Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Peygamber Sünneti (Hipospadias)

Hipospadias (peygamber sünneti) nedir?

74,095
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Peygamber sünneti olarak da bilinen çocuklarda hipospadias ve çocuklarda hipospadias ameliyatı hakkında merak ettiğiniz her şey... 


Anne karnındayken bir bebeğin penisinin gelişimi iki farklı şekilde, iki farklı olayın birleşmesi ile olur. Penisin asıl yapısı kendisi yetişirken, üretra dediğimiz işeme deliği ayrı olarak gelişir. Normal şartta bebek 8 - 9 haftalıkken bu penisin vücut kısmıyla üretra (işeme deliği) eşit boyutta ve birbirine denk olarak penisin vücudu tarafından işeme deliğinin kapatılması gerekir. 

Penisin vücudu ile üretra dediğimiz işeme deliğinin ayrı gelişip, bunun yarım kalması, çocuğun normal yerden işeyememesi durumuna çocuk ürolojisinde hipospadias (peygamber sünneti) adı verilir. Öyle bir durumda pipiye baktığımız zaman normalde işeme deliğinin olması gereken yerin pipinin ucunda değil, daha alt kısmında olduğunu görürüz. Kimi durumlarda iki yumurtasının, iki testisinin arasından bile işeyen çocuklar olabiliyor. Ek olarak zaman zaman çocukta yarım sünnetlilik (peygamber sünneti) ve buna ilave pipide eğrilik anomalilerinin hepsinin bir arada olduğu durumlar da görülebilir.


Halk arasında peygamber sünneti dediğimiz, tıbben hipospadias olarak nitelendirdiğimi durum doğuştan olan bir anomalidir. Çocukluk çağında en sık görülen penis anomalisi olan hipospadiasın görülme oranı son yıllarda enterasan bir şekilde artmıştır. 

Önceki yıllarda 300 canlı doğumda 1 gördüğümüz hipospadias, şu günlerde 125 canlı doğumda 1 gibi oranlara yükselmiştir. 

Hipospadiasın oluşum mekanizması tamamen doğuştandır ancak genetik bir hastalık değildir. Elbette ki doğuştan olan anomaliler için genetik birtakım problemler olabilir. Ailemizde hipospadias varsa o kişinin çocukları veya onun yakın 1. derece akrabalarında hipospadias görülme ihtimali fazladır. Ancak kesinlikle bu hastalık için "genetik olarak yüzde 100 geçen bir hastalıktır" diyemiyoruz. 

Dolayısıyla hipospadias çocuklarda multigenetik, yani birçok gen faktörü (multigen) ve ek olarak çevresel faktör dediğimiz durumlarla karşımıza çıkar.

Çocuklarda hipospadias durumu üç sebepten dolayı mutlaka ameliyat yolu ile tedavi edilmelidir.

Hipospadias ameliyatının yapılma nedenleri
- Çocuğun normal yoldan işemesini sağlama
- İleri dönemlerde normal bir cinsel hayata sahip olunması
- Çocuğun psikolojisi için pipinin yapısının normal bir pipi yapısına getirilmesi

Bazen çok basit olarak nitelendirebileceğimiz, uca çok yakın olan hipospadiaslar da söz konusu olabilir. "Bunlar ameliyat edilmeli mi?" diye soran hastalar ya da anne ve babalar olabiliyor. Bu durumdaki cevabımız kesinlikle ameliyat edilmesi gerektiği yönündedir.


Hipospadias ameliyatı, özellikle erkek çocuklarda görülen tüm genital sistem anomalileri gibi 6 - 18 ay arasında ameliyat edilmelidir. Daha öncesinde ameliyat edilememesinin nedeni 0 - 6 aylık çocuklara genel anestezi vermenin doğru olmamasından kaynaklanır. Çünkü bu dönemde çocuklarımızın böbrek, beyin gibi birtakım önemli organlarının gelişimi devam eder. Ancak organ gelişimi açısından 6 ay, 6 yaş ya da 12 yaş arasında fark yoktur. Dolayısıyla oğlumuz 6 aylık olduktan sonra, 6 - 18 ay arasında bu operasyonu yaptırabiliriz. 

Çocuğun 18 aylıktan sonra ameliyat edilmesinin ise çocuğun bilişsel gelişimi açısından bazı dezavantajları olabilir. Hipospadias ameliyatı 18. aydan sonra yapılırsa çocuk operasyonu hatırlayıp psikolojik olarak etkilenebilir. Bu nedenle ameliyatın 6 - 18 ay arasında yapılması daha doğrudur.

Çocuklarda yarı bilinçli dönem dediğimiz 18 ay sonrasında bu operasyonların yapılması doğru değildir. 18 ay ile 1,5 yaş arasında çocuklarda genital bölge ameliyatlarından uzak durulmalıdır. Ama 6 ile 18 ay arasında bunu yaptırdığımızda çocuğumuzun kesinlikle psikolojik olarak etkilenmeyeceğini söyleyebiliriz.


Hipospadias sadece ve sadece doğru zamanda, doğru kişiler tarafından cerrahi metod ile tedavi edilir. Hipospadias cerrahi bir problem olduğundan cerrahi yöntem ile aşılabilir. Ameliyatı için cerrahın çocuk üroloğu olması, çocuk cerrahisi uzmanı olması ya da üroloji cerrahisi uzmanı olması yeterlidir. Elbette ki konunun asıl uzmanı çocuk üroloğudur. 

Hipospadias tedavisinde yapılan şey normalde pipi ucunda olması gereken deliğin alt kısımdan yukarıya taşınması olayıdır. Ancak hipospadias dediğimiz durum çoğu zaman yanında birtakım ilave problemlerle birlikte gelir. 

Örneğin bu çocuklarda peygamber sünneti dediğimiz yarım sünnetli durum vardır veya normalde dik olması gereken pipi eğri olabilir. Dolasıyla cerrah operasyonu yaparken ilk aşamada bu deliği uca taşımalı, diğer taraftan eğriliği düzeltmeli, bir diğer yandan ise çocuğun sünneti tamamlanmalıdır. Hipospadias ameliyatı önemli ve ince bir cerrahi gerektiren bir operasyondur. Hipospadias ameliyatını bu konuda uzman kişiler yapmalıdır. 

Eğer hipospadias ameliyatında problem olursa 2. ameliyatta yeni bir problem olma ihtimali gitgide artmaktadır. Bu nedenle ameliyatın ehil ellerde ve tek seferde tamamlanması için mümkünse çocuk ürolojisi cerrahı ile ilerlemek daha doğru olur.


Sadece doğuştan yarım sünnetli bebeklerde yaptığımız sünnet sonrasında, normal sünnetten farklı bir durum söz konusu değildir takip ve bakım açısından. Ancak halk arasında peygamber sünneti diye geçen ama gerçekte hipospadias yani pipi ucunun normal yerinde olmaması durumu ile karşılaştığımızda durum değişir. Bu operasyon en az 2 saat süren oldukça önemli bir operasyondur. 

Hipospadias operasyonundan sonra kimi merkezlerde hasta yatırılmaz, kimi merkezlerde ise 3 güne kadar yatış işlemi yapılabilir. 

Çocuk, operasyondan sonra hipospadias durumunun tipine, yani pipinin neresinde olduğuna göre belirli bir antibiyotik tedavisi alması gerekebilir. Bunun dışında çocuğun pansumanına çok dikkat etmek gerekir. Ayrıca bu ameliyattan sonra pipi ucuna takılan katater takıldığı için takılan bu sondanın iyileşme süresince çıkmamasına çok dikkat edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat