Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Panik Atakta Bayılma Hissi

Panik atakta bayılma hissi nedir?

43,194
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Psikiyatrist

Panik atakta fenalaşma, kontrolünü kaybedecekmiş, yere yığılacakmış gibi hisler oluşabilir. Bu, bayılma hissi olarak ifade edilir ancak bu gerçek bayılmadan farklıdır. Çünkü gerçek bayılmada şuurun devre dışı kalması söz konusudur. Panik atakta ise vücudun kimyası bozulduğu için stres hormonları devreye girdiğinden paniğin birtakım bedensel yansılamaları olur. Gerçek bir bayılma hali değildir. Ama panik atak yaşayan kişi bunu böyle algılar. Birtakım bedensel halleri felaketleştirir. Aslında gerçek bir bayılmadan çok bayılacakmış hissi oluşur. Bayılma korkusu gelişir. 

Panik atak ile ilgili çoğu zaman düşülen bazı yanılsamalar vardır. Bunların başında panik atağın sadece psikolojik bir hal sanılması gelir. Ancak panik atak sadece psikolojik değildir. İşin içine beynin kimyası ile ilgili karmaşa girer. Vücutta stres hormonları salınır. Beyindeki kimyasal olarak seratonin, dopamin gibi kimi maddelerin ayarı bozulur. Vücutta aynı zamanda fizyolojik bir karmaşa oluşur. Aslında panik atakları sadece psikolojik bir karmaşa değil, aynı zamanda fizyolojiktir. Bundan dolayı vücutta titreme, terleme, çarpıntı, nefes almakta güçlük, kontrol kaybı, bayılma hissi oluşur. 

Panik atak sırasında düşülen sık hatalardan biri panik halinin altında yatan tıbbi bir risk var sanılır. Evet, panik atak sadece psikolojik bir durum değildir ancak, tıbbi bir risk içermez. Gerçek manada bir bayılma, kalp krizi, beyin kanaması, aklını kaybetme, çıldırma veya gerçek bir cinnet hali ile ilgisi yoktur. 

Panik atak sırasında bayılma

Panik atak gerçek bir bayılmaya neden olmaz. Zaten burada düşülen tuzak budur. Kişi gerçekten bayılacağını sanır. Böyle hisseder. Bir fenalık hissi, titreme, terleme, çarpıntı, kontrolünü kaybedecekmiş hissi oluşur. Bu nedenle panik atak yaşayan kişi gerçekten bayılacağını zanneder, bundan kaçınmaya çalışır, yardım arayışına yönelik, yalnız kalmamaya çalışır. Hastanelerin acil servislerine başvurur. Lüzumsuz tıbbi tetkikler yaptırır. Birtakım kaçınma davranışlarında bulunur. Yanında her zaman su bulundurur, bir ilaç alıp anlık rahatlamaya çalışır. Gidip bir sakinleştirici almak ister. Bütün bunları yaptıktan sonra da "hah, bak, bayılacaktım, bayılmaktan kurtuldum" diye düşünür. Ancak bunları yaparak gerçekten bayılıp bayılmayacağını test etmemiş olur. Bu da bir kısır döngü şeklinde devam eder.

Panik atakta kişinin algılarını bozan şey kendisinin neye "bayılma" dediği ile ilgilidir. Aslında kişi gerçek manada hiçbir zaman bayılmamıştır. Yüzlerce kez bayılacağını sanmış olsa da hiç bayılmamıştır. Ama yaşadığı hali bayılma olarak adlandırıyordur. Biraz işin içinde kendini salmak, bırakmak da vardır. "Biraz yatayım, istirahat edeyim, dinlenirsem belki bayılmam, kendime gelirim" dediği ruh halini bayılma olarak ifade ediyor olabilir. Bu anlamda da yanlış adlandırmış olur. 

Panik atakta bayılma hissini geçirme yöntemleri

Panik atak, kaygı, bayılma hissi yaşayan kişilerin en sık düştüğü tuzak, yaşadığı o kaygı, korku, bayılma hissini hemen geçirmeye çalışmaktır. Ancak bu, büyük bir hatadır. Bu kaygıyı, korkuyu azaltmalıyım, geçiştirmeliyim, savuşturmalıyım, nasıl kurtulurum dedikçe o kaygı sorunu giderek köpürür. 

Psikiyatristler panik atakta bayılma hissini yaşayan kişiye öncelikle şunu öğretmeye çalışır: İnsan ruhu anlamlandıramadığı, manalandıramadığı şeyi çözemez, gideremez. Önce çözümü; hemen rahatlamayı, iyileşmeyi askıya almalı, o anlık bayılma, kaygı, panik hissini hemen yok etmeye çalışmamalı, durumu anlamaya çalışmalıdır. Anladıkça orta uzun vadede rahatlanacaktır. Çünkü insanlar panikle umutsuzluğa düşer, bunun hiç geçmeyeceğini zanneder. Durumu daha dramatize eder. Bu da insanın kendi yazdığı senaryonun içinde kaybolmasına neden olur. Burada püf noktası, yaşanan kaygıyı, endişeyi bir an önce azaltma çalışırsak, o kaygı tam tersine köpürür. Kişi bunun yerine, bunu yavaş yavaş, orta uzun vadede nasıl başa çıkacağını düşünmeye başladığında ise bu durum kişinin hayatından giderek uzaklaşmaya başlar. 

Panik atakta bayılma hissi anında yapılabilecekler

Panik hali yaşayan kişi o anda "neler yapabilirim" sorusundan önce "neler yapmamalıyım" konusunda bilinçli olmalı, bilgilendirilmelidir. Profesyonel metodlar öğrenmelidir. Bunun için ön koşul budur. Gelelim, neler yapmamalı sorusunun yanıtına. 

Panik atakta bayılma hissi gelen kişi, şu işleyişi iyi kavramalıdır: Bende birtakım psikolojik ve bedensel karmaşalar oluyor, birtakım kaygılarım, korkularım var. Benim bu kaygılarımda, ne olduğunu, ne olmasından korktuğumu somutlaştırmalıyım. Sonra da bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini test edeceğim. 

Bu, şu anlama geliyor. Psikolojide panik, kaygı bozukluğu yaşayan birine öncelikle "sen bir panik, bayılma hali yaşadığında, en kötü ne olacağından korkuyorsun" diye sorulur. Aslında çoğu panik atak sorunu yaşayan kişi buna kafa yormamıştır. Biraz bunu derinleştirmesine düşünmesi, en kötü felaket senaryosunu netleştirmesi, somutlaştırması istenir. Bir panik atakta bayılma hissi anında en  en kötü ne olabilir, düşüncede netleştirilmelidir. "Bayılabilirim, yardım alamayabilirim, beynim kanayabilir, nefes alamayabilirim, kalbim durabilir, yapayalnız kalabilirim, ölebilirim" şeklinde çeşitlendirilebilir.

Burada, önem sırasına göre öneriler şöyledir:
- En korkunç senaryonu somutlaştır.
- Kendine, korktuğun senaryonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini test etme fırsatını ver.
- Kaçma, kaçınma, o halin üstünü örtmeye çalışma.

Kaygının, endişenin üstünü örtme, "korkmuyorum, kaygılı değilim, bir şey yok, ben iyiyim" gibi telkinlerde bulunmaya çalışma ancak bu durumu köpürtme, dramatize etme. "Bu hali anlamaya çalışacağıım ve test edeceğim" de. 

Panik atak yaşayan kişiler, en çok korktukları şeyi somutlaştırdıktan sonra, kendilerine bunu test etme fırsatı verir, durumdan kaçınmaya çalışmazsa, korktukları şeyin başlarına gelmediğini görebilirler. Bu deneyimi yaşadıkça ve başına gelmediğini gördükçe, denedikçe ve başına gelmedikçe bu durum giderek bir beceriye dönüşür. Böylece panik atakta bayılma hissi yaşayan kişi giderek bu duruma hazırlıksız yakalanmamayı öğreniyor. 

Bir panik, bayılma hissi, kaygı yaşadığında kişinin şunu bilmesi gerekir: Yaşadığı hal bir iradesizlik, zayıflık hali değildir. Sadece ruhsal, psikolojik bir hal de değildir. Beyninin kimyası bozulmuştur; seratonin, dopamin, adrenalin, stres hormonları sağlıksız bir şekilde salgılanıyordur. Bu nedenle aslında kişinin ilaç desteği almasında da fayda vardır. Panik hali sadece psikolojik telkinlerle, sadece psikoterapi ile düzelmeyebilir. Panik, kaygı, bayılma hissinin esas tedavisi ilaç tedavisi değildir ancak özellikle ilk 3 ay bir ilaç desteği bu kaygıları yatıştırmayı kolaylaştırır. 

Panik atakta bayılma hissi için orta ve uzun vadeli telkin yöntemleri

Bayılacakmış kaygısı yaşayan kişinin en sık düştüğü hatalardan biri de kendini telkin etmeye çalışmasıdır. Bir şey olmayacak, bayılmayacağım, bu geçecek der. Yüzünü yıkar, hava almaya çalışır, yanında güvendiği insanın olmasını ister, yalnız kalmaktan kaçınır, sakinleştirici almayı düşünür; bu davranışlarla geçeceğini umar. 

Panik atak sırasında kişinin kendini telkin etme çabaları, kaygı ve bayılma hissini çoğaltır. Çünkü bir yandan kişi bu durumun tıbbi bir risk taşıyıp taşımadığını, başına ne geleceğini, bayılıp bayılmayacağını test etme fırsatı bulamaz. Kendini kandırmaya çalışır, ancak bu işe yaramaz. Biraz su içersem bayılma hissim geçecek gibi davranışlar gösterir. Kendini telkin etmeye çalıştıkça, panik atak hissi içinden çıkılmaz bir hal alır. Daha iyi telkin yöntemleri bulmaya çalışır ancak genel manada panik atakta telkin yöntemi işe yaramadığı için bir kısırdöngüye girer.

Panik hali yaşayan, bayılma hissi, bayılma korkusu yaşayan kişinin kendini hemen telkin etmeye çalışmak yerine önce profesyonel bir destek alması, biraz bilgilendirilmesi gerekir. Bazı metodlar öğrenmelidir. Çünkü öncelikle bu durumu iyice kavramalı; hangi telkin işe yarar, hangi telkin işe yaramaz gibi konularda bilinçlendirilmelidir. Çünkü kişi çoğu zaman o panik haline, bayılma hissine hazırlıksız yakalanır.  Ancak şu bilinmelidir: Panik halleri, bayılma hisleri orta ve uzun vadede tamamen iyileşebilen şeylerdir. Ama kişi umutsuzlukla ve biraz da sabırsızlıkla hemen bunun içinden çıkmaya çalışır. 

Panik atakta şu bilinmelidir: Panik hali sırasındaki telkinler, orta uzun vadede işe yarayan telkinler olmalıdır. Kişi hemen o sırada rahatlama çalışmak için kısa vadeli telkinlerden kendini uzak tutmalıdır. Kişinin kendine ait genel telkinleri olmalıdır, hazırlıksız yakalanmamayı öğrenmelidir. "Benim bir panik, endişe, kaygı hallerim var. Benim bu bayılma hissim gerçek ve tıbbi bir risk içermiyor, tıbbi bir arayışa yönelmedim, yaşadığım durum tıbbi bir hastalık değil, bu tür bir risk içermiyor. Ben orta uzun vadede kendimi yatıştırmayı öğreneceğim, anlık rahatlamaya soyunmayacağım ve bununla nasıl başa çıkacağımı yavaş yavaş, adım adım öğreneceğim" demelidir. 

Panik atakta bayılma hissinin kişinin sosyal hayatına etkileri

Bayılacakmış hissi yaşayan, bayılmaktan korkan, panik yaşayan kişi giderek bu kaygı ile çok meşgul olmaya başlar, bu kaygıyı azaltmaya, tamamen kurtulmaya çalışır. Giderek bütün yaşam mesaisi buna yönelir. Hayatın diğer gerçek sorumluluklarından, cephelerinden uzaklaşır. 

Panik atak sorunu yaşayan insanların kimisi yalnız kalamaz hale gelir, kimi insan ise tam tersi kalabalıklara giremez. Tek başına bir alışveriş merkezine gidemez, bayılmaktan, başına kötü bir şey gelmesinden, yardım alamamaktan korkar. Bu anlamda kişinin giderek yaşam kalitesi düşmeye başlar. Hayat ile gerçek bağlantısı zayıflar. 

Panik atakta bayılma hissi olan kişinin meşgul olduğu tek şey bayılacak mıyım, bayılmayacak mıyım olur. Bu kişilerin zaman içinde ikili ilişkileri bozulabilir, evliliğine, sevgilisine veya çocuklarına yansıyabilir. Çünkü aslında odaklandığı tek konu budur. Bayılma kaygısını, korkusunu, panik halin nasıl geçiştirebileceğini düşünür. Bu da kişinin tüm yaşam enerjisi ve zamanını çalar, gerçek sosyal hayattan giderek uzaklaştırmaya başlar. Kişi bunun kendisi de farkındadır. Yaşam kalitesinin düştüğünü, onu çok yorduğunu bilir ama işin içinden nasıl çıkacağını bulamaz. Partneri ile ilişkisi, çocuklarla olan bağı, mesleği ve performansı ile ilgili olumsuzluklar oluşur. Sosyal aktivitelere zaman ayırmaz hale gelir. Yaptığı spordan vazgeçebilir, spor yaparken başına kötü bir şey gelmesinden korkar. Hobilerinden uzaklaşır. Sanat, edebiyat, müzik, spor gibi konular arka plana atılır. Bu da kişinin hayatının giderek daha fakir hale gelmesine yol açar, kişi hayatından zevk alamaz hale gelir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat