanal gerçeklik ekranından durumunu izleyebilmektedir. 

Fizik tedavide robotik rehabilitasyonun avantajları

Sistemin en önemli avantajı, normal yürümeye çok benzeyen şekilde hareketler yaptırması ve beyindeki merkezleri sürekli uyarmasıdır. Sanal gerçeklik ekranında hasta farklı ortamlarda yürüme hissi algıladığından veya aynada kendisini yürürken gördüğünden tedavi boyunca hiç sıkılmadan yürüyüş egzersizlerini yapma olanağına kavuşmaktadır. Bu yöntemle hastaların iyileşme süreci hızlandığı gibi yürüme şekilleri de normale yakın biçimlerde gelişmektedir.

Yürüme robotu ile tedavi edilebilecek sinir sistemi hastalıkları

Sinir sistemi birçok hastalıktan etkilenir. Yaralanma, dejenerasyon, yapısal defekt, tümör ve dolaşım problemlerinin birçoğu sinir sistemini harap eder. 

Beyin kanaması, beyin damarlarında tıkanma, kafa travması, inme (felç), beyin tümörü, omurilik yaralanması gelişen omurilik felci, Multipl Skleroz, Parkinson, Spina Bifida, Serebral Palsi, kas hastalıkları gibi çeşitli nörolojik hastalıklarda robotik rehabilitasyon uygulamaları ile hastanın maksimum fonksiyonel kapasitesine ulaşması amaçlanmaktadır.

Nörolojik hastalıklar dışında alt ekstremite kırık ve çıkıklarına, tendon ve bağ yaralanmalarına bağlı ,  kalça ve diz operasyonları ve protez operasyonlarına bağlı gelişen yürüme güçlüğünün, hareket kısıtlılığının tedavisinde yürüme robotlarından faydalanmak mümkündür.

Parmak, kol ve omuz robotu ile kısmi felç tedavisi

Yürüme robotlarının dışında beyin veya omurilikteki hasar sonrası el kol ve parmaklarda gelişen güçsüzlük ve fonksiyon kaybının tedavisinde de armeo yani omuz kol robotu ve amadeo el parmak robotu kullanıma girmiştir. Bu sistemler: Diğer rehabilitasyon yöntemlerininkine benzer bir motor beceriyi restore eden yani iyileştiren, hastanın kendi kondisyonunu artıran, kavrama gücünü ve tüm yönlere hareket kabiliyetini geliştiren ve bunu merkezi sinir sistemine yani beyne sürekli uyarı göndererek yeniden yapılanmayı organize eden biyolojik alt yapıyı stimüle eden tedavi yöntemleridir. 

El kol ve omuz robotları, el kol veya parmaklarda hareket yeteneğini kısmen yada tamamen kaybetmiş hastalarda tedavi süresini kısaltan, iyileşme süresini hızlandıran, fonksiyonelliği arttıran, el ve parmakları günlük yaşamında daha aktif kullanımını sağlayan cihazlardır. Bir diğer kullanım avantajı hastanın tedaviye daha istekli ve daha motive olmuş şekilde katılımını sağlamalarıdır. Robota bağlanan el kol ve parmaklar hem pasif harekete zorlanırken, hem de karşılarındaki sanal gerçeklik ekranında bir takım oyunlarla yada hedeflenen hareketlere katılım ile aktif hareketi de sağlanmaktadır. Aktif hareketlerin yapılması yönünde beyinden sürekli uyarı gelmektedir. Uyarı ve hareket çerçevesinde hedeflenen hareketin yapılması daha kolay ve iyileşme daha hızlı bir biçimde sağlanmaktadır. 

Beyin ve omuriliğe bağlı el-kol-parmak fonksiyon bozukluğu dışında doğuştan veya sonradan olan sinir yaralanmalarının tedavisinde, el parmak tendon ve sinir yaralanması sonrası uygulanan ameliyatlardan sonrada hareket kısıtlılığı, ağrı, güçsüzlük azaltılması amaçlı bu robotlardan faydalanmaktayız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat