Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik Over Hakkında Merak Edilenler

Polikistik over hastalığım var, çocuk sahibi olabilir miyim?

7,207
kez izlendi
Puan: 1.44 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kadınlarda yumurtalık kisti olarak bilinen polikistik over sendromu hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Öncelikle polikistik over ve polikistik over sendromunun ayrımını yapmak gerekir. Polikistik over ultrasonda izlenen ve polikistik over tanısı koyduran bazı değişikliklerdir. Bu değişiklikler yumurtalığın hacim olarak artması, yumurtalıkta 2 - 9 milimetrelik foliküllerin, on ve daha fazla sayıda  izlenmesidir. Polikistik over sendromu ise bu tip ultrason görüntüsüne ek olarak bazı belirtilerin de görüldüğü bir durumdur. 

Polikistik over sendromu genç kız ve genç kadınlarda en çok görülen hormon bozukluğudur. En sık görüldüğü yaş grubu 30 yaş altı kadınlardır. Polikistik over sendromu ana olarak, erkeklik hormonu olarak bilinen androjen hormonunun artmasıdır. Buna bağlı olarak düzenli yumurtlama gerçekleşmez ve hamile kalamama yani kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. 

Polikistik over sendromu belirtileri
- Âdet olamama
- Geç ve düzensiz adet olma
- Tüylenme
- Sivilcelenme
- Aşırı kilo 
- Hamile kalamama

Polikistik over sendromu teşhisi

Polikistik over sendromu tanısını koymak için hastanın detaylı hikayesini dinlemek önemlidir. Hikayeden ayrı olarak hastanın ultrason muayenesinde yumurtalıkları takip edilmelidir. Ayrıca kan testleri ile hormon seviyeleri ve insulin direnci tespit edilmelidir. 

Polikistik over tanısı koymak için hasta ultrasonla değerlendirilir. Ultrasonla bakıldığında yumurtalıklarda kist olup olmadığının izlenmesi gerekmektedir. Bunun dışında, hastanın âdet düzeni, tüylenme ve sivilcelenme şikayetlerinin olup olmaması da hastalıkla ilgili önemli ipuçları verir. O nedenle hastanın hikayesi önemlidir. İki -üç ayda bir adet olma, bazen çok daha geç sürelerle adet olma, beraberinde kıllanma, tüylenme ve sivilcelenme yakınmalarının olması, kilo problemleri yaşanması önemli belirtilerdir. 

Polikistik over sendromunun etkileri

Polikistik over hastalığındaki ana sorun kadınların yumurtlayamamasıdır. Bu da gebe kalmayı zorlaştırır; ancak polikistik over hastalığı olan kadınlar kesinlikle çocuk sahibi olamaz demek yanlıştır. Polikistik over hastalığı olan kadınlar düzensiz âdet olurlar ve âdetleri de genellikle yumurtlamasız âdetlerdir. Ancak zaman zaman yumurtlama olabilir ve hastalar tesadüfen gebe kalabilirler. Uygun tedavilerle kadının yumurtlaması sağlanınca, bu kadınlar da gebe kalabilirler. 

Polikistik over tedavisi

Polikistik over tedavisinde ilaç ya da iğne ile tedavi uygulanır. Bu tedavilerle hastanın hormon seviyeleri normal seviyelere gelmekte ve yumurtlama sağlanabilmektedir. Sağlıklı yumurtlamanın ardından da hamile kalmak mümkün olmaktadır. Polikistik over sendromu tedavi edilmezse ileri yaşlarda diabet ve kalp damar hastalıklarına neden olabilir. O nedenle düzensiz âdet, tüylenme ve aşırı kilo şikayeti olan genç kız ve kadınların mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurması önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat