Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Preimplantasyon Genetik Tarama (PGS) ile Hamilelik

Tüp bebek uygulamasında PGS nedir?

5,093
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

PGS kelime anlamı ile preimplantation genetic screening, preimplantasyon genetik tarama anlamına gelir. Embriyo tüp bebek yöntemi ile rahim içine yerleştirilmeden önce onun sağlıklı olup olmadığının belirlenmesi ve sağlıklı embriyonun seçilerek tüp bebek metotları ile rahim içine yerleştirilmesi anlamına gelir. Biz bunu iki kapsamda uygulayabiliyoruz. Birincisi anne veya babada tanımlanmış bir genetik hastalık veya yapısal ya da sayısal bir kromozom bozukluğu var ise, ister gebe kalmakta sıkıntı olsun, ister olmasın; doğru embriyonun seçilerek yerleştirilmesi olarak uygulanabilir. İkinci kullanımı da bazı özel uygulama alanlarında, örneğin ileri yaş hamilelik, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı veya tekrarlayan düşük olduğu durumlarda yine sağlıklı embriyonun laboratuvar ortamında seçilerek belirlenmesi ve bunun rahim içine yerleştirilmesidir.

Biz PGS uygulamalarını, ülkemizde de çok yaygın olan akraba evliliklerinde çocukta genetik hastalıkların engellenmesinde, örneğin Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi (sickle-cell anemia) gibi hastalıklarında doğru embriyonun seçilerek yerleştirilmesi kapsamında veya ileri hamilelik yaşı, mükrerrer tüp bebek başarısızlığı veya nedeni belli olmayan mükerrer düşük gibi olgularda yine doğru embriyonun seçilerek içeri yerleştirilmesinde PGS uygulamaları günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. 


PGS yöntemi ile ikiz gebelik nedeniyle oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilir. PGS düşük oranlarının azaltılması için de önemli bir tarama yöntemidir. PGS yöntemi ile Down Sendromu rahatsızlığının önüne geçilebilir. PGS yapılmış gebeliklerde başarı oranları iyi laboratuvar ortamı sağlanırsa, çok yüksek oranlara çıkmış durumdadır. 


Preimplantasyon genetik tarama uygulaması olarak PGS'yi hamilelik ileri bayan yaşında, mükerrer tüp bebek başarısızlıklarında ve nedeni belli olmayan tekrarlayan düşüklerde kullanıyoruz. 

PGS için 2016 yılı itibariyle en önemli özellik yumurta toplamadan sonra 5 - 6. günde, yani blastokist (blastocyst) safhasında biyopsi yapılmasıdır. 5. veya 6. gün biyopsileri embriyoya zarar vermemektedir. 

Tüp bebek uygulamasında uyarım, toplama, mikroenjeksiyon sonrasında elde edilen embriyolar, iyi laboratuvar hizmeti kapsamında 5-6. güne getirildikten sonra, elde edilen blastokistler, embriyoya zarar vermeden etrafındaki çocuğun eşini yapan hücrelerden biyopsi yapılarak tek tek dondurulurlar. Tek tek dondurulduktan sonra elde edilen hücrelerin genetik analizi yapılarak 1 ya da 2 ay boş geçtikten sonra sağlıklı embriyo tespit edilerek bize sağlıklı embriyonun transferine müsaade edebilmektedir. 


PGS, yani preimplantasyon genetik tarama için en önemli hasta uygulama grubumuz ileri kadın yaşı olgularıdır. Biz üreme işin ileri kadın yaşı sınırını 36 - 38 yaş ve üzeri olarak kabul etmekteyiz. Bu anlamda PGS özellikle çocuk sahibi olmak isteyen 36 - 38 yaş ve üzeri kadınlarda hamilelikte önerilen bir genetik tarama yöntemidir. Çünkü erkekten farklı olarak kadınlar anne karnında belli sayıda yumurta yapar ve üreme döneminde hep bu havuzdan kullanır. 36 - 38 ve 40'lı yaşlardan sonra birinci ve ikinci olgunlaşma evresinde hataya yatkınlığı nedeniyle yumurtalarda sağlıksız sayıda, yani 23 dışında 22 veya 24 gibi kromozom içeren yumurtalar oluşmaktadır. 

Çocuk sahibi olmak için kullanılan tüp bebek uygulamalarında 36 - 38 yaş aralığında elde edilen 100 olgun yumurtanın 50'si sağlıksızdır ki bu oldukça yüksek bir orandır. Kadınlarda yaş 40 ve üzerine çıkınca sağlıksız yumurta oranı yüzde 60 - 65'e, 46 ve üzerinde ise yüzde 100'lere ulaşabilir. 

Tam olarak kanıt düzeyi çok yüksek olmamakla birlikte iki ya da daha fazla güzel embriyo transferine rağmen gebe kalamayan ve bu gebe kalamama kapsamında görünür bir problem tespit edilemeyen kadınlarda, nedeni belli olmayan mükerrer tüp bebek başarısızlıklarında PGS yöntemi kullanılabilir.

Bir diğer hasta grubu ise nedeni belli olmayan, mükerrer düşük olan olgulardır. İki veya daha fazla düşük yapmış kadınlarda PGS yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. 

Bahsetmiş olduğumuz ileri bayan yaşı dışındaki mükerrer tüp bebek başarısızlığı ve mükerrer düşük olan olgularda PGS'nin başarılı olabilmesi için altta yatan nedenin embriyo kaynaklı olması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu iki hasta grubunda daha geniş skalalı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. 


Preimplantasyon genetik tanı PGT'yi biz çocuklarda genetik hastalıkların engellenmesi kapsamında da kullanıyoruz. Ülkemizde çok yaygın olarak akraba evlilikleri görülmektedir. Bu da sağlıksız çocukların oluşması riski anlamına gelir. Bu anlamda PGS, kadın veya erkeğin taşımış olduğu genetik hastalıkların çocuğa taşınmasını, Akdeniz bölgesinde Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi (sickle-cell anemia) gibi çok sayıda genetik hastalığın engellenmesinde rol oynamaktadır. 

PGS, bu çiftlerde gebe kalmakta sıkıntı olsun olmasın hastalık oluşmadan embriyonun tespit edilmesi ve doğru embriyonun tüp bebek teknikleri ile rahim içerisine yerleştirilmesine izin verebilmektedir. 

PGS'nin bir diğer uygulama alanı da yapılsal ya da sayısal kromozomal kırıklar, yapısal ya da sayısal kromozomal problemlerdir. Biz bunlara translokasyon diyoruz. Bu olguların bir kısmı erkek tarafında ise, ciddi sperm bozuklukları ve erkeğe bağlı kısırlıklar; kadın tarafına gelince nedeni belli olmayan tekrarlayan düşükler ile karşımıza gelebilmektedir. Elbette fazla ya da az materyalin taşınması beraberinde düşük riskini getirmektedir. 

Aslında sayfalarca sıralayabileceğimiz tüm bu genetik hastalıkların engellenmesinde veya yapısal ya da sayısal kromozom problemleri olan çiftlerde sağlıklı embriyonun belirlenerek rahim içerisine konularak yerleştirilmesine PGT uygulamaları imkan tanımaktadır. 

PGT dışında bir de PGS uygulamaları mevcuttur. İleri kadın yaşında, 36 - 38 yaş üstü kadınlarda, mükerrer tüp bebek başarısızlıklarında ya da nedeni belli olmayan tekrarlayan düşüklerde biz 46 sayısını, 46 kromozom içeren embriyonun tespit edilerek, doğru embriyonun belirlenerek rahim içerisine yerleştirilmesi kapsamında PGS uygulamalarını başarı ile uygulamaktayız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat