Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prematüre Bebek Gelişimi

3. ayda prematüre bebek gelişimi nasıldır?

20,754
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı

Prematüre doğan bebekleri öncelikle kendi yaşıtları ile karşılaştırmamak gerekir. Prematüre bebeklerde düzeltilmiş yaş kavramı çok önemli. Bebek ne kadar erken doğduysa, düzeltilmiş yaş da bir o kadar önem kazanıyor. Bu nedenle prematüre bebekleri düzeltilmiş ayına göre bebeklerde karşılaştırmak gerekiyor.  Prematüre bebekler, düzeltmiş ayına göre bile karşılaştırıldıklarında zamanında doğmuş bebekleri gerek fiziksel, gerek gelişimsel açıdan biraz geriden takip ettikleri görülebilir. Bu konuda çok endişe etmemek gerekir. 

Yeni doğan döneminde, bebek özellikle hastanedeki yatış döneminde çok ağır sorunlar yaşadıya, ağır enfeksiyon geçirdiyse, beyin ile ilgili kanamalar, nöbetler, havaleler yaşandıysa, solunum cihazına uzun süre bağlandıysa, özellikle 24 - 25. hafta gibi, ileri derecede prematüre doğum denilen haftalarda doğan bebeklerin yaşıtlarını gelişimsel olarak yakalamaları biraz daha zordur.  Bu nedenle bu bebekler gelişimsel açıdan biraz daha riskli konumda olabilirler. Bu nedenle düzeltilmiş yaşlarına göre bile, yaşıtlarını daha da geriden takip edebilirler.

Bazen prematüre bebekler daha ileri çocukluk dönemlerinde birtakım entelektüel farklılıklar, sosyal alanda gerilikler de yaşayabilir, okul başarıları normal çocuklarda geri kalabilir. Matematik veya sözel başarıları daha geride olabilir. Bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. Eğer çocuk yaşıtlarına göre çok geride kalıyorsa, onlar için özel eğitim planlanması yapılması gerekir. 

Prematüre bebek ile normal doğan bebeğin gelişimsel olarak farkları ve yaşını yakalaması

Prematüre bebeklerde düzeltilmiş yaş kavramı önemlidir. Erken doğmuş prematüre bebekler, yaşıtlarını da düzeltilmiş ay üzerinden yakalar. 28 haftalık doğan bir bebek, nereden baksanız 2 - 2,5 ay önce doğmuş olur. Örneğin 28 haftalık doğan bir bebek, 12 aylık olduğunda ancak 10 aylık bebek ile karşılaştırılabilir. Yaşıtını yakalaması demek de, 28 haftalık doğan ve 12 aylık olan bir bebeğin, 10 aylık bir bebek neler yapıyorsa, onun yapabildiklerini yapıp yapmamasıdır. 

Prematüre bebekler fiziksel ve gelişimsel olarak ancak 2 yaşına geldiklerinde yaşıtların yakalayabilir. Tabii bu bebekten bebeğe de değişebilir. Kimi bebek yaşıtlarını daha erken yakalarken, kimi zaman da bu daha çok zaman alabiliyor. 

Prematüre bebekler yeni doğan süreci boyunca ne kadar ağrı sorunlar yaşamışsa, yaşıtlarını yakalaması da o kadar geç oluyor. Örneğin, ileri derece prematüre olarak sayılan 25, 26 haftalık prematüre bebekler yeni doğan döneminde ağır solunum sıkıntısı yaşadıysa, uzun süre solunum cihazına bağlı kaldıysa veya beyin kanaması geçirdiyse tabii ki bu bebeğin yaşıtını yakalaması bazen hiç mümkün olmayabiliyor. Bazen de biraz daha geç olarak yaşıtını yakalayabiliyor. 

Prematüre bebeklerde sık görülen rahatsızlıklar

Prematüre bebeklerde en sık görülen sorunların başında beslenme sorunları gelir. Bu da beraberinde bebeğin fiziksel olarak geride kalmasına yol açar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat